alphacool
logotop
rssicon
info

Stixion I-300 - Hrdý český šampión! (1/2)

14.02.2009 - Michal Částka (Highlander)

Před několika týdny jsem zde uveřejnil recenzi na Stixion I-113, který vyrábí Gorelord z Aquacool.cz. Dnes si představíme jeho poslední verzi nazvanou I-300, která se řadí nejen mezi naprostou špičku na poli vodních bloků v ČR, ale i na celém světě!

Reklama
 

Představení bloku


Stixion I-300 je čtvrtým vodním CPU blokem mistra Gorelorda. Vývoj těchto bloků jde stále kupředu a i tento autor zdatně vyvíjí stále nové koncepce, které neustále vylepšuje k naprosté dokonalosti.


 

Prototyp, který jsem obdržel je určený pouze pro socket LGA 775. Samozřejmě se vyrábí s celou řadou spon (vršků), které jsou vhodné i pro jiné sockety. Dokonce vám dokáže vyrobit jakoukoliv sponu přímo na přání. Vstupní a výstupní otvory jsou standardní a to pro fitinky se závitem G1/4".


Vrchní část, do které jsou namontované fitinky, je vyrobena ze známého polykarbonátu = vysoce odolný, až nezničitelný materiál. Pokud jste neviděli, co tento "plast" dokáže, tak se podívejte na tohle krátké video.

 
Oproti předchozímu Stixionu I-113 jsou zde použity mikro drážky o šířce 0,3mm. Celkový počet drážek je 49. Vstupní (uprostřed) a výstupní otvor je od sebe vzdálen 20,5 mm. Díky této rozteči není problémem namontovat fitinky, které mají větší průměr šestihranu.


 

Polykarbonát má tloušťku 10mm a uprostřed vršku je vyfrézovaná "plocha", kam se jednoduše vloží samotná tryska.Na levé straně je vršek bez trysky a na pravé straně je s vloženou tryskou.
Klikněte pro zvětšení.


Spodní strana je ručně lapovaná (mnou). Fotografie jsem tvořil až po testech a opakované nasazování bloku na procesor styčnou plochu jednoduše poškrábalo.


 

Rozměry měděné základny jsou klasických 50x50x5mm, přičemž nejtenčí část dna může být kolem 0,5mm. V rozích jsou vyvrtané otvory pro šrouby se závitem M4.Klikněte pro zvětšení obrázku.

Vodní blok v rozložení


Poslední fotografie zachycuje celý blok v rozložení. O těsnost se stará jeden gumový o-kroužek tak, jak můžete znát z jiných verzí Stixionu.


 

Červená tryska, která je vidět na obrázku je z obyčejného plastu - barevné plexi.

 


P/Q charakteristiky


Při měření odporu vůči protékající kapalině (destilované vodě) byla použita stejná testovací metoda, která je popsána zde. Popisek v grafech s přídavkem "default, def." znamená základní nastavení. To je tak, jak to dorazí z továrny (v našem připadě od kutila Gorelorda). Někdy se označuje jako "stock".


 

První graf ukazuje brutálně nízkou restriktivitu. Stixion I-300, který jsem obdržel, je přímo navržený, aby fungoval s interní tryskou, která je umístěna uvnitř bloku. Bez téhle trysky má blok velice špatnou tepelnou účinnost (schopnost efektivně ochlazovat procesor). Z tohoto důvodu bych se orientoval a považoval za defaultní "nastavení" právě konfiguraci popsanou jako Stixion I-300 + tryska. Naměřené hodnoty bez trysky jsou spíše pro doplnění a celkovou zajímavostí vodního bloku.

 


Třetí označená hodnota "Stixion I-300 s tryskou + těsnění" je pokus o další modifikaci, kde se utěsňuje mikro prostor pod samotnou tryskou. Tahle "featurka" pomůže k dalšímu usměrnění kapaliny, ale hlavně se nám dno lehce prohne do tzv. konvexního (vypouklého) tvaru a tím pomůže k lepšímu styku s IHS procesoru.


 

Maximální naměřený průtok (bez trysky) je doposud nejvyšší, který jsem u vodních bloků naměřil. Je to sice nepodstatná informace, protože jak jsem už napsal, tak použitelná kombinace je pouze s tryskou. Jedná se pouze o zajímavost a informaci, která pomůže k možnému dalšímu vývoji řady bloků Stixion.


 

 

Tabulka všech naměřených hodnot


Jako vždy uvádím všechny jednotlivé naměřené hodnoty. Všechna tato čísla budou vložena do souhrnu v "Cooler chart".


 

Teplotní testy


Protože jsem touhle dobou na horách a lámu si nohy někde na snowboardu, tak jsem celý článek rozdělil na dvě části. Očekávané teplotní testy budou samy publikovány 17. 2. 2009. Samozřejmě bude aktualizovaná sekce "Cooler - chart", kde bude tento skvost přehledně porovnán i s jinými bloky. Máte se opravdu na co těšit - stojí to za to.

 


Závěr měření


Určitě si na první pohled můžete všimnout, že tlaková ztráta s těsněním a bez těsnění je rozdílná. Při průtoku 1.5GPM, který se dá považovat za nejběžnější průtok ve vodním okruhu, je tlaková ztráta kolem 1PSI.

Tahle ztráta je velice nízká a celý vodní blok předurčuje k použití s čerpadly typu Eheim 1048 nebo HPPS. Tyhle čerpadla dosahují nízkého celkového výtlaku (total dynamic head pressure), ale za to jsou naprosto neslyšitelná.


 

Moc mně těší materiál, ze kterého je vyrobený vršek. Tak jako Nucleus 22, který je vyrobený z polykarbonátu, tak i Stixion I-300 je vyroben ze stejného odolného materiálu.


Nechci předbíhat, ale konečný závěr si nechám na druhý díl této recenze ;-)

 


Za zapůjčení Stixionu I-300 děkujeme Aquacool.cz

Líbil se Vám článek?

+3 body +2 body +1 bod -1 bod
Autor získal: 5 bodů od 0 čtenářů.
Hlasujte a přidejte body našim redaktorům. Jednotlivé body jsou sčítány a vyhodnoceny v celkovém hodnocení všech redaktorů CTTL.cz. Každý redaktor automaticky získává 5 bodů za článek.

Diskuze k článku

dotaz Malik 15.02. 14:23
Re: dotaz Bucu 15.02. 14:29
Re: dotaz Malik 15.02. 14:37
Navrh ... fukar 9.03. 04:20
Re: Navrh ... Aquacool 15.03. 11:41
Re: Navrh ... Highlander 9.03. 09:20

Home

© 2008 www.cttl.cz | Created by: Colek | Design by: Highlander | Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 a vyšší | IE 7+

Kopírování článků nebo jejich částí (obrázků, grafů, videa) je bez písemného svolení autora webu CTTL.cz striktně zakázáno.