McLindon, Aidan Patrick
Aidan McLindon Last Updated: 11 May 2009

Electorate

BEAUDESErt

View : Electorate Map >>

Party

liberal national party (LNP)

Date of Election : 21 March 2009

View : Speeches by Aidan McLindon >>

View : Inaugural Speech >>

Parliamentary Service

Member, Law, Justice and Safety Committee from 23 April 2009. Member, Legal, Constitutional and Administrative Review Committee from 23 April 2009.

Current Parliamentary service is highlighted in green.

Party Activity

Current Chairman, Beaudesert SEC (LNP); SEQ Zone Vice-President, Young Nationals (YNPA) 2006 – 2008; Vice-President, Young Nationals (YNPA) 2006 – 2008; Member of the Liberal Party of Australia 1996 – 2003. President, Beenleigh Branch (LPA) 1998 – 1999; Vice-President, Beenleigh Branch (LPA) 1997 – 1998; Development Officer, Springwood Branch (LPA); Development Officer, Fadden FEC (LPA); Member, Party Development Committee (LPA) 1996 – 1997.

Local Government and Military Service

Councillor, Division 3, Logan City Council, March 2008 – March 2009; Chairman, Environment and Sustainability Committee, Logan City Council, March 2008 – February 2009; Councillor, Division 3, Logan City Council, March 2004 – March 2008; Infantry Soldier (PTE) 9RQR C Company, Driver and Intensive Exercise Trained (IET), July 1997 – July 2002.

Personal

Born Darwin, Northern Territory, 26 February 1980. Married. Bachelor of Arts in Government and Politics Majoring in Public Policy. Prior to election – Local Councillor, Bar Attendant, Musician. Personal Interests – Music, writing, reading, art, philosophy, design.

COMMUNITY INTERESTS

Member, Beaudesert Chamber of Commerce; Member, Beaudesert RSL; Member, Institute of Public Administration (IPAA); Member, Australian Study of Parliament Group (ASPG); Affiliate Member, Australian Institute of Company Directors (AICD); Writer and Full Member, Australasian Performing Right Association Ltd (APRA).