Prekinut niz AZ-a
Vedran Babić
07.02.2009. 22:54
Nogomet | Europske lige | Nizozemska

Vodeća momčad Eredivisie, AZ, u 22. kolu upisala je 11. uzastopnu pobjedu savladavši pred svojim navijačima Willem II, ali je primila pogodak pa je prekinuta njezina serija bez primljenog pogotka, koja je umalo dosegla brojku od 1000 minuta. Danijel Pranjić i njegov Heerenveen također su slavili kod kuće i napredovali za jedno mjesto...

Točno 958 minuta AZ je u prvenstvu držao svoju mrežu netaknutom, sve do večeras kada je u 19. minuti utakmice Said Boutahar donio prednost 10. sastavu lige, Willemu. Ipak, već do poluvremena domaćin preokreće rezultat pogocima Mousse Dembelea i Maartena Martensa, da bi 18. prvenstvenu pobjedu potvrdio u 63. minuti, a tko drugi nego najbolji strijelac lige Mounir El Hamdaoui svojim 18. pogotkom.

Uoči sutrašnjeg zaključenja 22. kola, AZ ima 12 bodova prednosti ispred Twentea i čak 14 ispred Ajaxa. Navedeni dvojac sutra gostuje kod De Graafschapa, odnosno Vitessea.

Heerenveen je identičnim rezultatom kao i AZ pobijedio NAC te je preskočio PSV na četvrtoj poziciji s 41 bodom. Goran Popov zabio je za 1:0 u 18. minuti, a izjednačio je četiri minute potom Patrick Zwaanswijk. Novu prednost domaćinu donosi u 31. Arnar Smarason, a konačnih 3:1 deset minuta prije kraja postavlja Viktor Elm. Hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić u igri je sudjelovao do 78. minute, kada ga je zamijenio mladi Tarik Elyounoussi.

Jedinu gostujuću pobjedu večeri ubilježila je Sparta protiv Rode i to pogotkom svog prvog topnika Rydella Poepona u 80. minuti, dok su Heracles i NEC podijelili bodove. Dinamovi poznanici iz Lige Uefa su poveli pred kraj prvoga dijela preko Tima Janssena, a izjednačio je sedam minuta prije kraja Vojtech Schulmeister.