Liu Jieyi

    Liu Jieyi, male, ethnic Han, born in Beijing in December 1957, graduate degree, joined the Communist Party of China in February 1987.

      He taught at the College for Teachers' Vocational Training of Chaoyang District, Beijing before January 1978 when he entered the Beijing Institute of Foreign Languages to study. He became an interpreter for the United Nations Office in Geneva in June 1981; and began to work for the Ministry of Foreign Affairs from March 1987, where he has taken positions successively as Deputy Division Director, Division Director, Counselor, Deputy Director-General and Director-General. From August 1995 to August 1998, he was Counselor of the Permanent Mission of China to the United Nations. He started to work as Assistant Minister of Foreign Affairs in December 2007, and assumed the office of Vice-Minister of the International Department of the CPC Central Committee in May 2009.