Polecana strona:http://www.plejada.pl/17,11326,news,1,1,starsi_panowie_-_piecdziesieciolatkowie,artykul.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://www.plejada.pl/17,11326,news,1,1,starsi_panowie_-_piecdziesieciolatkowie,artykul.html
Trwa pobieranie danych...
 
 

Zapisz playlistę

Popsztuka

"Starsi Panowie" - pięćdziesięciolatkowie!
11:44, 16.10.2008
200% normy dobrego humoru, inteligencja, elegancja i pomysłowość, a do tego "Piosenki dobre na wszystko". Najbardziej znani na świecie "Starsi Panowie" dziś obchodzą złote gody!
Kabaret Starszych Panów
autor: EAST NEWS
Starsi panowie, starsi panowie, starsi panowie dwaj
Już szron na głowie już nie to zdrowie a w sercu ciągle maj

"Starsi Panowie" po raz pierwszy spotkali się na korytarzach Polskiego Radia, dokładnie 70 lat temu, nie byli wtedy wcale "starsi", ale na starszych się dopiero zapowiadali...
Jeremi Przybora był wtedy spikerem radiowym, a Jerzy Wasowski praktykantem w dziale technicznym. Połączyła ich miłość do dziwnie brzmiącej muzyki, rodem z Nowego Orleanu – jazzu.

By spotkać się ponownie, przyszli „Starsi Panowie” musieli przeczekać okres II Wojny Światowej. Spotkanie po latach odbyło się... na powojennych korytarzach Polskiego Radia. Jeremi Przybora zajmował się wówczas redagowaniem ściennej gazetki – tzw. „organu wiszącego”. Jerzy Wasowski – inżynier z działu technicznego próbował właśnie swoich sił w eterze jako spiker. W 1948 r. rozpoczęli współpracę, tworząc radiowy teatrzyk „Eterek”. Dziesięć lat później „eteryczne rozmowy” przerodziły się w jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów telewizyjnych.

Puk, puk, puk...

Dokładnie 50 lat temu dwóch przystojnych czterdziestolatków ubranych w przedwojenne żakiety, prążkowane spodnie i cylindry zapukało do serc rodzących się homo sovieticus. Ku zaskoczeniu wszystkich, skorzystali z rozwiązań techniki – ekranu czarnobiałego telewizora.Byli w tym trochę smutni, ale to smutek ludzi inteligentnych, którzy mieli świadomość, że coś się skończyło. W innych czasach pewnie by tych piosenek nie napisali, to rzeczywistość ich do tego skłoniła. – wspomina w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” żona Jerzego Wasowskiego.

Tak „Starszy Pan A” i „Starszy Pan B” stali się najpopularniejszą parą ówczesnej telewizji.Określenie „kabaret” jest mylące. To był muzyczny teatr absurdu. Pojawiały się w nim przedwojenne postaci i nastroje, ale to nie były dowcip przedwojennych kabaretów. – twierdzi syn Jeremiego Przybory, Kot Przybora.

Piosenka jest dobra na wszystko

Niezależnie od tego, czy „Starsi Panowie” byli formacją kabaretową, czy nie, przez kolejne lata poprawiali nastrój wszystkim – robotnikom w PGR-ach, szwaczkom wyrabiającym 200 % normy i smutnym inteligentom, czekającym na lepsze czasy. Śpiewali wtedy choćby taką piosenkę:Trudna rada jeśli chodzi o karierę
To nie będzie już nie będzie się premierem

„Starsi Panowie” na co dzień byli zamyśleni, skoncentrowani na pracy i… skromni.

Irytował się, gdy nazywano go genialnym kompozytorem. Może dlatego, że pisanie muzyki nie sprawiało mu trudności. – wspomina żona Jerzego Wasowskiego.

To ekran telewizora sprawiał, że przeradzali się w prawdziwych iluzjonistów teatru, wirtuozów absurdu i wolontariuszy dobrego humoru i poezji. W branży telewizyjnej na takich jak oni mówiło się, że mają charyzmę.Bo we mnie jest sexMężczyźnie, nawet „Starszemu” potrzebna jest kobieta. Wie to każdy, wiedzieli również Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, zapraszając do swojego kabaretu wspaniałe kobiety – aktorki i piosenkarki. Salonik „Starszych Panów” odwiedzały: Irena KwiatkowskaBarbara Krafttówna

Pamiętam mozolną pracę nad utworem „Przeklnę cię”. Był tak trudny, że ćwiczyliśmy go z Bohdanem Łazuką miesiąc. Śpiewałam z zatkanymi uszami, bo się gubiłam. A Wasowski dyrygował mi głową, był niesłychanie cierpliwy. – wspomina Barbara Krafftówna.Kalina JędrusikCzy Aleksandra Śląska.

Zaczynali być rozpoznawalni, choć mąż w to nie wierzył. – zdradza Maria Wasowska. Kiedyś w Sopocie podeszła do nas panienka i poprosiła męża o autograf. „Pani mnie z kimś pomyliła” – odparł.

Odrobinę mężczyzny na co dzień

Obok utalentowanych kobiet, w absurdalnym teatrze Przybory i Wasowskiego występowali inni uzdolnieni panowie: Wiesław GołasEdward Dziewoński,Mieczysław Czechowicz,Czy Wiesław Michnikowski.Występ u „Starszych Panów” przynosił prestiż i uznanie.

Łączyło nas poczucie humoru, które przez ludzi z zewnątrz ostemplowane zostało jako elitarne. A przecież w życiu dobieramy się naturalnie, z jednymi się śmiejemy, z innymi nie. Tak było i z Kabaretem, który – jak się okazało – zostawił bogactwo nieprzemijające. – wyznaje aktorka „Kabaretu Starszych Panów” Barbara Krafftówna.

Jeżeli kochać, to indywidualnie

Spuścizna po „Starszych Panach” to zaledwie 16 numerowanych wieczorów kabaretowych, które były nagrywane przez kolejne 8 lat istnienia kabaretu. Jednak, każdy z nich zachwyca po dziś dzień niepowtarzalnym stylem, językiem i kompozycją. Piosenki napisane przez Jeremiego Przyborę i skomponowane przez miłośnika fizyki Jerzego Wasowskiego brzmią w głebinach podświadomości każdego Polaka i przypominają się chociażby w taki pochmurny dzień, jak ten:Choć od pierwszego wieczoru spędzonego z „Kabaretem Starszych Panów” minęło pół wieku, wyrosło kilka kolejnych pokoleń, nikomu nie udało się zastąpić dwóch dystyngowanych czterdziestolatków, ubranych w stroje wizytowe i cylindry

Mamy nowy wiek, przytłoczeni jesteśmy techniką, za chwilę sami staniemy się robotami, elektroprądy nas pognębią, tu nam odpadnie oczko, tu inna część ciała – a Kabaret pozostaje towarem niezniszczalnym. – twierdzi Barbara Krafftówna.I znaleźliśmy się w wieku trudna rada
że się człowiek przestał dobrze zapowiada
ale z drugiej strony cieszy się
że się również przestał zapowiadać źle

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę "Kabaretu Starszych Panów"!
 


Z okazji złotych godów kabaretu Ośrodek Kultury Ochoty zorganizował wyjątkowy jubileusz. W październiku 2008 r. w różnych miejscach Warszawy prezentowana jest twórcza spuścizna po „Starszych Panach”.

Już dziś, 16 października o godz. 19.00 w Teatrze na Woli odbędzie się widowisko, w którym wystąpią żyjący artyści kabaretu i aktorzy Akademii Teatralnej w Warszawie. Barbara Krafftówna, Wiesław Michnikowski, Bohdan Łazuka, Hanna Śleszyńska, Marian Opania i Kwartet Rampa oraz studenci zaprezentują twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Gospodarzem wieczoru będzie Andrzej Strzelecki. Gościem specjalnym będzie pani Maria Wasowska.

Natomiast już jutro, 17 października w Ośrodku Kultury Ochota odbędzie się przesłuchanie do konkursu wokalnego, popularyzującego piosenki „Starszych Panów”. W sobotę 18 października w tym samym miejscu o godz. 11.00 w ramach cyklu „Dziecięce Spotkania Literackie” przedstawiona zostanie twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowkiego. W myśl zasady „Starszych Panów”, którzy uwielbiali cofać się do przeszłości, w najbliższym czasie warto skorzystać z tradycyjnej poczty, a na kopertę przykleić specjalny znaczek, wydany z okazji 50-lecia "Kabaretu Starszych Panów”.
źródło: Plejada.pl | autor: Aleksandra Nagel 
wyślij znajomemudrukuj
oceń artykuł
 
100%0%
 

Czytaj także

 
Ile należałoby zapłacić, aby Gwiazda lub Gwiazdeczka uświetniła swoją obecnością naszą imprezę?... więcej »
 
Beztalencia zawładnęły mediami. Dlaczego? ... więcej »
Znany z policyjnych burd bramkarz warszawskiej Polonii za kilka dni może trafić za kratki! więcej »
Znany z serialu "Ranczo" Grzegorz Wons udzieli głosu jednemu z bohaterów gry "Fallout 3". ... więcej »
Komu z uczestników YCD będziesz dzisiaj kibicować?
 
Kiedy wyglądał lepiej?
Brad Pitt na początku kariery
Brad Pitt na początku kariery
Brad Pitt teraz
Brad Pitt teraz
Ilość głosów: 5 304
39 i pół - sezon 1 - DVD
4 płyty DVD z odcinkami kultowego serialu "39 i pół".
cena 40 zł
39 i pół - muzyka z serialu
Oryginalna płyta z kultowego serialu "39 i pół".
cena 35 zł
Twarzą w Twarz - Seria 2
4 płyty DVD z odcinkami serialu
cena 70 zł
Zaloguj się

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się podając swój Nick i Hasło.
Pamiętaj, możesz używać hasła i nicku z serwisów TVN24.pl oraz TVNCNBC.pl

Bez logowania

Loguję się

Jeśli nie masz konta
zarejestruj się »
Chcę dodać komentarz
bez logowania się do forum.
dodaj komentarz »
Błąd logowania