Strona główna
szukaj      
 
Oprogramowanie
Sprzęt
Biznes
Internet
Redakcja
Reklama
04-204 Warszawa
ul. Jordanowska 12
skr. poczt. 73
tel.: (22) 3217800
fax: (22) 3217888

© copyright 2004
IDG Poland SA
AKTUALNOŚCI  

08.07.2009 08:26
Kosmiczny router Cisco

Firma Cisco poinformowała przed kilkoma dniami na konferencji w San Francisco, że pracuje nad trzydziestoma nowymi projektami biznesowymi. Jeden z nich to iście kosmiczny projekt, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Koncern planuje pod koniec tego roku umieszczenie routera w przestrzeni kosmicznej (na geostacjonarnej orbicie wokółziemskiej).


Urządzenie o nazwie IRIS (Internet Routers In Space) zostało zaprojektowane na zamówienie Amerykańskiego Departamentu Obrony. Satelity wynoszone do tej pory w przestrzeń kosmiczną mają co prawda sprzęt zapewniający użytkownikom dostęp do internetu, ale sprzęt taki komunikuje się z naziemnymi stacjami bazowymi i całość takiej infrastruktury tworzy oddzielną sieć.

Stacje bazowe wymieniają dane z satelitą, wykorzystując do tego celu fale radiowe o określonej częstotliwości. Użytkownicy (np. dostawcy internetu czy agencje rządowe) dzierżawią wtedy na stałe takie częstotliwości łącza. Korzystając z usług takiego routera jak IRIS, nie będzie to konieczne.

Łącza satelitarne pozwalają transmitować dane w trybie punkt-punkt, ponieważ na pokładzie satelity nie ma urządzeń oferujących funkcjonalności, które realizują routery. Dopiero umieszczenie w przestrzeni kosmicznej routera umożliwi transmitowanie pakietów IP do różnych miejsc na Ziemi, a satelita będzie wtedy stanowić jeden z elementów wchodzących w skład szkieletu sieci internet, tak jak każdy inny router obsługujący tę sieć komputerową.

Taki kosmiczny routing pozwoli też znacznie zmniejszyć opóźnienia występujące przez przesyłaniu pakietów za pośrednictwem satelitów. Pakiety będę wtedy bowiem transmitowane do routera satelitarnego w podobny sposób, jak do każdego innego routera pracującego na ziemi. Opóźnienia występujące przy przesyłaniu pakietów za pośrednictwem satelity są obecnie bardzo duże (są większe o co najmniej 250 milisekund), gdyż łącza satelitarne są traktowane jako oddzielne sieci komputerowe, które wymieniają jedynie dane z internetem.

Postęp w dwóch obszarach spowodował, że Cisco zdecydował się podjąć prace nad kosmicznymi routerami. Po pierwsze, łącza satelitarne są obecnie w stanie transmitować dane z szybkością do 150 Gb/s (jeszcze do niedawna była to przepustowość rzędu kilku Gb/s). Stało się to możliwe głównie dzięki instalowaniu w satelitach telekomunikacyjnych wielu anten (metoda "spot beams", podobna pod pewnymi względami do MIMO) oraz technologii KA band (pasmo KA; częstotliwości z zakresu 26 do 40 GHz).

Cisco wystrzeliło już jeden router IP w kosmos. Firma umieściła pięć lat temu rozwiązanie o nazwie Mobile Access Router na pokładzie naukowego satelity i prowadziła różne badania dotyczące kosmicznego routingu.

Badania te doprowadziły do tego, że pod koniec tego roku Intelsat wystrzeli w przestrzeń kosmiczną telekomunikacyjnego satelitę IS-14, na pokładzie którego znajdzie się router IRIS. Urządzenie będzie przez pierwsze trzy miesiące testowane przez rząd USA, a przez kolejny rok przez prywatne firmy.

Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie będzie pracować w specyficznych warunkach, router został zbudowany przy użyciu specjalnych elementów, odpornych na wstrząsy, przeciążenia czy promieniowanie kosmiczne. Jednym z większych problemów, który musiał zostać rozwiązany przez inżynierów z Cisco, było opracowanie systemu chłodzącego router. Firma określiła żywotność routera na 15 lat.

Routerem IRIS będzie oczywiście można zarządzać zdalnie. Ponieważ router nie będzie mógł być z oczywistych względów naprawiany, firma położyła duży nacisk na redundancję. Dlatego prawie wszystkie elementy routera są zdublowane. Urządzenie ma wymiary: 61x45x45 cm.

Cisco przewiduje, że przepustowość routera będzie wynosić 100 Mb/s. To niewiele jak na naziemne routery, ale sporo jak na kosmiczny router. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego IOS i obsługuje protokół IPSec (IP Security).

Trudno obecnie powiedzieć, jak duży będzie za kilka lat rynek kosmicznych routerów i czy projektanci takich routerów skopiują rozwiązania zastosowane w IRIS. Produktem interesuje się obecnie przede wszystkim przemysł zbrojeniowy. Nie ma się czemu dziwić - routery pracujące na Ziemi można łatwo zniszczyć. Te pracujące w kosmosie nie jest już tak łatwo unieszkodliwić.

Wprowadził: Janusz Chustecki, IDG News Service
        OCEŃ TEKST
aktualna ocena: 3,3   Twoja ocena:  
statystyki   skomentuj   zobacz komentarze (3)

        NAJNOWSZE OPINIE
majkel ocena: 0 2009-07-09 14:10:47
cisco to dobra firma :) a co do awarii to nie ma rzeczy której by to nie spotkało..
Ursan ocena: 0 2009-07-09 11:18:27
Routery na orbicie trudno zniszczyć, to pewnie prawda. Ale za to jak łatwo pozbawić je możliwości łączności z Ziemią... Wystarczy spowodować odpowiednio duże zaburzenia magneto-elektryczne w atmosferze i satelity staja się nieprzydatne dla łączności wojskowej.
więcej opinii  

   

 
      ZOBACZ TEŻ:
Aktualności:
 • Nowa seria Vigorów marki...
 • Lato z Vigorem
 • RangeMax 240 - najszybszy...
 • Linksys: nowy bezprzewodowy...

 •         SUBSKRYPCJE
  AKTUALNOŚCI
    Wersja:
  html  txt

  White Papers
  IBM Workplace Services Express
  IBM Workplace Services Express jest oprogramowaniem do pracy zespołowej dla małych i średnich firm, wyposażonym w zintegrowany portal WWW, którego wygodny i dobrze znany interfejs zapewnia elastyczny dostęp do aplikacji i dokumentów.
  Pobierz darmowe opracowanie white paper.


  LINKI SPONSOROWANE
  W prenumeracie na raty jeden numer PC Worlda tylko 13,90 zł zamiast 19,90 zł! Zamów dziś »
  Wielofunkcyjny ruter bezprzewodowy w prenumeracie PC Worlda za 265 zł! Zyskujesz ponad 261 zł! Sprawdź »
  Prenumerata MIX PC World. Wygodne połączenie wydań papierowych i cyfrowych Szczegóły »
  Książki teleinformatyczne w najlepszej cenie! Księgarnia IDG.pl zaprasza!
  Zamów kartę kredytową Banku Millennium, a otrzymasz prenumeratę PC Worlda Szczegóły »
  Prenumerata PC Worlda z DVD za darmo! Sprawdź to! »

  Aktualności - Oprogramowanie - Sprzęt - Biznes - Internet | Komunikaty firm | Przed premierą | Technologie | Praca | Archiwum
  Biznes IT - Marketing - Sprzedaż - Dystrybucja - Rynek - Prawo - Finanse - Strategie - Partnerstwo
  Serwisy IDG | Regulamin | Redakcja | Reklama
  Serwis realizuje wytyczne ASME oraz uzupełnienia IDG dotyczące zasad publikacji w mediach elektronicznych. Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na następujące warunki obsługi. Prosimy też o zapoznanie się z ochroną prywatności.
  © copyright 2003-2008 IDG Poland S.A.
  IDG.pl Strona główna