Wystartujemy w Vancouver!

2009-03-19

Reprezentacja Polski wystąpi w lutym 2010 roku na arenach XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich  w Vancouver – taką, „formalną” decyzję podjął obradujący dziś w Warszawie Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

To oficjalna odpowiedź naszego kraju na zaproszenie skierowane na rok przed tą imprezą  do narodowych komitetów olimpijskich, a wystosowane przez szefa MKOl – Jacquesa Rogge. Podczas ostatniego w tej kadencji posiedzenia Zarządu jego członkowie wysłuchali m.in. informacji sekretarza generalnego – Adama Krzesińskiego o stanie organizacyjnych przygotowań do tej imprezy. Na 2 grudnia br. wyznaczono termin  złożenia  wstępnego, rozszerzonego składu olimpijskiej reprezentacji – narodowe komitety z Europy dokonają tego w specjalnym stanowisku zlokalizowanym na lotnisku we Frankfurcie. Z kolei ostateczne, już niemożliwe do skorygowania wersje składu poszczególnych ekip narodowych, mają być przedstawione w mieście igrzysk w dniu 31 stycznia 2010 r.
Igrzyska w Vancouver odbędą się w dniach 12 – 28 lutego przyszłego roku.

Podczas czwartkowego posiedzenia Zarząd wysłuchał obszernych informacji na temat występu naszej akademickiej reprezentacji w niedawnej Zimowej Uniwersjadzie w Harbinie (polscy studenci wrócili z tej imprezy z 14 medalami) oraz w sprawie przebiegu organizowanego w lutym w naszym kraju Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy „Śląsk – Beskidy 2009”. W zgodnej opinii obserwatorów, w tym gości zagranicznych, był to największy i najlepiej zorganizowany zimowy Festiwal w historii. Jego gospodarze, przyjmujący w niezwykle trudnych warunkach pogodowych ponad 1.500 zawodników i trenerów oraz 150 przedstawicieli mediów z 45 państw, uzyskali wiele niezwykle pochlebnych ocen. Impreza okazała się również udana dla Polski pod względem sportowym. Biało-czerwoni zdobyli na jej arenach cztery medale (wszystkie w kombinacji norweskiej), podczas gdy nasz dorobek ze wszystkich poprzednich, rozgrywanych od r. 1993 zimowych Festiwalach zamknął się liczbą 11 wywalczonych krążków.

Zarząd przyjął sprawozdania – merytoryczne i finansowe PKOl za rok 2008, które wraz z dokumentami obejmującymi lata 2005-2007 będą przedmiotem obrad zwołanego na dzień     4 kwietnia br. Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego PKOl.

www.olimpijski.pl