Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
reklama

Nezničitelná „Vejtřaska“ slaví pětapadesátku

Praga V3S

Praga V3S patří do velké motoristické české historie stejně jako Tatra 613 nebo Präsident.

Kdo by dnes neznal rachotící „vejtřasku“, tradičního pomocníka tuzemské armády? A kdo by čekal, že tohle auto má už pětapadesát let?


Je to tak. Už k věku důchodce se blíží Praga V3S a přesto se s ní ještě setkáváme na českých silnicích. V armádě jich dodnes slouží ještě 1262. Důvod úspěchu tohoto vozu je typický pro všechny nesmrtelné automobily – jednoduchá a snadno opravitelná konstrukce.


Praga V3S

Inženýři měli v roce 1951 jednoduchý úkol. Vyvinout pro armádu nový vůz, který by dokázal nést mnoho druhů nástaveb a nezastavil by ho ani těžší terén. Proto vývoj vozu vzal za základ tradiční technické a již vyzkoušené systémy – velký žebřinový rám, tuhé nápravy a spolehlivý motor. Ten však prošel trochu překotným vývojem. Původně se plánovalo zavedení řadového pětiválce se vzduchovým chlazením, podobě jako u Tatry. Jenže hned první zkoušky potvrdily nevhodnost výběru. Vzal se tak motor z Tatry 111, rozpůlil se a vzniklý, vzduchem chlazený řadový šestiválec se stal ideálním kompromisem. V roce 1953 vyjel první vůz z továrny a byl nasazen ve službách armády ČSSR.


Jednoduchá konstrukce = úspěchAuto má dodnes v nákladních vozech velmi netradiční ideální rozložení hmotnosti na nápravy. Tím se docílilo vysoké nosnosti a také stability v terénu. Auto se může brodit až do hloubky 80 cm, přejet překážku až 40 cm vysokou a zvládne boční náklon 37°. Vejtřaska byla používána nejen v armádě, ale její úspěšný start znamenal rozšíření i do dalších odvětví i soukromého života. Dodnes po našich silnicích jezdí tradiční jeřáby, fekální vozy a skříňové nástavby.


Praga V3S
Auto mělo spousty neduhů, ale říká se, že většinu z nich zvládne řidič opravit v s kladivem v ruce. Tak například v zimě nechtěl motor startovat (především když neměl žhavicí svíčky). Řidiči se tak každé zimní ráno zahřívali u ohýnků, rozdělanými pod olejovou vanou motoru.


V roce 1990 byla ukončena výroba vozu, ale produkce náhradních dílů pokračovala dál. Je však zajímavé, že „Vejtřaska“ byla vyráběna nadále ve Vojenském opravárenském středisku v Přelouči (dodnes můžete přes zeď vidět desítky vozů v polorozebraném stavu), ale s motorem Avia.
Přidat názor (7)
Poslat e-mailem
Tisk
4 hlasů
reklama
reklama
reklama
dada
S velkou nostalgií spomínám na tohle auto a na dva roky které jsem sním strávil na vojně. Hrozně rád bych se v něm alespoň jednou ještě svezl.
20:16 8.10.2008
lukasbul
Tento stroj vyjede kde chce jezdil jsem s ním a je super
18:16 25.9.2008
Fanda
Měly by se vyrábět dále, jen s jiným motorem
13:00 18.7.2008
tomik.halaxa
Nejlepsi nakladni auto vsech dob na celem svete.
10:52 24.6.2008
tomik.halaxa
Nejepsi nakladni vozidlo vsech dob na celem svete. Nemeli nechat padnout fabriku.Mela by se vyrabet dal.
10:49 24.6.2008
Martin
vejtraska by se mela zase vyrabet je to nejlepsi auto z jakym sem kdy jezdil !!!
18:20 26.5.2008
Karel
Zajímavé je, že prodejci nových aut pod řadou výmlum tvrdí, že musíme kupovat nová auta. Když ale šlo v Zálivu o život, vzala si tam naše armáda 50 let staré Pragy V3S. Evidentně něco nehraje, až v prvé řadě jde o peníze.
16:26 12.5.2008
Související články
Ferrari GTB

Není ani nejrychlejší, nejsilnější, neoblíbenější či ...

více
Armádní Tatra
Kopřivnická automobilka Tatra dnes na svém ... více
Reklamní sdělení
odol
Známe trik, jak mít čistý dech a zdravé zuby. ... více
reklama
reklama
reklama
reklama