MagazynInternet.pl | InternetMaker.pl | WebToster.pl

Grupa MagazynyInternetowe.pl

poniedziałek, 2 marca 2009

RSS

Online: 206

Newsletter

Dodaj CV

Wykop cały świat

Wykop cały świat Tomasz Drożdżynski z Wykop.pl to bardzo tajemniczy człowiek. Nam jednak udało się dowiedzieć czegoś więcej o jego serwisie.

Patrycja Kierzkowska

Patrycja Kierzkowska: O co chodzi w Wykop.pl?

Tomasz Drożdżyński: Wykop powstał pod koniec 2005 roku. Jest to miejsce, w którym ludzie gromadzą, oceniają oraz dyskutują o najciekawszych informacjach w sieci. Każdy może dodać swoje znalezisko, link do ciekawej bądź ważnej informacji. Jeżeli inni użytkownicy uznają to za coś ciekawego, mogą to wykopać, czyli oddać swój głos. Jeżeli tych głosów będzie dostatecznie dużo, znalezisko trafia na stronę główna. W ten sposób społeczność decyduje o tym, co jest publikowane na naszej stronie. To nasi użytkownicy są jedynymi redaktorami wykop.pl.

Ile trzeba mieć głosów, żeby trafić z wykopaliska na stronę?

Ta granica ciągle się zmienia wraz ze wzrostem popularności strony. Aktualnie jest to około 20 głosów.

Niektórzy twierdza, ze Wykop jest plagiatem Digg.com. Co pan o tym sadzi?

Wykop wykorzystuje idee Digg.com, podobnie jak Onet.pl wykorzystuje idee Yahoo.com, a Allegro.pl - eBay.com. Owszem, wzorujemy się na naszym większym bracie z Doliny Krzemowej, jestem gorącym zwolennikiem powielania dobrych pomysłów. Digg był i jest nasza inspiracja, ale nie można tego nazywać plagiatem.

Jaka macie w Polsce konkurencje?

Lista polskich serwisów wykorzystujących podobny mechanizm jest długa.

Poda pan jakiś przykład?

Np. Linkr.pl należący do portalu osemka.pl albo Spych.pl, którego właścicielem jest Power Media. Najbardziej znany jest Gwar.pl Agory, chociaż trudno mówić tu o odczuwalnym "oddechu na plecach".

Skromny to pan nie jest...

To nie jest kwestia skromności lub jej braku. Jeżeli linki dodane do Gwar.pl maja maksymalnie kilka głosów i nikt ich nie komentuje, to znaczy, ze serwis umiera, bo nie zbudował wokół siebie społeczności. Wykop tętni życiem, ale nie jest to moja zasługa, lecz naszych użytkowników. To oni są siła Wykopu.

Ilu jest zarejestrowanych użytkowników, ile odsłon dziennie?

Obecnie mamy około 8,5 tysiąca zarejestrowanych użytkowników, co jest jednocześnie liczba redaktorów i komentatorów. Dzienna liczba odsłon to w tej chwili około 70 tysięcy. Jest to dokładnie 100% więcej niż zanotowaliśmy trzy miesiące temu, a planujemy zwiększyć tempo wzrostu jeszcze bardziej.

W jaki sposób?

Tego nie mogę zdradzić z oczywistych powodów.

Z czego serwis się utrzymuje?

Serwis nie jest dochodowy. Mimo dużego zainteresowania firm, które chcą się reklamować na naszej witrynie, nie decydujemy się jeszcze na sprzedaż powierzchni reklamowej. Mamy jednak pewne plany, ale podzielimy się nimi w odpowiednim momencie. Mogę tylko powiedzieć tyle, ze przeszkadzających flashowych animacji, przesłaniających cały ekran, w naszym serwisie nigdy nie będzie.

Kto stoi za Wykopem?

Serwis należy do Wykop sp. z o.o., w której udziały mam ja oraz holenderski fundusz Private Equity. Ile osób aktualnie pracuje nad Wykopem? Na dzień dzisiejszy jest to pięcioosobowy zespół. No właśnie, dlaczego na stronie Wykopu nie ma nic o twórcach i właścicielach? Niedługo taka informacja się pojawi na naszych stronach.

Wykop jakiś czas temu został sprzedany i pan go kupił. Za ile?

To było tak dawno temu, ze już nie pamiętam :-). A tak poważnie, to nawet gdybym chciał, to nie mogę podać kwoty, przykro mi. Czy są w historii Wykopu wydarzenia, o których chciałby pan zapomnieć? Przez pewien okres mieliśmy problemy z serwerem, który nie radził sobie z tak dużym ruchem. I choć była to bardzo ważna lekcja, z której wyciągnęliśmy wiele wniosków, to trwała zdecydowanie za długo.

Dlaczego na stronie nie ma już reklam z Google AdSense?

Od wielu miesięcy Wykop nie uczestniczy w programie Google AdSense, ponieważ dochody z reklam nie są w tej chwili potrzebne do prowadzenia i rozwijania serwisu. Zapewne nadejdzie moment, w którym zaczniemy serwować reklamy, na razie jednak nie chcemy nimi nikomu przeszkadzać.

Hmmm... Cos tu nie gra. Mówi pan, ze serwis nie jest dochodowy i jednocześnie, ze dochody z reklam nie są potrzebne. To trochę tak, jakby ktoś miał kredyty do spłacenia, dostał dobrze płatna prace, ale powiedział, ze woli pracować za darmo. Gdzie tu biznesowa logika?

Zastosowałbym inna analogie: to tak, jakby ktoś się bardzo dobrze uczył w liceum i po maturze poszedł do pracy. Oczywiście można tak, ale przedłużenie okresu nauki o studia zwiększa szanse na większe zarobki. Aktualnie mamy pieniądze na takie "studia", które w naszym przypadku są niczym innym, jak zwiększaniem popularności serwisu i przyciąganiem do Wykopu nowych użytkowników. Reklama, nawet ta najmniej inwazyjna, zawsze w jakimś stopniu przeszkadza.

Czy przewidujecie jakieś płatne usługi albo coś, za co użytkownicy będą płacić? Nie przewidujemy.

Czy interesuje się pan się kupnem/stworzeniem jakiegoś nowego serwisu? Aktualnie poświęcam cały swój czas Wykopowi, ale kto wie... staram się trzymać rękę na pulsie.

Plany na przyszłość? Mamy wiele ciekawych pomysłów oraz planów dotyczących Wykopu. Uważnie przyglądamy się trendom w internecie i chcemy za nimi nadążyć. Cały czas chcemy być serwisem ciekawym, świeżym i nie stracić pozycji lidera. W ciągu kilku najbliższych miesięcy można spodziewać się dużych zmian, usprawnień i nowych funkcjonalności.

A taki chociaż jeden przykład zmiany? Użytkownicy będą mieli większą możliwość dostosowania Wykopu do własnych potrzeb, chcemy stać się bardziej narzędziem niż źródłem. Spodoba Wam się!

1 marca 2008
Powiązane publikacje
 
Komentarzy: 0
Dodaj komentarz »

Brak komentarzy

Polecamy

» Sugar CRM » Formatowanie kodu PHP » Marketing wirusowy » OpenLaszlo » Wtyczki do Firefoksa » Kurs GIMP » Struts - aplikacje internetowe w Javie » Java bazy danych » Promocja i reklama sklepu internetowego » Szablony stron » Animowane gify » Internetowa mapa » Stronicowanie PHP » Cafe News » Programowanie w Ruby

 

Sekcje

Strona główna Serwis Programy Praca Forum

 

Nasze serwisy

» Audio » AutomatykaB2B.pl » Budujemy Dom » Elektronika Praktyczna » ElektronikaB2B.pl » Elportal.pl » Estrada i Studio » FirmyMuzyczne.pl » Gitarzysta » Live Sound Polska » Młody Technik » Sklep AVT » SuperDyskoteka.pl » Świat Radio » Wydawnictwo AVT

 

© 2007 AVT-Korporacja Sp. z o.o. MAGAZYN INTERNET, INTERNET MAKER. Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt | Newsletter | RSS