*Коза | *Кулинария | *Макроме | *Вязание | *Необычное в обычном | *Фантастика | *Фотомонтаж
*WEB-мастер | *Книги от автора | *Библиограф | *Сам себе лекарь | *Продам
Рассказы о растениях-переселенцах | Квіти дванадцяти місяців


ВСТУП

Зелений світ рослин є складовою частиною природи і відіграє надзвичайно важливу роль як у природі, так і в житті людини.

По-різному називають колиску людства, нашу прекрасну планету — Землю: блакитна планета, планета-океан, планета розумного життя, але епітет зелена найглибше розкривав основу основ самого існування білкової форми життя на Землі. Без перебільшення можна сказати, що Сонце і зелені рослини породили всю різноманітність біосфери Землі. Величезна незамінна роль зелених рослин у кругообігу речовин у природі.

Великий російський вчений К. А. Тімірязєв надзвичайно глибоко відобразив значення зелених рослин у дуже влучному визначенні - "космічна роль зелених рослин". В чому ж вона полягає ця космічна роль? В уловлюванні і засвоєнні енергії сонячного проміння зеленими рослинами, які завдяки цій енергії в процесі фотосинтезу створюють з неорганічних сполук органічні. Після споживання органічних сполук їх енергія стає джерелом усіх життєвих процесів тварин і людини.

В процесі фотосинтезу виділяється також необхідний для життя газ — кисень. Для організму вкрай потрібний цей, в повному розумінні, життєдайний газ. Без нього немислиме наше життя! Спробуйте, зупиніть на якусь мить дихання — і ви почнете задихатись. Тепер уявіть собі: а що, якби не було кисню? Потрібен він і для переважної більшості живих організмів нашої планети. Лише невелика група анаеробних організмів здатна жити без молекулярного кисню.

А що ви їли сьогодні? Адже без їжі також неможливе наше життя. Це своєрідне “біологічне пальне” потрібне для нашого організму, як і для всіх інших тваринних організмів на Землі, протягом усього життя, їжа — це також продукти рослинного світу. Хлорофілове зерно зеленої рослини — поки що єдина в світі “лабораторія”, в якій з простих неорганічних речовин створюються за допомогою енергії сонячних променів складні органічні речовини — крохмаль і цукор. К. А. Тімірязєв дуже влучно й образно назвав цей процес “консервуванням сонячної енергії”. Цікаво відзначити, що людина використовує і ті сонячні промені, які падали на землю десятки мільйонів років тому. Це консервована сонячна енергія колишніх рослин, а нині викопного палива — вугілля та нафти.

Видатний французький фізик Жоліо Кюрі сказав, що хоча він вірить у майбутнє атомної енергії і переконаний у важливості Цього винаходу, проте вважав, що справжній переворот в енергетиці настане лише тоді, коли ми зможемо здійснювати масовий синтез молекул, аналогічних хлорофілу.

Проте не лише киснем та їжею забезпечує нас зелений світ рослин. Він постачає людині все інше, необхідне для життя: одяг, матеріал для будівництва, виробництва меблів, опалення, барвники, приправи, ліки, корми для тварин та багато іншого.

Та зелені рослини не лише годують і одягають нас, напувають легені киснем, вони ще й створюють те екологічне середовище, без якого немислиме наше нормальне повнокровне життя.

Естетично-духовне значення зеленого світу рослин важко переоцінити. Скільки прекрасних творів написано під впливом краси і величі зелених шат рідної землі! А народна творчість! Вона теж пронизана мотивами невмирущої краси рослинного світу. Тут і вишиванки, і різьблення, і розпис посуду, і задушевні пісні.

Ще філософи античного світу звернули увагу на облагороджуючу роль зеленого світу рослин, на їх велику роль у моральному вдосконаленні людини, формуванні, розвитку і поглибленні почуття прекрасного. В античному світі створено цілу низку поетичних легенд і міфів, пов'язаних з найбільш відомими тоді рослинами.

Люди здавна любили й шанували квіти. Англійський вчений Говард Картер, відкривач поховання фараона Тутанхамона, у спогадах про цю подію писав” що найбільше вразили його не королівське багатство — золото та коштовності, а сухий букетик польових квітів, які тисячі років тому поклала рука коханої на труну володаря древнього Єгипту. Цей скромний букетик, що в умовах поховання зберіг ще сліди давніх барв, був куди красномовнішим, аніж купи коштовностей.

А чи знаєте ви, що в медицині офіційно існує термін “квітотерапія”, під яким розуміють благотворний вплив живого спілкування з квітами на хвору людину? Будучи хворим, великий Жан Жак Руссо говорив своїм друзям, щоб ті, коли він не матиме надій на одужання, винесли його на квітучі луки, бо був певен, що йому там стане краще.

В наші дні охорона природи, в тому числі охорона рослинного світу, стала невідкладною вимогою часу. Але дійова охорона природи немислима без щирої поваги і любові з боку всіх людей. Потрібно, щоб кожен член суспільства пройнявся любов'ю до рідної природи, до її творінь. Випадки бездумно нищівного ставлення до природи, до рослин, квітів, які ще нерідко трапляються, свідчать про неусвідомлення багатьма людьми того величезного значення, яке має бережне ставлення буквально до кожного творіння природи, до кожної билинки, квіточки. Немає сумніву в тому, що людина, яка краще пізнав свій край, зрозуміє його природу і її величезне значення, буде цінувати й шанувати це невмируще джерело краси, натхнення і здоров'я.

Куди б ми не пішли на лоно природи, чи то в ліс, чи на луки, поля, скрізь нас привітно зустрінуть усмішки рідної землі — чарівні квіти. За складністю форми, будовою суцвіть вони дуже різноманітні, а за багатством барв — здається, райдуга кольорів виграє на сонці серед зеленого руна трав і листя. Подекуди природні ділянки рослинності так рясно уквітчані, що мають вигляд суцільних килимів.

На хвилину замисліться, а що вам відомо про окремих представників квітчаного братства рідної природи, про квіти наших лісів, лук, полів? Мабуть, не так уже й багато. А про них варто знати більше. Адже що не рослина, що не квітка, то інша життєва повість, інші особливості, характер, використання.

Ще далеко не всі таємниці рослин відкриті, багато з них чекають свого повного біохімічного вивчення. Людина нині використовує близько десяти відсотків диких рослин, а дев'яносто — ще стоять “у черзі на вивчення”. Результати досліджень показують, що все нові й нові види рослин відкривають часом несподівані корисні властивості. Особливо багато відкрито останнім часом лікувальних властивостей у рослин, які раніше вважалися ні для чого не придатними. А скільки дикорослих декоративних рослин ще не знайшли належного визнання в культурі, хоч і мають надзвичайно цікаві біологічні особливості. Про кожен вид можна розповісти багато цікавого. Такі розповіді, безсумнівно, допоможуть читачеві краще пізнати наших зелених друзів, ближче познайомитися з ними. Це знайомство неминуче викличе більшу шану, любов до них, що сприятиме бережливому ставленню до квітів, рослин, рідної природи. Ця невелика книжка написана для того, Щоб ближче познайомити читача бодай з деякою частиною наших дикорослих квітів, розповісти не лише про їх привабливу красу, але й про біологічні особливості, корисні властивості тощо. Вона не є ботанічним посібником чи визначником, тому тут немає ані ключів для визначення видів рослин, ані їх повних ботанічних описів. Але для кращої орієнтації подані наукові ботанічні назви латинською та українською мовами а також стисло описані найбільш характерні морфологічні риси окремих видів. Автор всюди, де це можливо намагається розповісти дещо цікаве про описувані дико рослі красивоквітучі види рослин, використовуючи легенди, міфи, перекази, народні назви, пісні і повір'я, в надії, що такий матеріал пожвавить розповідь і зацікавить читача. Розповіді про окремі види згруповані за. порами року, але в цих групах розміщені довільно.

Автор щиро сподівається, що це видання послужить кращому пізнанню широкими колами читачів наших, зелених друзів, сприятиме прищепленню любові до рідної природи, до квітчаних усмішок рідної землі — дикорослих квітів.По материалам книги:
Квіти дванадцяти місяців. Б.В.Заверуха
ВСТУП

КВІТЧАНО-ЗЕЛЕНОРУННІ ПРОСТОРИ УКРАЇНИ

ЗИМА І ВЕСНА В ЖИТТІ РОСЛИНИ

КВІТИ РАННЬОЇ ВЕСНИ

КВІТИ ПІЗНЬОЇ ВЕСНИ

КВІТИ ЛІТА

КВІТИ ОСЕНІ

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК УКРАЇНСЬКИХ НАЗВ РОСЛИН

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК ЛАТИНСЬКИХ НАЗВ РОСЛИН

---