YÜZYILIN PROJESİ: MARMARAY 

İstanbul... Ülkemizin en büyük ve en kalabalık kenti.Sanayi, ticaret, kültür, eğitim merkezi.Ülkemizin ekonomik üretiminin beşte biri, motorlu taşıtların dörtte biri, otomobillerin % 30'u bu kentimizde. Ve her gün kent içinde 12 milyon kişi yolculuk yapıyor. Ama hepsinden önemlisi İstanbul tarih hazinemiz, bir dünya kentimiz.

Ulaştırma Bakanlığı'nın en büyük projelerinden olan Marmaray Projesi, sadece İstanbul için değil, ulkemiz ve demiryolu için de bir dönüm noktasıdır.

Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Marmaray Projesi İstanbul'un tarihine, çevresine, kültürel mirasına yakışır bir proje. Yüzyılın projesi olarak nitelenen ve halen yapımı büyük bir hızla sürdürülen Marmaray Projesi, Asya ile Avrupa'yı demir ağlarla birbirine kavuştururken, İstanbullumuza zarar vermeyecek, onu çirkinleştirmeyecek.

İstanbul'un kent içi ulaşım sorununa toplu taşımacılıkla köklü bir çözüm getirmeyi amaçlayan bu Proje kapsamında, Avrupa yakasındaki Halkalı'dan Anadolu yakasındaki Gebze'ye kesintisiz, çağdaş, yüksek kapasiteli, hızlı, çevre ve tarihi dokuyu tahrip etmeyen, diğer ulaşım sistemleriyle entegrasyonlu 76.3 kilometrelik yüzeysel metro inşa edilecek.

Ancak Marmaray, bir dünya kenti olan İstanbul'un sadece kent içi ulaşım sorununa köklü çözüm getirmesi açısından değil, İstanbul'un tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması, demiryolu ulaşım sisteminin gelişmesi, ülkemizin stratejik konumu açısından da önem taşıyor. Avrupa Birliği'nin hızlı tren ağlarıyla uyumu yönünde önemli bir adım olan Marmaray, Ankara-İstanbul Hızlı Tren, Kars-Tiflis Projeleri gibi projelerin gerçekleştirilmesiyle birlikte, Avrupa'dan Asya'ya, batıdan doğuya kesintisiz, hızlı, ekonomik bir demiryolu bağlantısı sağlayacak.

Marmaray Projesi, toplu taşımacılıkta çağdaş bir ulaşım imkanı ile aynı zamanda enerji bakımından da ülke kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak. Dışarıdan aldığımız petrolün % 80'inin karayolunda kullanıldığı düşünüldüğünde, dışa bağımlı olmayan elektrik enerjisini kullanan, etkin ve verimli, yüksek kapasiteli demiryolu ulaşım sisteminin kent içi ulaşımda da geliştirilmesi en başta ülkemiz kaynaklarının rasyonel kullanımını sağlayacak. Otoyollar ile kirletilen ve yok edilen kentin doğal zenginliklerinin hiç değilse kalan bölümünün yazık edilmesini önleyecek, otomobil trafiğinin neden olduğu kirliliği, otoyol ve bireysel ulaşıma bağlılığı azaltacak, çağdaş bir kentsel yaşamın temelini oluşturan çağdaş bir ulaşım sistemi yaratacak.

Marmaray Projesi, 4 ayrı sözleşmeden oluşuyor. Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri, Demiryolu Tüp Tünel Geçişi İnşaatı, Gebze- Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi-İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler ve Banliyö Hatları Demiryolu Araçları Temini'dir.

Bu proje ile her iki yakadaki demiryolu hatları İstanbul Boğazı'nın altından geçen bir demiryolu tüneli ile birbirine bağlanacak. Boğaz demiryolu tüp tünel geçişi, Yedikule'de yeraltına girmekte, Yenikapı ve Sirkeci yer altı istasyonları ile devam etmekte, Boğaz'ın altından geçerek Üsküdar yer altı istasyonuna bağlanmakta ve Söğütlüçeşme'de yüzeye çıkmaktadır.

Marmaray Projesi'nin ikinci etabı olarak adlandırılan Gebze- Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi çalışmaları kapsamında, Asya yakasında 43.4 km, Avrupa yakasında 19.6 km'lik banliyö hatları yüzeysel metroya dönüşecek, 36 istasyon yenilenecek, hat sayısı üçe çıkarılacak, bu hatların birinde Kuruluşumuz yük ve anahat yolcu taşımacılığı yapacak. Marmaray'ın hizmete girmesiyle birlikte Gebze - Halkalı arasında 2- 10 dakikada bir sefer yapılarak , her iki yakada bir saatte tek yönde 75.000 yolcu taşınacak.

Proje kapsamında, 2009 yılında 280, 2010'da 40 ve 2011 yılında 120 olmak üzere, toplam 440 adet araç alınması planlanıyor.

Marmaray Projesi, İstanbul'daki ulaşım sisteminin omurgası olarak görülüyor. Anadolu yakasındaki Üsküdar istasyonu ve Avrupa yakasındaki Yenikapı istasyonu İstanbul'daki mevcut ve gelecekte yapılacak demiryolu ulaşım sistemlerinin aktarım işlevini üzerine alacak. Marmaray Projesi'nin; mevcut ve yapılması planlanan; Yenikapı-Taksim- Şişli-4. Levent-Ayazağa metrosu ile Yenikapı-Yenibosna-Atatürk Havalimanı, Kadıköy- Kartal, Esenler-Mahmutbey ve Üsküdar-Ümraniye-Dudullu hafif raylı sistemlerle entegrasyonu planlanmaktadır.

Depreme dayanaklı olarak inşa edilen Marmaray Projesi, 2009 yılı ulaşım ihtiyaçlarına göre planlanmıştır.Bu yıldan sonra artan yolcu taleplerini karşılayacak şekilde entegre edilebilecektir.

Marmaray projesi ile ilgili çeşitli görüntüler:

İnşaat yönetimi ve tüneller
Tünel balant elemanlarının yapımı
Tuzla kuru havuz inşaatı
Tuzla'da tünel elemanlarının yapımı
Kzlıçeşme istasyonu planı
Kazlıçeşme istasyonu
Üsküdar İstasyonu
Yenikapı İstasyonu
Yenikapı İstasyonu
Yenikapı İstasyonu
Yenikapı İstasyonu
Sirkeci İstasyonu
Sirkeci İstasyonu
Sirkeci İstasyonu

 

 

 

 

Elektronik Döküman Yönetim Sistemi Kurumsal Elektronik Posta