August 1, 2009...9:22 pm

Hayatın Mucizesi Bebek – A Baby Miracle of Life

Jump to Comments
Gulumser

Gulumser

Hayatın Mucizesi Bebek

Bildiğiniz gibi Sahip Çıkalım! kuruluşundan beri ülkemizdeki veteriner hekimlik standartları konusunda sesini yükseltmiştir. Kısaca söylemek gerekirse durumu çok parlak görmüyoruz.

Herşey gözler önünde… Hayvanları sevdiği için değil Tıp fakültesine giremediği için veteriner olanlar, mezun olur olmaz sokak köpeklerinin kontrolü için belediyelere giren ve yakaladıkları hayvanlara şefkat ve empati göstermek uzak olanlar…

Kırık bir bacağın tedavisini bacağı kesip atmakta görenler, veya alçıyı doğrudan hayvanın derisine uygulayanlar.

Durum öyle kötü ki Sahip Çıkalım! Veterinerlikte Kusursuzluk ödülünü koymak ve iyiyi kötüden ayırmak gereği duydu ki üyelerimiz hangi veterinerlerin hayvanlarını öldürmeyip kurtarabileceğini bilsinler (Prof. Dr. Kürşat Öner bu ödülü almayacak mesela).

Ancak bazen, nadiren de olsa, ufak umut pırıltıları görüyoruz. Bulaşıcı sevgi  ve hayvan hayatı kurtarma tutkusu olan gerçek profesyonellerin işine yakından bir bakış….

İşte bu, o hikayelerden biri.

Gulumser

Gulumser

Ona, kliniktekiler Joker dese de biz sürekli gülümseyen güzel yüzü nedeniyle Gülümser demeyi uygun bulduk.

İstanbul’daki bir veteriner kliniğine kutu içinde getirilmişti. Kutu açıldığında klinik çalışanlarının gördükleri manzara karşısında dona kaldılar. Orada, 4 haftalık minik bir bebek yatıyordu ve neredeyse tamamen kurtlar tamamen yenmişti. Solucanlar bir kulağını, dudaklarını ve dilinin büyük bölümünü yemişti. Diğer bulguları anlatmıyorum bile.

Sokak kedimiz aklımıza gelebilecek en kötü durumdaydı.

Veterinerimiz hayvanı baştan ayağa kontrol etti. Durumu kritik görünüyordu.

Yine de bu bebek savaşmaya kararlıysa ona hayata tutunmak için her fırsatı sağlayacaklarına karar verdiler.

Gülümser gayet iyi. Müthiş bir savaşçı. Enfeksiyonlara karşı tüm gücüyle mücadele ediyor. Bir aslanın iştahıyla yemek yiyor ve sürekli ilgi istiyor, kollarınıza aldığınızda hemen şarkılar söylemeye başlıyor. Bu işten sağ salim çıkacağına kuşkumuz yok ama yine de sizden bu meleğe bir dua göndermenizi rica ediyoruz. Bugünkü mesajımızın amacı bu.

Gulumser

Gulumser

Önümüzdeki haftalarda Gülümser’in gösterdiği gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz. Veterinerlerimiz zarif bir alçakgönüllülükle bu yazıda isimlerinin verilmesini istemiyorlar. Yine de eğer hayvanınız için iyi bir hekime ihtiyacınız olursa bana v.larkhill@googlemail.com’dan ulaşabilirsiniz. Sizi doğru adrese yönlendirmekten memnun olacağım.

——

Gulumser

Gulumser

A Baby Miracle of Life

As most of you know from its inception, Let’s Adopt has been very vocal on the issue of the state of the Veterinary profession in our country, Turkey.

To put it very simply, things don’t look good at AT ALL.

We have it all here… Veterinarians that went into the Veterinary faculty not because they loved animals but because they couldn’t get into Medical Faculty, Veterinarians who went to work straight for municipalities with the only purpose of stray dog control and who show a total lack of compassion and empathy for the animals they capture.

Veterinarians who at the sight of a broken leg will, simply, amputate. Or put the cast straight on the skin of the animal.

It is so bad that we have had to come up with the initiative of the Let’s Adopt! Award for veterinary excellence with the only goal of separating the good from the bad and let our members know which vets will save their animal instead of killing it (Prof. Dr. Kursat Oner will definitely NOT qualify for this award).

But then, sometimes, very rarely, we have slight glimmers of hope.

Rare insight into the work of true professionals with a contagious love and passion for saving animal lives.

This is one of those cases.

Gulumser

Gulumser

We have called her Gülümser  (one who always smiles) for she has the sweetest smile on her sweet face, although the people at the clinic call her Joker.

She was brought to an Istanbul veterinary clinic in a box. When the box was opened the staff at the clinic gasped in horror. There it laid, a four week old kitten almost completely devoured by worms. The worms had eaten one of her ears, her lips and most of her tongue. I will spare you from the rest of the diagnosis…

A stray cat in the worst possible conditions you could ever imagine.

Our vet checked the animal thoroughly. The condition was critical.

Still, they decided if the kitten wanted to fight back she would be given all chances to survive.

Gülümser is doing much better. She is a great fighter. She is fighting infection with all her might. She is eating like a lion and constantly asks for attention, purring when you take her in your arms. We have no doubt she will make it and the purpose of this post is to ask you to send a little prayer to this little angel.

Gulumser

Gulumser

Over the following weeks we will be updating you in Gülümser’s evolution.

Our vets in their gentle and humble approach don’t wish his name to be mentioned in this article…. still, if one of you needs a good vet for your animals just drop me a line on v.larkhill@googlemail.com and I’ll be glad to point you out in their direction.

35 Comments

 • Ferda Aykut Sincanlıoğlu

  :( ((
  Canımmm,tüm dualarım seninleee

 • umarim atlatir butun hastaliklarini bu tatli bebek, hala dunyada caresiz minicik bir can icin seferber olan “gercek” doktorlar oldugunu gormek bir nebze de olsa icimi rahatlatti, bu bebisle ilgilenen butun doktorlari kutluyorum, hepiniz harika insanlarsiniz umarim cabalarinizin sonucunu bir an once alirsiniz.

 • İNANILMAZ….ŞANSLIDIR İNŞALLAH…DUA+DUA+DUA

 • Minik melek… Biz ancak tahmin etmeye çalısabiliriz yaşadıklarını. Tüm sırlar sende. Ve tüm güzellikler, hayata dair.

 • İnsan bu minik bebeği görünce gözyaşlarını tutamıyor:( Vicdani duyguları olan veterinerlerin varlığına hiç denk gelmedim, bu veterinerlere teşekkür ediyorum çok ve umarım bir önce en iyi duruma gelir diyorum…

 • This is horrible what happened to that little kitty! Poor thing, to be eaten alive by worms. Didn’t anyone hear her cries as those worms tore into her flesh?

  I am so happy that Someone had the Courage to place her in a box and bring her to this Very Kind and Courageous Veterinarian. There is no need to publish the Vet’s name, if that is their wish. I am just So Very Glad that there are people like this Vet who have so much Heart and Soul, even a blind person would be able to see.

  I hope that this little kitty will soon get better and that this Angel of a Vet will have the skills to graft some skin on the lips of the little kitten so that it won’t have to suffer anymore, and she will once again be able to “smile” like other kittens.

  May Heaven bless the Vet, his Helpers, and the little kitten.

  Aida

 • Eğer Allah nezdinde dualarımın ufacık bir değeri varsa, ben bugün ondan Gülümser için bir mucize istiyorum. Bir an önce iyileşsin, koşsun, oynasın, mutlu olsun her daim… Hayatın değerini bizlere tekrar öğrettiğin için ve ne olursa olsun pes edilmemesini hatırlattığın için teşekkür ederim Gülümser… Tanrı seni korusun, kanatlarını üzerinden eksik etmesin, canım benim:))

 • UMARIM ATLATIR

 • Gülümser adı gibi hep gülsün mutlu olsun:)
  hiç bir bebek onun gibi olmasın :(
  sağlığına kavuşup güzel bir yaşam geçirsin:)
  yaradanıma şükürler olsun Gülümser e bir şans verdiği için :)
  Amin

 • dua ettim güzel bbeğim senin için. inşallah çok çok daha iyi olursun…

 • umarım atlatır :( çok üzüldüm :( inanılmaz bir olay gerçekten mucize ..

 • Dualarımız senle Gülümser. İyileşeceğine eminiz.

 • omg I love her.Her spirit and will to live is wonderful.How I wish I lived there I would love to hold this little treasure and tell her she is beautiful,safe and loved.Thank you everyone for taking a chance on this sweetheart.

 • basina neler geldigini ve hayata direk aciyla basladıgının farkında mıdır acaba su anda?

  is she aware of that she began with the ache and pain to the life?

 • Blessings and thanks to everyone involved in saving this little one.Gülümser has stolen my heart,I am in love with this little fighter.Again my thanks to all.

 • Şansın bol olsun küçücük….

 • Vin Campbell-Diamond

  Bless the Vet and the pure souls who helped this kitten. I hope that you find this poor little kitten a good home. With regards from Canada.

 • Bu şanssız meleğin şansını döndürmek için çabalayan herkese ayrıca dua edeceğim. Gülümser hep gülümser inşallah.

 • Ozgur Sakir BELLER

  Bugun cok yakin bi arkadasimin kanser oldugu haberini aldim ancak Gulumser’in hikayesi kadar bana dokunan olmadi henuz…cunku hala agliyorum…sanssiz kedicik :( ((

 • Zavallıcığım..Acılarla dolu sevimli minişim..
  Bunca acıdan sonra mutluluğu tokluğu barınmayı sevgiyi en cok sen hakettin sanıyorum. umuyorum ki seni iyileştirmeye ant içmiş veteriner hekimler elinden geleni yapar ve iyileştirir. sana barınacak sıcacık bir yuva bulur.Tüm dualarım seninle.
  bu küçük canları sadece para olarak gören tüm veteriner fakültesi bitirmiş ruhsuzlara da ders olsun!.
  Minişim,artık hayata sımsıkı sarıl..

 • Dualarım seninle minik bebeğim :(

 • Şansın bol olsun minik melek.umarım rahatsızlığnı atlatırsın canışko gülümser.adın gibi hep güümsersin İnşallah.Bütün Dualarımız seninle Gülümser.

 • durumuna çok üzüldüm. sadece gülseren’e değil, ona yardım eden sizler için de dualarım.

 • I was touched by this story, and simply want to tell the vet who took care of this little kitten, to keep up the good work. We are all with him and the little kitten.

 • P.S. GoD BleSs the compassionate vet and Gülümser.

 • canım benim ya Rabbim tez zaman da bu minik yavruya şifa versin ve her daim onu korusun ve ona yardımcı olan arkadaşlardan da Allah her iki cihanda razı olsun

 • canım benim ya Rabbim tez zamanda bu yavruya acil şifa versin ve onunla ilgilenen arkadaşlardan da razı olsun

 • fotoğrafları gördüğümde dehşete kapılmıştım ama bilgilerini okuyunca işe yaramaz kahır ataklarını bi kenara bıraktım,”Bir aslanın iştahıyla yemek yiyor”sa,ilgiden hoşlanıyorsa ve bu enfeksiyonlarıya savaşan güzel ellerdeyse o acıları atlatıyor,iyi hissediyor demektir öyle değil mi?görüntüsünden çok daha iyi hissettiğini düşünüyorum..

  bu iç huzuru bize saklayıp; onu annesinden ayırıp savunmasız bırakıp bu hale gelme sürecinde çektiği acıların sorumluluğunu da duyarsız ve merhametsiz toplumun bireylerinin vicdanlarına bırakıyorum.

 • She makes one weep. I look forward to updates on her progress and the happy news that someone has taken her home as her family. You people are walking angels and all the way from Canada – I thank you.

 • will its teeth and mouth grow back so that it can eat on its own without the care of a person for the rest of its life?

  how do you assess whether it is to further the suffering of this animal for extending its life because it will be difficult, painful or emotionally distressful for the rest of its life to simply eat (will it ever enjoy eating)… or whether it is more compassionate to apply euthenasia so that it can go to kitty heaven or into the state of cat-buddha to be reborn into a better life because it has suffered so?

  if our goal is to end suffering and we have the power to help this and respect its life, is ‘too much love and a ‘fighter’ really brutality in disguise?

  • Dear Al,

   Some of her teeth are missing. Parts of her mouth are damaged… but so are the teeth and mouths of practically every senior citizen you will meet.
   How do you assess where the difference lies between care and cruelty? Good question. The line was be very fine indeed some times.
   Fortunately we are some of us have logic ruling our actions and we know when to give up and when to continue fighting. In the case of this baby we decided to assist her in her own fight. You should see the way she tackles the food.. if you could see that you would have no hesitation, as we have none.

 • I am so happy to see that people in Turkye also care. I love animals and I do everything that I can to help them, because they cannot speak. I have 10 cats of my own, they are such wonderful pets. Each and every cat has their own personality. This little Angel is in my prayers, and I know that she will get better!!! Insha Allah!!

 • SENEM SERHATLI

  dualarim gulumser ve ona yardim eden doktorlar icin..
  iyilesiceksin gulumser’cik.. ve herkesten de daha guclu olucaksin yasam sahnesinde ..
  tatli miriltilarin susmasin hic minik

 • Firstly thanks to the person who took her to the vet.Secondly thanks so much to the vet concerned you need a medal. To everyone who looks after her feeds and gives her love Bless you you will be rewarded. I love to give this little princess a great home with my 2 boys (Siamese) who are loved and have the very best of everything, unfortunately I live in South Africa, and if the air fare was reasonable I would. Give this princess a love, a hug and a kiss from me.

 • Öncelikle sizi bu cesur ve özverili tutumunuzdan dolayı ellerinizden ve alnınızdan öpüyorum. En başta da yaşama tutunmaya çalışan o Gminicik Gülümser’i… Peki büyüdüğünde tek başına yemeğini yiyebilme şansı olacak mı mesela? Lütfen bizi gelişmelerden haberdar edin. Ondaki yaşam azmine verebildiğimiz desteği verelim.


Leave a Reply