Powell, Lewis Franklin Jr.
Born September 19, 1907, in Suffolk, VA
Died August 25, 1998, in Richmond, VA

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Richard M. Nixon on October 22, 1971, to a seat vacated by Hugo L. Black; Confirmed by the Senate on December 6, 1971, and received commission on December 9, 1971. Assumed senior status on June 26, 1987. Service terminated on August 25, 1998, due to death.

Education:
Washington and Lee University, B.S., 1929

Washington and Lee University School of Law, LL.B., 1931

Harvard Law School, LL.M., 1932

Professional Career:
Private practice, Richmond, Virginia, 1932-1971
U.S. Army Air Corps, 1942-1946
Chairman, Richmond Public School Board, Virginia, 1952-1961

Race or Ethnicity: White

Gender: Male
Manuscript sources
Oral History