صفحه اول | عضویت در سایت | تماس با ما | RSS | ورود کاربران امروز يكشنبه ، 9 اسفند سال 1388
مواضع و نطق های مهم ایراد شده
  اکنون که در اثر چانه‌زني‌هاي پشت پرده رجال سياست را به غير سياسي مبدل مي‌سازند، از مسئولیت هایم استعفا می دهم.
  زمانی كه بعضي‌ها دين را در پلوخوري امام حسين خلاصه كرده بودند، براي رسيدن به آرمانهاي حسين دو بار از جان خود گذشته‌ام.
  آن زمان كه بعضي از آقايان ‌٥ ريال پول مي‌گرفتند و روضه مي‌خواندند من براي رسيدن به اهداف عدالت‌جويانه حسين(ع) مبارزه مي‌كردم.
  شوراي نگهبان رسماً اعلام كند در ساير كانديداهاي تأييدشده چه ويژگيهايي وجود داشته كه ما، فاقد آنيم!؟
روز نوشت ها
  علت مسدود شدن اخیر سایت
28 بهمن 1388
  رویکرد تصویری بعضی از رسانه های اصولگرا نسبت به "مردم" و "راهپیمائی های مردمی"(دفاع بد بدتر از حمله خوب!)
2 بهمن 1388
  ...و این بار تکلیف خدا هم نسبت به احمدی نژاد معلوم شد!
28 دی 1388
  مشترکات احمدی نژاد و بعضی از مدعیان اصلاح طلبی!
23 دی 1388
  خاطره ای شیرین که مولود فروتنی بازرگان است.( به بهانه سیزدهمین سالگرد درگذشت مهندس بازرگان-2)
21 دی 1388
بیشتر بخوانید ...
پر بیننده ترین مطالب
  نامه سرگشاده یک بنده خدا ،به بنده دیگر خدا مقام محترم رهبری!
  در شورای نگهبان چه گذشت؟ (لزوم تشکیل شورائی برای پاسداری از حقیقت و عدالت )
  (حدفاصل میان حکمرانی بد و خوب) آخرین نطق پیش از دستور دوران نمایندگی1
  قسمتی از فیلم اعترافات پخش نشده ابطحی و چند سوال!؟
  نسبت بیانیه مقام رهبری با قانون انتخابات ریاست جمهوری!؟
  بجای بیوگرافی:خلاصه ای از فراز و فرود های زندگی من
  اهداف و چرائی انتشار فیلم اعترافات ابطحی و ارزیابی واکنش های مربوط به آن و پاسخ سوالات و شبهات -2
  بعضی از مسئولان غیر مسئول کلاهشان را بالاتر بگذارند! (به بهانه حماسه آفرینی های عده ای از لباس شخصی ها)
  بجای پاک کردن صورت مساله به هضم واقعیت ها بپردازید! ( نگاهی متفاوت به انتخابات هشتم)**
  واقعیت های هشتمین دوره انتخابات مجلس؟!**(تحلیلی پیرامون هشتمین دوره انتخابات مجلس)
بیشتر بخوانید ...
تصویر برگزیده
Skip Navigation Links
صفحه اول
روز نوشت ها
وب نوشته ها
کارنامه مجلسExpand کارنامه مجلس
زندگینامه
خاطرات
مقالات
سخنرانی ها
مصاحبه
سخن میهمان
از همه جا از همه کس
پر پیننده ترین مطالب
مشاغل و مسئولیت ها
نامه ها و اقدامات ویژهExpand نامه ها و اقدامات ویژه
در نگاه دیگران و رسانه ها
گالری عکس
صدا و تصویر
جستجو
آرشیو موضوعی
سخن میهمان
  بخشی از نطق پیش از دستور مورخ ۱۳۵۹/۱۱/۱۳سيدمحمدخاتمي در اولین دوره مجلس شورای اسلامی در مورد آمریکا
  مهدي كروبي در گفتگو با فارس: رئيس جمهور را به رسميت مي شناسم
  تکلم به زبان مادري به هويت‌يابي بهتر و محکم‌تر کودکان منجر مي‌شود(صداقتی-روانپزشک)
  سایت اعتماد ملی به نقل از وطن‌امروز: خاتمی توبه کرده است!
  مشروح کامل گفتگوی شریعتمداری و کواکبیان در برنامه تلویزیونی "رو به فردا"
بیشتر بخوانید ...
از همه جا از همه کس
  افشاگری نادران نماینده تهران در مورد عملکرد رئیس دفتر و معاون اول احمدی نژاد
8 اسفند 1388
  متن کامل اظهارات جدید سيد حمید روحانی در مورد، کروبی، خاتمی، موسوی، رفسنجانی و نحوه برخورد با معترضین!
5 اسفند 1388
  ایران ریگی را در پرواز دبی-قرقیزستان به دام انداخت
4 اسفند 1388
  مهدی هاشمی:من برای رسیدگی به دفاتر و شعبات دانشگاه آزاد اسلامی به خارج سفر کرده ام !
29 بهمن 1388
  نطق های چهارتن از نمایندگان آذربایجان علیه آیت الله شریعتمداری در سال 1361
19 بهمن 1388
بیشتر بخوانید ...
جستجو در سایت
 
پیوند ها
  لیست ویدئو کلیپ های اعلمی در گوگل(1)
  ویدئو کلیپ سخنرانی های اعلمی2
  اکبر اعلمی" | Facebook
  مشروح مذاکرات مجلس تدوین قانون اساسی
  مشروح مذاکرات شوراي بازنگري قانون اساسي
  خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)
  وبسایت دفتر آیت الله العظمی سیستانی
  لیست وبلاگ های متنوع فارسی
  مشروح مذاکرات تدوین و بازنگری قانون اساسی ج.ا.ا در 58 و 68
  متن کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همراه با اصلاحات 1368
بیشتر بخوانید ...
متن مطلب
جریان مستعفی کردن شرع پسند نماینده وقت کرج در مجلس و حواشی آن! (هرکسی آن درود عاقبت کار که کشت-5)
... بدون آنکه ترتیبات مقرر در آئین نامه داخلی مجلس مراعات شود، ادامه این جلسه به مذاکره پیرامون نطق آقای شرع پسند اختصاص یافت و عاقبت بدون آنکه استعفانامه وی رسما تهیه و از طریق تریبون قرائت گردد، تنها به بهانه ناشایست بودن اقدام نماینده کرج، به نطق او اکتفاء کرده و او را از نمایندگی در مجلس مستعفی کردند! ...

اصل 84 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر می دارد: "هر نماینده در برابر ملت مسئول است و حق دارد در همۀ مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر نماید."

اصل 86 این قانون نیز تاکید می کند:

"نمایندگان مجلس در مقام وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده اند یا آرائی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده اند تعقیب یا توقیف کرد."

اطلاق این اصل مانع از هرگونه تفسیر خلاف نص است، تا جائیکه آئین نامه داخلی مجلس هم که به تائید شورای نگهبان رسیده است، با قوت تمام دو اصل مذکور را مورد تاکید قرار داده است.

با این وجود، دو اصل مذکور از جمله اصول قانون اساسی است که در طول 8 دوره مجلس، پیوسته مهجور و مورد بی مهری و بی اعتنائی بعضی ازاشخاص حقیقی و حقوقی از جمله در قوه قضائیه و شورای نگهبان واقع شده است.

متاسفانه زشت ترین وجه نقض دو اصل یاد شده اغلب توسط خود مجلسیان ظهور و بروز کرده است که در یادداشت های قبلی به چند نمونه از آنها اشاره گردید. این پست هم به بازخوانی یکی دیگر از رویدادهای تلخ پارلمانی اختصاص دارد که طی آن آزادی و مصونیت پارلمانی موردهجمه کسانی قرار گرفته است که بعضی از آنها در سال های اخیر، خود نیز ناگزیر به برداشت محصولی شده اند که پیش از این در کاشتن بذر آن سهم بسزائی داشته اند.

یقینا از میان نسل سومی ها و حتی بسیاری از نسل دومی ها کمتر کسی است که با نام آقای "شرع پسند" آشنا باشد و چه بسا اغلب نسل اولی ها هم نام او را به دست فراموشی سپرده باشند!

"عبدالمجید شرع پسند" از فرهنگیان جوان و  برادر سه شهید است که در دوره های دوم و سوم(62-70) بعنوان نماینده مردم کرج به مجلس شورای اسلامی راه یافته بود و در فراکسیون موسوم به چپ آن روزها به انجام وظایف نمایندگی اشتغال داشت .

خاطره ای که نقل می شود مربوط به زمانی است که قانون اساسی در حال بازنگری و اصلاح و بنیانگذار جمهوری اسلامی بتازگی به دیار حق شتافته و رئیس جمهور وقت آقای خامنه ای به عنوان ولی فقیه و رهبر منصوب شده بودند. آقایان هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی نیز به ترتیب سمت های ریاست مجلس و نخست وزیری را برعهده داشتند و اکثریت مجلس نیز در اختیار نیروهای موسوم به چپ(خط امامی های آنروز، اصلاح طلبان دیروز و سبزهای امروز) قرار داشت.

آنروزها نیز کم و بیش وجود تورم وگرانی، حضور تشریفاتی مردم در صحنه سیاست، ثروت اندوزی، فاصله گرفتن از آرمان های اولیه انقلاب، عمیق شدن شکاف طبقاتی و گسترش تبعیض ها، تمرکز و تداول قدرت در دست عده ای معدود، جزئی از مختصات جامعه به شمار می آمد:

الف-روز یکشنبه 11 تیرماه 1368 و در آستانه چهلمین روز ارتحال حضرت آیت الله خمینی(ره)، شرع پسند در اقدامی غیر منتظره و ظاهرا بدون آنکه کسی از موضوع نطق او باخبر باشد، با استفاده از وقت سه دقیقه ای که یکی از ناطقین پیش از دستور به او قرض داده بود، در پشت تریبون قرار گرفته و نطقی را ایراد کرد که بدلیل موقعیت و شرایط زمانی آنروز و پیامدهای بعدی آن، جزء رویدادهای مهم و تاریخی مجلس محسوب می شود.

با توجه به اهمیت این نطق و واکنش های صورت گرفته از سوی بعضی از نمایندگان، مشروح آن همراه با قسمتی از مذاکرات مجلس که مرتبط با این نطق بوده است، عینا منعکس می شود:

"عبدالمجیدشرع پسند: سلامٌ علیکم- بسم الله الرّحمن الرّحیم، با عرض تسلیت رحلت حضرت امام . اینجانب عبدالمجیدشرع پسند نمایندۀ مردم کرج بدین وسیله استعفای خود را از نمایندگی به دلایل زیر اعلام می کنم :

۱ـنبود زمینه وعدم امنیت و امکان برای انجام وظایف قانونی نمایندگی که در سوگندنامۀ اصل ۶۷قانون اساسی آنها را تعهد نموده ام از جمله مهمترین آنها دفاع از قانون اساسی .

۲-نگرانی شدید از آیندۀ سیاسی کشور به علت برخی تغییرات قانون اساسی و تحولات سیاسی واقع شده و درحال وقوع وتکاثر و تداول قدرت در دست عده ای معدود و حضور تشریفاتی و سطحی مردم به جای مشارکت عمیق و مؤثر آنان .

۳-نداشتن پاسخ مناسب و منطقی برای گرانی و تورم و تبعیض های ناروا و پرهیز و تعلل مسئولین از جهت گیری قاطع و جدی در برابر تکاثر و انباشت سرمایه های کلان بادآورده و نهایتاً نگرانی برای استقلال مملکت.

۴- وجود ابهامات و سؤالات اساسی نسبت به حاکمیت آینده و بلاتکلیفی مردم در حق سرنوشت خود و نگرانی از اینکه روند موجود منتهی به حاکمیت لیبرالیسم وابسته خواهد شد.

۵-نداشتن انگیزه و رغبت برای ادامۀ فعالیت به دلیل عدم مشاهدۀ کمترین مشابهت اصولی بین وضعیت فعلی و حکومت عدل علوی در حدی که حتی آهنگ و جهت حرکت را به سوی آرمانهای بلند تشیع نمی بینم.

ضمن تقدیم متن استعفانامه به ریاست محترم مجلس از ایشان درخواست می کنم به موجب مادۀ ۲۴ آئین نامۀ داخلی مجلس در اولین جلسۀ علنی آن را اعلام نموده و طبق آئین نامه این موضوع را در دستور کار یکی از جلسات علنی هفته آینده قرار دهند."

علی یوسف پور: یک ماه خوراک برای رادیوهای ضد انقلاب درست کردید آقای شرع پسند!

کریم شافعی(نماینده مرند): تورم را تو نماینده هستی، طرح بده حل کن دیگر !"(1)

ب-روز یکشنبه ایراد غیر منتظره این نطق، فرصت هرگونه واکنش احتمالی نمایندگان را از آنان سلب کرد و تنها دو تن از نمایندگان مجلس در پایان نطق شرع پسند با بیان جملات کوتاهی به شرح فوق به او اعتراض کردند، لیکن در جلسه بعد یعنی روز سه شنبه مورخ 68/4/14 و حتی قبل از رسمی شدن جلسه و تلاوت آیات قرآن کریم، واکنش ها نسبت به نطق شرع پسند آغاز شد و در پایان جلسه نیز نامه جمعی از نمایندگان مبنی بر اعلام انزجار نسبت به نطق وی قرائت گردید، که در زیر به بخشی از آنها اشاره می شود:

"علی یوسف پور: حاج آقا هاشمی! یک فرد خائنی درجلسه نشسته است که باید بیرون برود یا بیرونش می کنیم . این چه وضعی است؟ حرفی که منافقین و ضد انقلاب نزده اند ایشان زده ! می گویند ...

رئیس: اجازه بدهید قرآن را هنوز نخوانده ایم.

یوسف پور: قرآن نخوانیم ، حیف است ایشان قرآن را بشنود ... آقایان ساکت نشسته اند و تماشا می کنند و می گویند بچه بوده ، ساده بوده ...

رئیس: حالا بفرمائید بنشینید ترتیبش را می دهیم ! تلاوت کلام الله مجید .

مصطفی مؤذن زاده( نمایندۀ کرمان ): ...نماینده ای از آیندۀ سیاسی مملکت ابراز نگرانی می کند ! آیا جایز است که در شرایط ثبات سیاسی کنونی و اقتدار و عظمت جمهوری اسلامی در صحنۀ سیاسی جهان و اظهار عجز همۀ قدرت های شیطانی و مزدوران داخلی و خارجی آنها در مقابل بزرگی این ملت عزیز اینگونه مأیوسانه سخن بگوییم وآیا رواست که بازنگری قانون اساسی را که بنا به پیشنهاد ما نمایندگان و اجازۀ رهبر کبیر انقلاب اسلامی در شرایطی که همگی اعتراف به ایجاد مشکلات جدی در راه تداوم انقلاب دربن بستهای قانون اساسی داشتیم عامل تزلزل نظام تلقی کنیم ؟

...من درطول یک سال گذشته بارها از زبان دوستان شنیده ام که ارز سالهای ۶۱ و ۶۲ چگونه خرج شده است . اما متأسفانه هیچ کس را ندیده ام که برای یکبار هم که شده ریز هزینه ها را بیاورد و با قاطعیت بگوید فلان مبلغ نابجا و با تصمیم چه فرد یا افرادی خرج شده است و دائم کلی گویی را از تورم و گرانی و تقصیر و مقصر صحبت کردن اعتراف ضمنی به نداشتن برنامه و راه حل مناسب است . برادر دیگری در پشت این تریبون به نخست وزیر خطاب به رئیس الوزراء فریاد می ززند اگر نمی توانید کنار برو.ید گویی چشم خودرا به روی واقعیات بسته ایم و نمی دانیم تاریخ وجغرافیای حرفمان کجاست برادر دیگری تمام مشکلات مملکت را در وجود فلان بخشدار می بیند و انگار کشور معضل دیگری ندارد. برادر دیگری کار خلاف فلان خان و سرمایه دارکثیف را در فلان روستا به تریبون مجلس می کشاند و جو بی اعتمادی را از آن روستا به تمام مملکت پراکنده می کند و متأسفانه برادری هم در مجامع عمومی سخنان پوچ شخص نماینده ای را به عنوان وسیله ای برای کوبیدن یک گروه فکری قرار می دهد و وحدت به وجود آمده را مورد تهدید قرار می دهد .

منشی – جناب آقای کروبی بفرمایید :

مهدی کروبی ( نمایندۀ تهران و نایب رئیس وقت مجلس ) ــ  بسم الله الرّحمن الرّحیم

  ابتدا تشکر می کنم از آقای مؤذن زاده که سه دقیقه از وقتشان را به بنده مرحمت فرمودند...فضایی آکنده از عطر و صفا و صمیمیت و وحدت داریم که این نعمت بسیار بزرگی برایمان بوده و هست . با تدبیر مجلس خبرگان حدود ۲۴ ساعت یا کمتر پس از رحلت حضرت امام جانشین و رهبری معظم حضرت آیة الله خامنه ای تعیین شدند و تمام نهادها ، مسئولین ، روحانیون و همۀ اقشار مختلف دستگاههای اجرائی ، قضائی ، مقننه همه حمایت کردند یک وحدت و انسجام بسیار خوب و آنچنانی که خود ما هم شاید انتظارش را دراین حد نداشتیم و همان طور که عرض کردم نفوذ و عمق محبوبیت امام و ریشه دار بودن انقلاب اسلامی و آگاهی و رشد مردممان . متأسفانه هنوز چهلم امام نرسیده و به اصطلاح معروف هنوز آب کفن امام خشک نشده آهنگی از مجلس به وسیلۀ یکی از برادرها شروع که من صحیح می دانم چند جمله مطلب بگویم : ...

نکتۀ اول این است که من ۹سال است درمجلس هستم دیده ام که این مجلس نشیب و فرازهای فراوانی داشته است ، همه تان بخوبی می دانید که در دورۀ اول آن چه حوادثی رخ داد . دورۀ دوم هم عدۀ زیادی از شما حضور داشتید حالا هم دورۀ سوم است حوادث مختلفی برای این مجلس پیش آمد و بحثهای گوناگونی شده اما حقاً نظر من این است که در این ۹ سال مطالب گوناگونی گفته شده هیچکدام به این وقاحتی که آقای شرع پسند گفت نگفتند و به این صورت که آقای شرع پسند صحبت کرد نبود . از آن ماجراهای لیبرالها و حوادثی که اینجا بود و درگیریها بادولت شهید رجائی تا خلاصه گروه ۸ نفری و دل امام را به درد آوردند وماجرائی امام گفت رادیو اسرائیل مثل شما نمی کند هیچ کدام مانند آقای شرع پسند وقیحانه حرف نزدند واین چنین جسارت به کل نظام نکردند ، واقعاً جای تأثر و تأسف است که دریک چنین محیطی یک نماینده که رأی مردم را گرفته اینطور با رأی مردم و باحیثیت مجلس برخورد کند حقاً آقای شرع پسند بداند که کلّ مخالفین قسم خوردۀ نظام جمهوری اسلامی اعم از منافقین ، چپی ها صدرصد ، توده ای ها با خوشحال کرد و هرکدامشان پشت این تریبون بودند دیگر مطمئناً از آن بدتر نمی گفتند !

حال این یک نکته بود که حضور مبارکتان عرض کردم مطلب دومی که باید عرض کنم آقای نمایندۀ کرج ، من به عنوان یک نماینده ، به عنوان یک کسی که رأی مردم را گرفته ام ، به عنوان این که حافظ شأن و حیثیت مجلس هستم واقعاً احساسات من جریحه دار است برای اینکه دریک محیط این چنینی که این قدر وحدت و اتحاد است و کوچک و بزرگ با این تورم ، با این فشار ، با این سختیها دارند عاشقانه فداکاری می کنند ، از مجلس این چنین سخنانی شروع بشود این توهین و جفای به مجلس است ، توهین به نمایندگان است نمایندگانی که عاشقانه دارند اینجور فداکاری می کنند واقعاً مخدوش کردن چهره های نمایندگان است با این برخوردی که آقای شرع پسند نمودند .

نکته ای که من دربارۀ فرمایشات آقای شرع پسند با آقایان نماینده ها دارم این است که آقای شرع پسند تقاضای استعفا کرده اند ( حالا راه قانونی اش مشخص است که چیست ) نمایندگان مجلس اگر صلاح بدانند خواهش می کنم بعضی ها نیایند شفاعت بکنند یا بگویند که ایشان آگاه نیست چون کاملاً آگاه است از حرفهایی که می زند معلوم است خلاصه سخنگوی یک مجموعه و یک جریان و یک طیفی هست ( نمایندگان: احسنت– احسنت ) آقای شرع پسند وقتی به مجلس آمد به روحانیون بزرگوار جسارت کرد واقعاً آن موقع ما فکر می کردیم جوانی است ناآگاه نمی داند ( خودش حالا حضور دارد) اگر هم دروغ می گویم بلند شود با رشادت تکذیب کند . من به او گفتم آقای شرع پسند این چه حرفی بود که شما زدید؟ خلاصه گفت که من اشتباه کردم ، جوانی است و نادانی ! یک چیزی اینجوری گفت (عین حرفش الآن یادم نیست) من گفتم خوب حالا یک جوانی است یک چیزی گفته که یکوقت آمد گفت : " آنها که سیرتاً رضاخانند و صورتاً مدرس هستند ."! ببینید این نشان دهندۀ طرز تفکر است . حالا هم آمده این مسائل را مطرح کرده است .

بنابراین آقایان نگویند که نمی دانسته می داند و خوب هم حالیش هست چکار کرده استعفا هم خواسته باید نمایندگان محترم مجلس به وظیفۀ قانونی شان عمل کنند و به آقای شرع پسند ردی بدهند که برود. آقای شرع پسند به دودلیل باید برود : دلیلی ما داریم ، دلیلی هم آقای شرع پسند دارد حرف من تمام شد . من نمی خواستم سخنرانی کنم ، آقای شرع پسند مرقوم فرموده اند حکومت دارد به سمت لیبرالیسم می رود، اصلاً این حکومت شباهتی به حکومت علوی ندارد، خلاصه آزادی وجود ندارد، قانون اساسی دارد از بین می رود ، همه چیز گفته بنابراین آقای شرع پسند برود دنبال آن آقایانی که رادیکالند، انقلابی اند، حکومت علوی می خواهند تشکیل بدهند. دنبال آنها برود. از نظر ما مجلس مقدس است ، اینجا مجلس امام است و اینجا مجلس ولایت فقیه است و اینجا به تعبیر امام بهترین صلحا جمع شده اند و اینجا خلاصه عصارۀ "الله اکبرهاست" اینجا نتیجۀ خون شهداست . ما اینجا می مانیم ایشان برود دنبال کار خودش .

به هر جهت براساس منطق ما ، اینجا بهترین جاست و آقای شرع پسند شایستگی اینجا بودن را ندارد ، از نظر منطق آقای شرع پسند ، اینجا مال مرتجعین و لیبرالها و آنها هستند که برای اسلام سالها جان کنده اند دارد هدم اسلام می کند . برود دنبال آنهائی که برای اسلام یا برای خلق دفاع می کنند و کسی شفاعت اورا نکند

(نمایندگان : مرگ بر منافق – مرگ بر منافق – مرگ بر منافق).    

خیر خواه ـــ آقای هاشمی! من پیشنهاد دارم آقای شرع پسند بیشتر از این به رسوائی خودشان رضایت ندهند و از مجلس بیرون بروند و دیگر ما به رسم آئین نامه پیش نرویم . مجلس متشنج می شود .

رئیس ـــ خیلی خوب من خواهش می کنم آقایان تحفظ بفرمایند، احساسات خودشان را کنترل بفرمایند ما به تدبیر درستی عمل می کنیم که مسألۀ خاصی نباشد .

صادق خلخالی: آقای هاشمی ! ایشان ۵۰ میلیون جمعیت سوگوار را می گوید صوری است . بازرگان و رجوی این حرف را نزدند . به والله کوتاه نیایید .

رئیس: این  را درست می کنیم . نگذارید همان که دیگران می خواهند اتفاق بیافتد ، آن کسی که این حرف را می زند همین چیزها را می خواهد که بعدش .... بگذارید به ترتیب عمل بکنیم . سخنران بعدی را دعوت کنید .

منشی: آقای عمید زنجانی بفرمایید .

عده ای از نمایندگان ( خطاب به آقای شرع پسند ): از مجلس برو بیرون ! اربابانت بیرون منتظرت هستند !  مجلس جای آدم دروغگو نیست.

(در این موقع شرع پسند از مجلس خارج شد).

منشی: آقای سید عبدالصاحب طاهر موسوی بفرمائید .

سید عبدالصاحب طاهری موسوی: ..... نکتۀ چهارم ، چند سؤال از آقای شرع پسند در رابطه با استعفای ایشان دارم ....بنده به حکم وظیفۀ شرعی خود با استعفای ایشان موافقت خواهم کرد . بنده از وزارت محترم اطلاعات تقاضا می کنم که ریشۀ این مسألۀ مهم را بررسی و تحقیق نمایند....."

ج-قرائت نامه 154 تن از نمایندگان مبنی بر اعلام انزجار نسبت به نطق استعفاگونه شرع پسند:

در پایان همین جلسه(68/4/14) منشی نامه ای را که به امضاء بیش از ۱۵۴نفر از نمایندگان مجلس سوم رسیده بود به شرح زیر قرائت کرد:

"بسم الله الرّحمن الرّحیم-« یا نوح انّه لیس من اهلک انّه عمل غیر صالح » (سورۀ مبارکۀ هود آیۀ ۴۶ )

هنوز چند هفته ای از ارتحال جانگداز رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی" طاب ثراه "( حضار سه صلوات فرستادند) نگذشته و زخم دل ملت مظلوم ایران و آلام جهان اسلام ، التیام نیافته است . هنوز سینه ها مملو از غم و اندوه رهبر از دست رفته مان می باشد . هنوز هیأتهای عظیم مردم در ایران وسایر بلاد اسلامی در فقدان رهبر جهان اسلام ، برسرو سینه می زنند و درغم هجران آن مرجع جهان اسلام و ملجأ و مأمن مستضعفین جهان در ماتم و سوگواری اند .

واز سوی دیگر حضور گسترده و بی نظیر مردم در ایران موجب بُهت جهانیان گردید. در این میان در مورخۀ ۱۳۶۸/۴/۱۱ از حلقوم شرع پسند نمایندۀ مردم کرج درمجلس شورای اسلامی مضامینی خارج شد که باعث حیرت همگان گردید و گوئی درهمۀ کلمات و جملات خود با ضدّ انقلاب ، در همۀ سطوح هماهنگ و همنوا بوده واراده نموده است تا دشمنان اسلام وجهان خواران و صهیونیست ها را به وجد و شادمانی در آورده و دوستان و دلسوزان انقلاب اسلامی را متـأثّر و متـألّم نماید . آنچه پس از رحلت حضرت امام " قدس سرّه " در ایران وجهان دیدیم ، سوز وگداز ، شیون و ماتم ، حضور در صحنۀ بیعت با رهبری انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) " مدّ ظلّه العالی " بود . حضور مردم در تشییع پیکر مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی و بیعت با رهبری ، چشم عالمیان را خیره کرد . آنچه دیدیم وحدت بود و اتحاد ، تحول بود و دگرگونی ، در قلب و روح بی تفاوت ها و حتی مخالفان.

پس چگونه شرع پسند به خود اجازه می دهد بگوید حضور مردم در صحنه سطحی و تشریفاتی بوده است . آینده معلوم نیست و از این قبیل لاطائلات.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، سخنان سراسر کذب و افترا و بهتان نامبره را محکوم نموده و اظهارات وی را در راستای اهداف دشمنان داخلی و خارجی انقلاب اسلامی دانسته و تأکید می کنیم که همواره در پشت سر رهبر و زعیم امت حضرت آیةالله خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) " مدّ ظلّه العالی " و در کنار یاران همیشگی امام و امت قهرمان و وفادار ایران ، پاسدار خون شهیدان خواهیم بود .

و ضمن تشکر از هشیاری مردم شریف کرج، شرع پسند را از سمت نمایندگی معزول دانسته  و اظهارات نامبرده را در راستای اظهارات مفسدین و محاربین می دانیم و برائت و انزجار خود را از بیانات وی اعلام و ازهیأت رئیسۀ محترم مجلس شورای اسلامی،تقاضامندیم، مراتب استعفای مشارٌالیه را طبق مادۀ ( ۷۰ ) آئین نامۀ داخلی مجلس شورای اسلامی  درکمترین زمان ممکن در دستور کار مجلس قرار داده تا نمایندگان نسبت به عزل وی اقدام نمایند ."(2)

د-واکنش ها به نطق شرع پسند، همچنان ادامه یافت و در جلسه مورخ 68/4/14 نیز سه تن از ناطقین پیش از دستور نوک حملات خود را متوجه وی کردند که در زیر بخشی از مذاکرات آنان را پی می گیریم:

"رئیس(هاشمی رفسنجانی):سخنرانان قبل از دستور را دعوت کنید .

منشی:آقای فدائی بفرمایید .

غلامرضا فدائی عراقی(نماینده اراک): بسم الله الرّحمن الرّحیم . انّا لله و انّا الیه راجعون .

 ..... دربرابر حرکت زشت ونابخردانۀ نمایندۀ مستعفی کرج نمی خواهم بحثی را مطرح کنم که « الباطل یموت بترک ذکره » حرف اصلی همان بود که نایب رئیس محترم جناب آقای کروبی مطرح کردند و من اضافه می کنم آنهائی که به امام و خط امام اعتقاد دارند، امامی که بیش از هرچیز به حفظ نظام بهاء می دادند و می فرمودند اگر امام زمان هم بود خود را فدای نظام می کرد ، در برابر این اهانت صریح به نظام مقدس اسلامی آن هم در شرایطی اینچنین عالی و حسّاس اگر امام می بود با یک اشاره خدمتش می رسید . امیدوارم که جریانی فاسد پشت سر این حرکت نبوده باشد، اگر باشد لازم است هرچه زودتر افشاء شود . ....

منشی: آقای نیک فر بفرمایید .

احمد نیک فر(نماینده اقلید): .... جای تعجب است اراجیفی که از دهان های کثیف جیره خواران استکبار جهانی بیرون می آید از پشت تریبون مقدس مجلس شورای اسلامی توسط فردی گفته می شود که خود طنین رسای فرمایشات مکرر حضرت امام را شنیده است که فرمود : « این مردم انقلاب کرده اند و خود انقلابشان را حفظ می کنند . » شنیده است که فرمودند : « این مردم از بالاترین میزان شعور سیاسی برخوردارند. » شنیده است که بارها امام فرمودند : « این نظام درعین درگیر جنگ بودن و کارشکنی های مختلف به اندازۀ کلّ دئران ستمشاهی و آنهم به مستضعفین خدمت کرده است . » شنیده است که امام فرموده : « این ملت به درجه ای از رشد و تعالی رسیده است  که برای حفظ انقلاب و مملکت اسلامی خویش به فرد و افراد وابسته نیست . » ولی او برخلاف فرمایشات حضرت امام مردم را در روند انقلاب مؤثــّر نمی داند وبالاتر اینکه به این مردم توهین نموده ، حضور آنها را سطحی و تشریفاتی می داند . زهی بی شرمی ! آیا از حضرت امام تشریفاتی استقبال کردند و یا پیکر مقدسشان را تشریفاتی با بیش از ده میلیون نفر تشییع کردند ؟ آیا هجوم حزب الله در جبهه ها و ایستادن در جلو بمبهای شیمیائی و آفریدن افتخارات فتح المبین ها و بیت المقدس ها تشریفاتی بود ؟

منشی: آقای نیازی بفرمائید .

محمود نیازی(نماینده بیجار): ..... درخاتمه از وزارت محترم اطلاعات می خواهم مسألۀ غائله برانگیز و زشت نمایندۀ مستعفی کرج را تعقیب کنند مبادا خدای ناخواسته جریان کور و ناپاکی در پشت این مطلب بی اساس و این گفتار ناهنجار وجود داشته باشد ...."(3)

ه-در جلسه 124مورخ یکشنبه 18 تیرماه 1368 نیز نطق سه تن از نمایندگان علیه شرع پسند ایراد شد:

"منشی:آقای بنی هاشمی بفرمائید .

سید هاشم بنی هاشمی(نماینده مشهد): بسم الله الرّحمن الرّحیم- ...... مطالب غیر واقع و خیانت بار آقای شرع پسند که ازاین تریبون مطرح شد ، بیانگر عدم تعهد او به وظیفۀ نمایندگی مردم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی وانقلاب اسلامی بود . از طرف دیگر حکایت از زمینۀ توطئه ای می کند که دشمنان قسم خوردۀ انقلاب ، منافقین ، چپی ها ، لیبرالها و وابستگان به شرق و غرب از ابتدای انقلاب از هرگونه تلاشی فروگذار نکرده اند و بزرگترین ضربه ها را از ترور شخصیتهای اسلامی و جاسوسی برای آمریکا و شرق وغرب و صدام جنایتکار برپیکر جمهوری اسلامی زده اند . واکنون که از ثبات نظام بعد از امام به وحشت افتاده اند حرکتهای کور و مذبوحانۀ خود را ادامه می دهند ولی طرفداران تفکر التقاطی و اسلام منهای روحانیت باید بدانند که حکومت علوی با ولایت همراه است وولایت فقیه برپایه های حوزه های علمیه ( بنا ) نهاده شده است ، و امروز مجلس شورای اسلامی با اخراج شرع پسند عزم ملت را در برخورد قاطعانه با هرگونه توطئه و طرح مسائل انحرافی نشان خواهد داد و در آینده نیز طرفداران طرز تفکر شرع پسند بدانند که بازی کردن با آرمانها و اصول انقلاب اسلامی ، کاری خطرناک است که با خشم ملت روبرو خواهد شد. والسلام  علیکم و رحمة الله وبرکاته .

منشی: آقای توسلی .

محمد رضا توسلی(نماینده طبس): ... درطول این مدت مردم سراسر کشور ضمن تحمل مشکلات از راههای دور ونزدیک جهت زیارت مرقد مطهر حضرت امام و بیعت با رهبری و عرض تسلیت به خانوادۀ معظم ایشان به تهران آمدند . این امت را هیچکس جز امام نشناخته بود و این حضور یکپارچۀ مردم بود که انسجام خاصی به مجموعۀ نظام داد . آنچه امام عزیز بیش از همه برآن تأکید داشت وحدت کلمه بود که حفظ نظام جز با وحدت کلمه و یکپارچگی مسئولین و مردم امکان پذیر نیست . نظامی که ایشان حفظ آن را از نماز مهم تر می دانستند و رسدن به وحدت کلمه مؤثر نیست مگر با گذشت و تحمل یکدیگر و برخورد با واسطئه هایی که آتش بیار معرکه هستند و هویت این افراد صرفاً سیاسی و جز ایجاد اختلاف وظیفۀ دیگری برای خودشان احساس نمی کنند . که از این نمونه بود نماینده ای که خود را در جمع ما با حرکتهای منافقانه جای داده بود و برما است زمینه هایی که اینطور افراد می توانند رشد کنند بخشکانیم و با تفکر همسو با این افراد برخورد کنیم . .....

منشی: آقای فارغ بفرمایید .

سید مصطفی فارغ(نماینده دزفول): ...... و اما مضوع دیگری که باید به عرض عزیزان برسانم در رابطه با مسأله اولین برنامۀ امروز است که در دستور کار مجلس قرار گرفته . برادران وخواهران ! اصولاً افراد و گروههایی که برای ادارۀ امور زندگی برنامه هایی شیطانی تدوین می کنند و از روش های خلاف عقل پیروی می نمایند و درجاده های خطا و خلاف و شیطان پسند قدم می گذارند، بی شک با شکست ها و رسوائی های همه جانبه ای مواجه و روبرو می گردند .این افراد نمی توانند تقصیر و شکست رسوائی خود را به گردن دیگران بگذارند بلکه به آنها باید گفت :

تو چون خو کنی اختر خویش را بد                            مدار از فلک چشم نیک اختری را

افرادی پیدا می شوند بسیار ضعیف النّفس از نظر روحی  فوق العاده ناتوان ، مسئولیت های خطیری را برعهده می گیرند و خودشان را دربرابر یک جامعه و اجتماع دومیلیونی مسئول قرار می دهند و درحالی که توان آن را ندارند با یک فشار داخلی یک مرتبه وامی روند و ازهم می پاشند و بعد آثارش آن است که پشت این تریبون مقدس آنچه نارواست وآنچه نابجاست وآنچه نابخردانه و احمقانه است از خودشان نشان می دهند . بنابراین چه بسا ممکن است این بیچارۀ بدبخت این کسی که آن همه فروغ و آن همه احساسات و آن همه عواطف بی شائبه مردم ایران و ملت های مسلمان کشورهای دیگر را که در صفحۀ تلویزیون هست مشاهده نمی کند و بلکه گوش خود را کاملاً در اختیار بعضی دشمنان انقلاب قرار می دهد باید به دشمنی و خصومت و خطای خود نسبت به حقایق و عینیّت های موجود در عالم اعتراف نماید .

...همانطوری که امام امت در همان بند ( ز ) فرموده اند اجازه ندهید اعتبارنامۀ چنان افرادی تصویب شود و بعداً مایۀ دردسر و موجب مزاحمت شود بعد از این در این موارد بیشتر توجه کنیم به هرحال امیدوارم که مجلس محترم تصمیم خود را در این زمینه بگیرند . ...."

منشی: آقای مجدآرا بفرمایید .

محمد مجدآرا(نماینده بابلسر):.... بدیهی است جاهلانی که از صدای غرب و نفاق و شرک الهام می گیرند و یا کسانی که تاب و توان هضم و تحلیل وفای عاشقانۀ میلیونها نفر در مراسم تشییع وتدفین امام نداشته و آن را سطحی می انگارند و از خدا وخلق بریده اند و باعمل شرع ناپسند خود مورد تمجید و تعریف صداهای بیگانه شده اند ودل مردۀ آنان را شاد نمودند بدانند که در صف واحدۀ این سیل عظیم انسانهای مخلص و دریای خروشان مستضعفان و نظام مقدس اسلامی هرگز یارای مقاومت را ندارند و امروز ان شاءالله با رأی نمایندگان عزیز قاطعانه معلوم خواهد شد که همان طور که در میان امّت حزب الله جائی ندارند در میان خانۀ مردم ـ یعنی مجلس شورای اسلامی ـ  نیز جائی نخواهند داشت که عـِرض خود مبرند و زحمت ما می دارند . ...."

و- از آنجا که ماده 23 آئین نامه داخلی وقت مجلس مقرر می داشت "هر نماینده می تواند از مقام نمایندگی استعفاء دهد به شرط اینکه دارای دلیل موجهی باشد و پذیرش آن با اکثریت مطلق حاضرین است ."

بنابراین قبول این استعفا منوط به تحقق دو شرط زیر بود:

1-احراز موجه بودن دلیل استعفا

2-پذیرش آن از سوی اکثریت مطلق نمایندگان

براین اساس با توجه به سوگند نامه نمایندگان، آنها طبق مفاد ماده 23 آئین نامه داخلی مجلس شرعا و قانونا تنها در صورتی می توانستند با استعفای شرع پسند موافقت نمایند که خود نیز به درستی دلایل اعلام شده از سوی مستعفی یقین داشته باشند، در غیر این صورت موافقت با استعفای او فاقد هرگونه وجاهت شرعی و قانونی بود.

ماده 24 آئین نامه مذکور مقرر می داشت:"نماینده استعفاءنامۀ مدلل خود را به عنوان رئیس مجلس می نویسدو رئیس مجلس آن را در اولین جلسۀ علنی و بدون قرائت اعلام می کند. بدون قرائت متن اعلام و در دستور کار هفتۀ بعد گذارده می شود. نمایندۀ مستعفی می تواند قبل از شروع بررسی در مجلس ، استعفاء نامۀ خویش را مسترد دارد."

از طرفی در ماده 25 آئین نامه موصوف آمده بود : "بررسی استعفاء نامه بدین ترتیب خواهد بود که ابتدا استعفاء نامه قرائت شده و سپس شخص مستعفی یا نمایندۀ دیگری به تعیین او  تقاضای دفاع خواهد نمود . مدت قرائت استعفاء نامه و توضیح نمایندۀ مستعفی حداکثر نیمساعت است و مخالف یا مخالفین نیز حد اکثر نیمساعت می توانند صحبت کنند ...."

با این وصف بدون آنکه ترتیبات مقرر در آئین نامه داخلی مجلس مراعات شود، ادامه این جلسه به مذاکره پیرامون نطق آقای شرع پسند اختصاص یافت و عاقبت بدون آنکه مراحل قانونی استعفا طی شده و از طریق تریبون قرائت گردد، تنها به بهانه ناشایست بودن اقدام نماینده کرج، به نطق او اکتفاء کرده و او را از نمایندگی در مجلس مستعفی کردند! مشروح مذاکرات این جلسه به شرح زیر است:

رئیس(هاشمی رفسنجانی): دستور را شروع کنید .

منشی: اولین دستور طرح استعفای آقای عبدالمجید شرع پسند نمایندۀ مردم کرج ، دراجرای مادۀ ( 23 ) آئین نامۀ داخلی مجلس شورای اسلامی است .

رئیس: طبق آئین نامه ای که ما داریم روند استعفاء از طرف نماینده ها به اینصورت باید باشد(همانطو ر که آقایان لابد آئین نامه را یادشان است ) نماینده باید نامه به رئیس مجلس بنویسد که رئیس مجلس در اولین جلسه اعلام بکند . ایشان نامه ای به من ننوشته اند و به اینصورت که خودشان از محل تریبون اعلان کردند عملاً زمینۀ کارهای بعدی را فراهم کردند چون خود استعفاء اعلام شده بود و مراسم باید در هفتۀ بعد انجام بشود که ما در اولین روز گذاشتیم و شیوۀ کار هم این است که خود نمایندۀ مستعفی اگر می خواهد توضیح بدهد ، بدهد اگر نمی خواهد کسی را تعیین بکند . ما از ایشان دعوت کردیم که اگر مایلند بیایند دفاع بکنند یا توضیح بدهند یا کسی را تعیین بکنند که تا به حال چیزی به ما نرسیده و طبعاً دیگراز طرف ایشان کسی صحبت نمی کند قاعدتاً دیگر مخالف هم زمینه ندارد که صحبتی بکند می ماند متن استعفاء نامۀ ایشان .

کروبی:اگر زمینه ندارد پس چه کسی می خواهد صحبت بکند؟

رئیس:کسی نمی خواهد صحبت بکند ، آئین نامه هم خصوصاً توجه دارد که یک بار استعفاء نامه در جلسه قرائت بشود ، اول نباید خودش قرائت می کرد بعد هم رئیس نباید قرائت بکند موقع بحث باید استعفاءنامه قرائت بشود ، اما اینکه حالا دوباره هم ما بخواهیم قرائت بکنیم به نظر ما دیگر لزومی ندارد که قرائت بشود . بنابراین اگر مخالفی هم نمی خواهد صحبت بکند ما یکجا رأی بگیریم دیگر بحث را ختم بکنیم که تمام بشود .

یک عده از آقایان پیشنهاد کرده اند که رأی علنی باشد . به نظر من صرف نظر بشود از این رأی چون لزومی دارد ؟ حالا که ما در مجلس مخالفی نمی بینیم .

موحدی ساوجی:بنام استعفاء ، علیه انقلاب صحبت کرده است و بدعت جدیدی گذاشته است ، بگذارید مخالف صحبت کند.

رئیس: نه مهم نیست ، من خواهش می کنم اجازه بدهید کارمان را تمام بکنیم . موافق چون صحبت نکرده مخالف هم صحبت نمی کند ما رأی می گیریم .

موحدی ساوجی: ما مخالف واقعی هستیم ، این که استعفاء نبود .

رئیس: اینجوری که پیش بینی نشده عبارت را من می خوانم شما ببینید : « هر نماینده می تواند از مقام نمایندگی استعفاء دهد به شرط اینکه دارای دلیل موجهی باشد و پذیرش آن با اکثریت مطلق آراء حاضرین است . نماینده استعفاءنامۀ مدلل خود را به عنوان رئیس مجلس می نویسد( که البته ایشان این کار را نکردند خطاب به من هم در نامه چیزی ننوشته است همینطور یک استعفاء نامه ای نوشته) و رئیس مجلس آن را در اولین جلسۀ علنی و بدون قرائت اعلام می کند » یعنی چون در زمان فتنۀ بنی صدر ما این را تهیه کرده ایم آن موقع بعضی ها می خواستند شرارت کنند یک استعفاءنامه می نوشتند و آن را می خواندند بعدهم می آمدند پس می گرفتند یک سنگی را در چاه می انداختند ما را در محظور قرار می دادند. ما این آئین نامه را نوشتیم که متن استعفاء نامه قرائت نشود که البته ایشان خودش پیش قدمی کرد و بدون اینکه ما مطلع باشیم خواند. خوب این یک تخلف آئین نامه ای بود که دیگر از دست ما در رفته بود . بدون قرائت متن اعلام و در دستور کار هفتۀ بعد گذارده می شود . خوب ما در دستور گذاشتیم و اعلام هم که خود ایشان کرده بود دیگر نیازی به اعلام نبود . نمایندۀ مستعفی می تواند قبل از شروع بررسی در مجلس ، استعفاء نامۀ خویش را مسترد دارد که ایشان این کا را هم نکرده است یعنی از ما نخواسته که پس بگیرد ، مادۀ بعد در آئین نامه ( 25 ) می گوید : « بررسی استعفاء نامه بدین ترتیب خواهد بود که ابتدا استعفاء نامه قرائت شده ( که باید بخوانیم منتها چون استعفاء نامه علیرغم آئین نامه یکبار قرائت شده نیازی به قرائت مجدد نیست ) و سپس شخص مستعفی یا نمایندۀ دیگری به تعیین او (چون ایشان نماینده تعیین نکرده نمایندۀ دیگری نمی تواند در موافقت با استعفاء صحبت بکند) تقاضای دفاع خواهد نمود . مدت قرائت استعفاء نامه و توضیح نمایندۀ مستعفی حداکثر نیمساعت است و مخالف یا مخالفین نیز حد اکثر نیمساعت می توانند صحبت کنند ....» یعنی اگر کسی مخالف استعفاء ایشان باشد می تواند صحبت کند منتها ما می دانیم مخالف واقعی نمی خواهد صحبت کند اگر کسی هم می خواهد صحبت کند بخاطر این است که می خواهد با اسم مخالف ، صحبتی بکند از این نظر این مخالف نیست.

موحدی ساوجی: مخالف واقعی هستم . این استعفاء نبود!

رئیس:من هم این را قبول دارم . آقای موحدی  ایشان به بهانه استعفاء این مسأله را اینجوری مطرح کرده ، ما این را قبول داریم ولی آئین نامۀ ما این را می گوید یعنی مخالف باید صحبت کند ، کسی که مخالف نیست می خواهد بگوید او تخلف کرده ، خوب این را من گفتم چیز جدیدی هم نیست ، اما رأی گیری. رأی گیری هم  این طوری است « وسپس رأی گیری به عمل می آید .... » اینجا هم نگفته با ورقه باشد یا به صورت دیگر . بنابراین برای اینکه وقت مجلس را نگیریم معمولی رأی می گیریم .

مجیدانصاری:  حاج آقا ما تقاضای کردیم کتبی و علنی باشد .

هجرتی: بله با ورقه و علنی .

جعفری اصفهانی: چون استعفاء برای نظام اثر بد داشته است رأی علنی و کتبی بگیرید .

یکی از نمایندگان: با قیام و قعود هم علنی است ولی کتبی و با اسم باشد .

مجید انصاری: تذکر آئین نامه ای دارم .

رئیس: بفرمایید .

مجیدانصاری: بسم الله الرّحمن الرّحیم- ما از حیث رأی دادن مشکل شرعی پیدا کرده ایم در ارتباط با مادۀ  ( 23 ) آئین نامه این شبهه برای ما پیدا شده است که اگر شما رفع بفرمایید ممنون می شویم . درمادۀ ( 23 ) می گوید : « هر نماینده می تواند از مقام نمایندگی استعفاء دهد به شرط اینکه دارای دلیل موجهی باشد و پذیرش آن با اکثریت مطلق حاضرین است .» یعنی ادلۀ او را اکثریت مجلس بپذیرند ، بالطبع به استعفای او رأی بدهند.

 رئیس: ادله نیست.

مجیدانصاری: ما ادلۀ ایشان را به هیچ وجه نپذیرفتیم ، ادلۀ ایشان خیانت به انقلاب بوده.

رئیس: خیلی خوب تذکر شما را فهمیدیم.

انصاری: ما به استعفاء نمی توانیم رأی بدهیم ، ما به اخراج ایشان از مجلس می توانیم رأی بدهیم . اخراج از مجلس بحث بشود ما رأی می دهیم ایشان اخراج بشود ، اما استعفاء با دلیل مدلل نبوده، ادلۀ ایشان باطل هست و استعفای ایشان اصلاً خلاف قانون است ، چون مدلل باید باشد ، استعفای ایشان مدلل نبوده. طبق مادۀ ( 23 ) آئین نامه استعفای ایشان قابل طرح نیست باید اخراج ایشان از مجلس به جرم خیانت مطرح بشود.

رئیس:خیلی خوب اما آقای انصاری این به نظر من یک بحث انحرافی است . برای اینکه ، آن اکثریت مطلق یعنی استعفاء را اکثریت بپذیرند نه ادله را بپذیرند، کجا معنایش این است ؟ رأی را برای استعفاء ما می خواهیم بگیریم اخراج اصلاً در آئین نامۀ ما نیست، ما نمی توانیم نماینده ای را از مجلس اخراج بکنیم، اخراج حق دادگاه است دادگاهها باید بگیرند و محروم بکنند و ربطی به ما ندارد . ما فقط می توانیم استعفاء را ( رأی ) بگیریم ، آن چیزی که هست رأی دادن به استعفاء است نه رأی دادن به ادله، ادله باطل است .  خوب، چون آقایان مایلند رأی گیری با ورقه باشد گلدانها را برای اخذ رأی بگردانید .

البته کارتها با اسم باشد و نمایندگانی که موافق با استعفای آقای شرع پسند هستند کارت سفید با اسم و مخالفان کارت کبود و ممتنعین کارت زرد ( همه با نام ) در گلدانها بیندازند .

(اخذ رأی به صورت کتبی به عمل آمد و نتیجه به قرار زیر اعلام گردید):

197 نفر در جلسه حضور دارند. کارت سفید به علامت موافق 191 عدد. کارت زرد به علامت ممتنع یک عدد. چند نفر هم رأی نداده اند که ممتنع حساب می شوند (کسی مخالف استعفای ایشان نبوده است) بنابر این مجلس شورای اسلامی استعفای آقای شرع پسند را پذیرفت. و ایشان مستعفی تلقی می شوند(نمایندگان صلوات فرستادند ).

رفسنجانی: این پذیرفتن ادلۀ او نیست بلکه قبول استعفاء بدلیل اقدام ناشایستۀ ایشان بود.

موافقان استعفا‌ آقايان: حسين فروتن، اسحاق جهانگيري، احمد محمودرباطي، سيدرضي حسيني المدني، حسن جعفري، سعيدرجائي خراساني، سيدكاظم ميرولد، مصطفي مؤذن زاده ، احمد ناطق نوري،‌ حميدالدين ملازهي، محمدرضا راه چمني، احمد رهبري، فخرالدين رضازهي، غلامرضا حيدري، احمد عزيزي، يارمحمد عرب عامري، عين الله علاء، علي عبدالعلي زاده، سيد محمد حسن علوي، نورالله عابدي، علي عنايت، محمد جواد راستي لاري، حسن روحاني، محمد رشيديان، رضا عبداللهي، محمد عظيمي، صالح روحاني زاده، احمدخارستاني، سيدسجادحججي، محمداسماعيل دلبري، سيدمصطفي ذوالقدر، علي اصغر جعفري اصفهاني(مرتضوي فر)، اكبر پرورش، اسدالله بيات، احمد بلوكيان، حبيب برومند، بهرام تاجگردون، بيت الله جعفري، حسين سبحاني نيا، غفار اسماعيلي، سيداحمد حسيني سيرجاني، سيدحسن الحسيني، علي پورمحمدي فلاح، الياس حضرتي، جاسم جادري، سيد محسن شفيعي، نبي الله راجي، حسن رضائي، قهرمان رحماني، حسين نجفي ثاني، عليرضا خاك، محمدباقر ذاكري، سيدمحمد حائري، سيدمصطفي فارغ، بخشعلي رحيم نژاد، ميرعلي اشرف عبدالله پور، مسعود صادقي آزاد، پرويز صيقلي، غلامرضا فدائي عراقي، نادر طاهري، رحمت الله رحمتي، اسماعيل فردوسي پور، فخرالدين حجازي، حسينعلي ضيائي، قربانعلي صالح‌آبادي، فريدون قاسمي،‌ وحيد احمدي، محمد اكبرزاده، سيدرضا اكرمي، محمد ابراهيم اصغرزاده، حسن امين لو، مجيد انصاري، علي محمد احمدي. حسين اربابي فرد، سيدفرج الله افرازيده، يدالله اسلامي، محي الدين فاضل هرندي، سيد محمدعلي قريشي، آرطاواس باغوميان، هاشم حجازي، سيدكمال الدين شهرياري، غلامعلي شهركي، مروت الله پرتو، محمدرضا بهزاديان، حميد چيت چيان، سيدجليل سيدزاده، سيد محمد كاظم امام موسوي، عبدالعزيز دادگر، داودحاجي ناصري، سيدهاشم بني هاشمي، مجيد دبستاني، عبدالعظيم خزائي، محمود آستانه، سيد محمد اصغري، سيداسماعيل داودي شمسي، ماشاءالله حيدري مقدم، مصطفي طاهري زاده، يوسف طباطبائي نژاد، ذبيح لله صفائي، موسي سليمي كميني، سيدحسن شجاعي، سيدعلي عوض زاده، ميرنقي قاضي پور، علي كاميار، احمد كبيري، احمد طه، عليرضا فرزاد، محمد قمي، عطاءالله فضائلي، اسدالله عابدي، هادي غفاري، مرتضي كتيرائي ، عباسعلي عميد زنجاني، محمد رئيسي ، غلامعباس زائري، مفيد كيائي نژاد، سيد مطهر كاظمي، سيدمحمد مهدي طباطبائي شيرازي، محمدسعيدسليمي، عبدالله تاتلي، علي آقامحمدي، علي محمد غريباني، عزت الله دامادي، محمدصادق صادقي گيوي(خلخالي)، علي محمد سوري لكي، سيد محمود دعائي، سيدهادي خامنه ای، محمدباقر باقری نژاديان فر، كامل خيرخواه، داود توحيدی، سيدابوالقاسم حسينی، محمدعلي حقی، عباس دوزدوزاني، محمدرضا توسلي، شيخ عبدالرحمن حسيني برزنجي، محمدسعيد انصاري، محمدعلي پرتوي، قاسم مهزراد صاقياني، رمضان روحاني نيا، اسدالله تابع، محمدحسين افتخاري، محمدرضا باهنر، عباس عباسي، احمد زمانيان، خدانظرقاسمي، مهدي كروبي. سيدمحمود كاظمي دينان، نادر كاوسي، يونس محمدي، حسن مختاري، علي محقر، عبدالحسن مقتدائي ، امير مير، عباس ميرزاابوطالبي، حسين مظفري نژاد، سيدرسول موسوي، سيدابوطالب محمودي، سيدعبدالواحد موسوي ، محمد مجدآراء، سيدعباس موسوي. سيداحمد موسوي، علي موحدي ساوجي، رسول منتجب نيا، سيدعبدالصاحب موسوي، سيدخليل موشح، مصطفي معين، مهدي مهدي زاده، علي مثبت (فاضل همداني)، محمد كريم مروجي، كريم ملك‌آسا، محمدباقر نوبخت، احمدنيك فر، علي اكبر ناطق نوری، عبدالله نوروزی، اصغر نوروزي، سيدرضا نوروززاده، محسن نوربخش، محسن نريمان، سيدابراهمي ميرغفاري، اكبر هاشمي رفسنجانی، علي‌اكبر همتائی، سيدعباس هدايتی، سيد عبدالله هجرتی قزوينی، سيدمحمد رضا واقفی، عيسي ولائی، بانوان: گوهرالشريعه دستغيب و عاتقه صديقي(رجائي).

ممتنع:‌آقاي عباس شيباني.(4)

زیرنویس:

(1)مشروح مذاکرات سومین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ: ۱۳۶۸/۰۴/۱۱، جلسه ۱۲۱-روزنامه رسمی شماره: ۱۳۰۵۲

(2)مشروح مذاکرات سومین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۶۸/۰۴/۱۳ ، جلسه ۱۲۲- روزنامه رسمی شماره: ۱۳۰۵۳

(3)مشروح مذاکرات سومین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۶۸/۰۴/۱۴ ، جلسه ۱۲۳- روزنامه رسمی شماره: ۱۳۰۵۴

(4)مشروح مذاکرات سومین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۶۸/۰۴/۱۸، جلسه ۱۲۴ - روزنامه رسمی شماره: ۱۳۰۵۵

+++++++++++

لینک های مرتبط:

انتخابات آزاد و آزادی انتخاب، دغدغه ای دیرینه!( هرکسی آن درود عاقبت کار که کشت-4)

هر كسي آن درود عاقبت كار كه كشت!(به بهانه سیزدهمین سالگرد درگذشت مهندس بازرگان-3)

خاطره ای شیرین که مولود فروتنی بازرگان است.( به بهانه سیزدهمین سالگرد درگذشت مهندس بازرگان-2)

اگر شما سه سال است خط امامی شدید ، خط امام توی جیب من است!

 

منبع :
تاریخ انتشار : 1388/11/29 | تعداد نظرات شما : 32 | نسخه قابل چاپ
نظرات خوانندگان
       • ياد آوري اين نكات براي ما نسل دومي ها واقعا آگاه كننده است خيلي ممنون
فرستنده : بی نام تاریخ ارسال : 1388/12/07
       • سلام من فکر میکنم خوبه به این موضوع فقط به عنوان اینکه عملکرد اشتباه از کی شروع شده نگاه کنیم. والا اگه کمی انصاف داشته باشیم. میگیم: اگه ما هم توی اون مجلس بودیم همین جبهه گیریها رو میکردیم. جو آنزمان این جوری بود. اما اینکه چاه مکن بهر کسی که یه روز خودت میفتی توش برای همین موضوعاته دیگه. این چرخ بازیگر از این بازیچه ها بسیار دارد.برای هیچ کسی یکسره نرفته. به قولی فواره چو ........ سرنگون شود. ببینید ده بیست سال دیگه چی نوشته میشه؟ من از خار سر دیوار فهمیدم که نا کس کس نمیگردد از این بالا نشستنها. امام زمان کجائی خدا کند که بیائی.
فرستنده : غلامرضا تاریخ ارسال : 1388/12/06
پاسخ به شما :
       • به نظرم نه در اين گفتار بلكه در گفتار هاي ديگر از پيشينه مجلس شوراي اسلامي آقاي هاشمي بسيار معقول و معتدل برخورد كرده اند ودر حال حاضر هم به همين روش پايبند هستند مملكت داري نياز به چنين روشها وافرادي دارد
فرستنده : محمود مراديان تاریخ ارسال : 1388/12/05
       • سلام مجدد. ممنون که پاسخ دادید. در این که شما زحمت زیادی می کشید تا حقایق تاریخ به دست ما برسد شکی نیست و بنده به نوبه خود از شما متشکرم .همانطور که شما بهتر می دانید دنیا به سمت استفاده بهتر از زمان پیش می رود و استفاده از فیلم یا صوت می تواند باعث صرفه جویی در زمان از طریق پرداختن همزمان به دو فعالیت را فراهم آورد. این فقط یک پیشنهاد بود و قطعا اختیار تام رد یا قبول آن با شماست و هر طور که تصمیم بگیرید بنده باز هم به سایت شما یر خواهم زد. امیدوارم همه از خواندن - یا شنیدن- حقایق ، از تاریخ عبرت بگیرند.
فرستنده : نادر تاریخ ارسال : 1388/12/04
پاسخ به شما : سلام، آقا نادر عزیز، عملی شدن پیشنهاد شما مستلزم برخورداری از سه عامل مهم یعنی در اختیار داشتن نوار صوت و تصویری مطالب مورد نظر، سایت و سرور مناسب و دسترسی به اینترنت پرسرعت است که ما فاقد هرسه اینها هستیم، قهرا اگر مشکلات مذکور نبود حداقل فیلم های مربوط نطق های خود را هم در این سایت قرار می دادیم. با این وصف از پیشنهاد شما متشکرم
       • جناب مدیر سایت گاهی اوقات قسمت "پاسخ به شما :" نمایش داده نمی شود پس کی می خواهید این قسمت را درست کنید؟
فرستنده : بی نام تاریخ ارسال : 1388/12/04
پاسخ به شما : مدیرسایت: قسمت مذکور چه ایرادی دارد؟
       • "سو"دئييبدير منه اولده،آنام آب کي،يوخ "يوخو" اويرتدي اوشاقليقدامنه،خواب کي،يوخ ايلک دفعه کي،"چورک"وئردي منه نان دئمه دي ازليندن منه "دوزدانه"، نمکدان دئمه دي آنام ،اختر دئمه يبديرمنه،"اولدوز "دئييب او سو دوناندا،دئمه ييب يَِخدي بالا،"بوز"دئييب او "قار" دئييب ،برف دئمه ييب،دست دئمه ييب"ال"دئييب او منه هئچواخت بيا سويله مه ييب،"گل"دئييب او ياخشي خاطيرلاييرام،ياز گونو اخشام چاغي لار باغچانين گون باتانيندا کي،ايليق گون ياييلار گل:-دئيه ردي،-داراييم باشيوي اي نازلي بالام! گلمه سن گر،باجيوين استاجا زولفون دارارام او دئمه زدي کي ،-بيا شانه زنم بر سر تو گر نيايي بزنم شانه سر خواهر تو بلي،داش ياغسادا گويدن،سن او سان من ده بويام وار سنين باشقا آنان،واردي منيم باشقا آنام اوزومه مخصوص اولان باشقا ائليم واردي منيم ائليمه مخصوص اولان باشقا ديليم واردي منيم ايسته سن قارداش اولاق،بير ياشاياق،بيرليک ائدک وئريبن قول-قولا،بوندان سورا بير يولدا گئدک اولا،اوزگه کولک لرله گرک اخماياسان ثانيا،وارليغيما،خالقيما خور باخماياسان يوخسا گر زور دئيه سن ملتيمي خوار ائده سن گون گلر،صفحه چونر،مجبور اولارسان گئده سن
فرستنده : بی نام تاریخ ارسال : 1388/12/04
پاسخ به شما :
       • آقاي اعلمي، شيخ المجالس گرامي رسما درخواست راهپيمايي ميسالت آميز معترضان و برگزاري رفراندوم براي حذف نظارت استصوابي شوراي نگهبان كرده است. من كه چشمم آب نمي خوره ... همچين اجازه اي رو بده. حتي اگر مجوز راهپيمايي كه كلا يك روز بيشتر طول نمي كشد هم بدهند، رفراندوم خيلي براي آقايان سنگين تمام خواهد شد. به هر حال اگر فرجي شد و دوباره قصد شركت در انتخابات رياست جمهوري داشتيد، از الان رسما اعلام مي كنم كه "راي ما بير كلام، اعلمي دير والسلام". جهت تبليغات در داخل يا خارج كشور از هر كمكي از دستم برآيد براي انتخاب شدن تنها شخصي كه لايق اداره ي كشور ميدانم دريغ نخواهيم كرد.
فرستنده : مهدي كريمي تاریخ ارسال : 1388/12/04
پاسخ به شما :
       • با سلام و احترام , آقای اعلمی باز هم مثل همیشه [مقاله] شما برای حقیر بسیار جالب و مفید بود و از این بابت از شما کمال تشکر را دارم. متاسفانه تقریبا از اول انقلاب به هر جریانی که به مذاق عده ای خوش نیامده و در راستای امیال آنها نبوده انگ منافقی و صهیونیستی و استکباری زده شده. در عجبم که اینان تنها خود را وارثان بر حق اولاد پیغمبر می دانند و گاهی پا را فراتر از خود پیغمبر می نهند! و هر کسی را که زمانی در این جرگه بود و پس از آگاهی از حقیقت مطلب , راه خود را از اینان جدا کرده محارب دین و معاند اسلام می پندارند. واقعا اینان چگونه بازی می کنند و قواعد بازی اینان چیست که وارد شدن به بازی سهل , اما خروج از آن به منزله ........
فرستنده : بولوت تاریخ ارسال : 1388/12/04
پاسخ به شما :
       • دوست عزیزم آذربایجان اغلو از متنی که د رمورد روز زبان مادری ارسال کرده اید بسیار متشکرم
فرستنده : بولوت تاریخ ارسال : 1388/12/04
       • روز جهانی زبان مادری گرامیباد.
فرستنده : آرتان تاریخ ارسال : 1388/12/03
       • سلام. با توجه به اینکه مسائل را با درنظر گرفتن همه جزئیات مطرح کرده اید به نظر می رسد این متن از یک فایل صوتی یا تصویری تهیه شده است. به نظرتان آیا قرار دادن آن فایل بهتر و مفید تر نیست؟ خواند این متن طولانی با تغییرات در فونت چشم را خسته می کند. ممنون
فرستنده : نادر تاریخ ارسال : 1388/12/03
پاسخ به شما : سلام، تهیه این قبیل متن ها وقت گیرتر و خسته کننده تر از خواندن آن است، با این وصف آنها را تهیه می کنیم تا دوستان خوبی مانند شما با خواندن آن از تاریخ باز نمانند و از گذشته ها عبرت بگیرند. بنابراین باید چشم ها را عادت داد تا همیشه به روی حقایق گشوده باقی بماند! اگر دوستان در مورد فونت نوشته ها پیشنهادی دارند از آنها استقبال می کنیم.ضمنا آدرس و منبع متن در زیر آن قید شده است.
       • و تو که زبان آب و آفتاب را نمی فهمی وتو که لالایی مردم بنگال را درک نمی کنی و تو که نگاه نرم کودکان شیرخوار را نمی دانی چکونه ضربان قلب مادر بنگال را درک خواهی کرد؟ مادر بنگال، مادر آب، مادر هوای شرجی دلتا زبانت را پاس می داریم زبانت را پاس می داریم مادر آلونک های کنار رودخانه مادر کرجی های رود بنگال مادر مردان و کودکان ماهی گیر و کارگر مادر مقدس بنگال... . (شعراز شهيد احمد سليم شاعر بنگلادشي كه در حين خواندن اين اشعار براي جمعيت حاضر مورد اصابت گلوله ماموران پاكستاني قرار گرفت و شهيد شد و اين روز از طرف يونسكو به نام روز جهاني زبان مادري ناميده شد ) روز جهاني زبان مادري گرامي باد/ياشاسين آزربايجان
فرستنده : آزربايجان اوغلو تاریخ ارسال : 1388/12/03
پاسخ به شما :
       • سلام آقاي اعلمي، جديدا آقاي مهدي خزعلي در وبسايتشون يك نظرسنجي طرح كرده اند با عنوان "پیشنهاد شما برای مناظره رو به فردا از میان اندیشه سبز" و يكي از گزينه ها هم نام شما مي باشد. هرچند برنامه ي مذكور خيلي وقت است كه از حالت مناظره خارج شده است، ولي فكر كنم خالي از لطف نيست اگر سري به اين وبسايت زده و نتيجه ي نظرسنجي را مشاهده كنيد. روز خوش.
فرستنده : مهدي كريمي تاریخ ارسال : 1388/12/03
       • سلام . با تشکر از زحمات جناب اقای اعلمی در تهیه این سایت ارزشمند ، یک سوال شخصی از خدمتتان داشتم که بسیار مشتاقم جوابش را بدانم. آقای اعلمی جنابعالی در همه پرسی قانون اساسی سال 58 شرکت کرده بودید؟ اگر شرکت کرده بودید رآی تان کدام بود؟ آری یا نه؟
فرستنده : سکوت تاریخ ارسال : 1388/12/03
       • با سلام و تشکر از روشنگریهایتان. دونیا آنا دیلی گونون بوتون دیلداشلاریما و سویداشلاریما تبریک و قوتلو اولسون دئیرم. روز جهانی زبان مادری را به تمام ایرانیان آزاد اندیش تبریک می گویم...
فرستنده : بایقوتلو تاریخ ارسال : 1388/12/03
پاسخ به شما :
       • سلام/ با عرض پوزش از شما آقای اعلمی به خاطر غیبت چندماهه به دلیل گرفتاریهای شغلی و شروع شدن فصل امتحانات و... واقعاً مطلب خیلی جالبی رو نوشتید که یادآوری این مطالب برای بعضی از انقلابی های دو آتیشه ی 20 سال پیش ضروریه خیلی از افرادی که تو مجلس سوم به شرع پسند حمله کردند الان نشستن جای شرع پسند و تیر افراد سواره به سمتشون نشونه رفته اما با یه تفاوت اساسی اون هم اینکه کسانی که الان جای شرع پسند هستند بعد از 20 سال از خواب بیدار شدن و این بیداری هم به خاطر به خطر افتادن منافعشونه که اگه این طور نبود همون سال 68 با آقای شرع پسند هم عقیده میشدند و به سوگندشون عمل میکردن
فرستنده : آراد فرمانی تاریخ ارسال : 1388/12/03
       • گرامی باد روز جهانی زبان مادری.اطلاعیه مطبوعاتی از منظر حقوق شهروندی از آنجایی که زبان مادری اولین ابزار ارتباط هر فرد با جهان بیرونی است و نیز نخستین ابزار بیان احساسات و عواطف و زبان اندیشیدن و رویاست، آموزش به زبان مادری حق مسلم هر شهروند محسوب می شود. سازمان ملل متحد با تاکید بر این مهم در سال 1999، روز ۲۱ فوریه برابر با دوم اسفند ماه را "روز جهانی زبان مادری" نامگذاری کرد.در رابطه با حق آموزش به زبان مادری در بند دوم ماده 26 اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است " هدف آموزش و پرورش بايد شكوفايي همه جانبهء شخصيت انسان و تقويت رعايت حقوق بشر و آزادي‌هاي اساسي باشد. آموزش و پرورش بايد به گسترش حسن تفاهم، دگرپذيري و دوستي ميان تمام ملت‌ها و تمام گروه‌هاي نژادي يا ديني و نيز به گسترش فعاليت‌هاي ملل متحد در راه حفظ صلح ياري رساند. " و این موضوع در بند سوم همین ماده ادامه یافته است : "پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش براي فرزندان خود، برديگران حق تقدم دارند. " برای گرامیداشت این روز هر ساله سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) مراسم گوناگونی را در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می کند و از دولت ها می‌خواهد که حقوق اقوام ساکن کشور خود را برای آموزش به زبان مادری‌شان به رسمیت بشناسند و زمینه تدریس زبان آنها را در نظام آموزشی کشورشان فراهم آورند.در مقام قانونی بودن این حق لازم است اشاره شود، به زبان مادری و آموزش آن در اصل ۱۵ قانون اساسی کشور نیز، چنین اشاره شده است : "استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.“ علیرغم خواستگاه قانونی این حق، کماکان با وجود گذشت سی سال از تصویب قانون اساسی، این اصل در کشور نه تنها به اجرا درنیامده است بلکه تعداد زیادی از فعالان این عرصه تنها به دلیل مطالبه این حق بازداشت و به عناوین مختلف محکوم شده اند، در حال حاضر نه تنها در سیستم آموزشی رسمی کشور اثری از تدریس به زبان مادری وجود ندارد بلکه در فضای مستقل از حوزه آموزش دولتی نیز، آموزشگاههای زبان مادری با منع فعالیت روبه رو هستند.
فرستنده : محمد گل تاریخ ارسال : 1388/12/03
پاسخ به شما :
       • با درود بر آقای اعلمی ,به قول یه بزرگی که میگه اگر ميخواهي فردي را امتحان کني, به او قدرت بده.اما متاسفانه بسیاری از سیاستمداران ما در این موضوع سربلند نبوده اند و بدتر از آن این است که بسیاری از مردم قدرت تشخیص این موضوع را ندارند و به علت احساساتی بودنشان به شدت تحت تاثیر تبلیغات قرار می گیرند.به نظر می رسد که عقل و خرد جایی در جامعه ما ندارد به قول زکریای رازی که میگه عقل بزرگترین موهبت الهی است و در سایه عقل و خرد حتی انسان بی نیاز از پیامبران هم می باشد. نخست جامعه ما نیاز به انقلاب فکری دارد
فرستنده : محمد گل تاریخ ارسال : 1388/12/02
       • با سلام حضور آقای اعلمی ز ماست که بر ماست. آقای کروبی شما که در کاندیداتوری و تایید صلاحیت ریاست جمهوری دوره دهم از فیلتر گذشتید ولی آقای اعلمی و دهها تن دیگر نتوانستند بگذرند و به نتایج اتنخابات اعتراض کردید یاد ابراز مخالفت خود با استعفای آقای شرع پسند نماینده کرج بودید ؟ جنبش سبز فقط یک نمادی است تا از طریق آن این افراد موسوم به صلاح طلب و در واقع مثل آنهای دیگر تمامیت خواه بتوانند سهم خود را بالا ببرند و تا زمانی که افراد درست ، صالح و امین مردم که در جامعه نمونه هایشان بسیار است ولی در در حاشیه قرار گرفته اند در راس کار نباشند وضع از این هم بدتر خواهد بود.
فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1388/12/02
       • سلام استادعزیزوگرانقدر.بنده به نوبه خودازتلاشهای شمادرجهت بیان خاطرات وآموزه ها وبالا بردن سطح آگاهی مردم درشناخت عوامل انقلابی وغیرانقلابی تشکر مینمایم.بالاخره شمادر متن این مستندها قرارداشتیدوهمیشه بلحاظ داشتن روحیه مشارکت دراوضاع سیاسی مملکت درصف اول بوده اید وبهتراست آدم بجای خواندن خاطرات گذشته انقلاب درکتابهاو... که معمولا جناحی یاکلا"دروغ هستندبه مستندات شما رجوع کندکه معمولا بدون جبهه گیری بیان میشود وآدم حداقل ازصحت سقم ویاشناخت واقعی موافقین ومخالفین مطلع میشود.راستی نگفتین این آقای شرع پسندچیکاره هستن؟شما باهاشون ارتباط دارین یا نه؟عجب مخی بوده این بابا 20سال قبل چه پیش بینی کرده بوده.باآرزوی توفیق.
فرستنده : پورحسن تاریخ ارسال : 1388/12/02
پاسخ به شما : سلام، آقای شرع پسند قبل از نمایندگی مجلس فرهنگی بودند. ارتباطی با ایشان نداشته ام و لذا هیچگونه اطلاعی هم از سرنوشت وی ندارم.
       • آقای اعلمی تا زمانی که ما هستیم و تا جایی که بتونیم نمیذاریم از کسی چیزی بخواین ما حاضریم هاست مورد نیازتون رو تامین کنیم
فرستنده : شهرام تاریخ ارسال : 1388/12/02
پاسخ به شما : مدیرسایت:متشکریم، یکی از دوستان با شما تماس خواهد گرفت.
       • با سلام اقاي اعلمي امروز 1 اسفند و فردا 2 اسفند روز جهاني زبان مادري است .ايا در برنامه كاري خود داريد يك مقاله در باره اصل 15 و 19 قانون اساسي بنويسيد؟
فرستنده : فرهاد احمدي تاریخ ارسال : 1388/12/02
پاسخ به شما : سلام، قبلا در این خصوص باندازه کافی گفته و نوشته ام.
       • اين دوستمون آقاي دامون سوالش بالاخره چي بود؟!!
فرستنده : مهدي كريمي تاریخ ارسال : 1388/12/01
       • با سلام و احترام من یکبار هم این سوال را از آقای اعلمی داشتم اما بنظر خودم جواب قانع کننده ای دریافت نکردم حتی پاسخهای ایشان به سوالات دوستان دیگر راهم مرور میکنم اما نمی توانم به دلیل محکمی برسم. از اول انقلاب عده ای با عنوان ضد انقلاب ، دست نشانده غرب ، فریب خورده و ... نه تنها از قدرت بلکه حتی از حقوق شهروندی خویش نیز محروم شده اند زمانی که چریکهای فدایی خلق در همان اول انقلاب از تصمیم گیریها کنار گذاشته شدند یادم نمی آید که ملی مذهبی ها و مجاهدین خلق و اصلاح طلبان امروز اعتراض خاصی کرده باشند در زمان حذف بنی صدر و ... نیز همینطور. بنابراین اگر نوشته های شما را مبنا قرار دهیم می توان نتیجه گرفت که فقط زمانی که قدرت از دست هر گروهی خارج شده صدای اعتراض آن گروه فقط به خاطر از دست دادن قدرت بلند شده است نه استیفای حقوق ملت. ار طرف دیگر شما خیلی اصرار دارید که جنبش سبز را فقط بنام اصلاح طلبان مصادره کنید در حالی که امروز خیلی های دیگر در گوشه نقاط جهان با وجود اختلافات اساسی باهم، به همراهی با این جنبش می پردازند و شما بهتر میدانید که آقای ابراهیم یزدی و ... نیز در زندان به سر می برند در حالی که همانطور که خود روایت می کنید در زمان مجالس اول انقلاب بیشترین حملات به نهضت آزادی و ملی مذهبی ها از طرف اصلاح طلبان امروزی انجام می گرفت. در آخر بار دیگر تاکید می کنم که کسانی که امروز رهبران جنبش سبز شناخته می شوند قبل از هر کار دیگر باید به اقدامات گذشته خود پاسخ دهند که باسکوت در برابر حذف خیلی ها وضع را به اینجا کشاندند که خود در حال حذف شدنند. اما ما نیز باید کمی انصاف داشته باشیم و بدانیم که کسانی که امروز ماههاست که در زندانند و خانواده هایی که فرزندان خویش را در این راه ازدست داده اند دارای بینش سیاسی و اجتماعی هستند و هیچ وقت جان خود را بازیچه دعوای قدرت عده ای خاص قرار نمی دهند (من هم تایید می کنم برای عده ای خاص این مبارزه جنگ قدرت است و نه دفاع از حقوق مردم)
فرستنده : دامون تاریخ ارسال : 1388/11/30
       • با سلام ...این طبعت خوی ما ایرانیان شده و متاسفانه دولتهای روی کار آمده 30 سال اخیر دائما تولید دیکتاتوری هستند و هنگامی که از قدرت به زیر می افتند وامردما وااسلاما می کنند .
فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1388/11/30
پاسخ به شما :
       • با سلام خدمت جناب آقای اعلمی اگر اشتباه نکنم این کشور چیزی حدود 150 سال هست که در این دور باطل گرفتار است علیرغم موجودبودن برخی ابزارهای نظام دموکراتیک مانند پارلمان (قدیمی ترین سیستم پارلمانی در خاورمیانه در ایران مسقر شده)روزنامه و....وحتی با تغییر سیستم حکومتی داستان هنوز همان است که بود.همیشه افرادی متهم به خیانت می شوند که بعدها خلاف آن ثابت شده یا برعکس.آسیب شناسی این وقایع در کجاست وچیست؟
فرستنده : محسن تاریخ ارسال : 1388/11/30
پاسخ به شما : مدیرسایت:سلام، لطفا از یک نام کاربری استفاده کنید(محسن یا محمد)!
       • آیا انگیزه ای برای شرکت در انتخابات اتی مجلس دارید؟
فرستنده : alpay تاریخ ارسال : 1388/11/30
       • آقاي اعلمي، من تمام اين نوشتار و نوشتارهاي مشابه را خوانده‌ام و همچنان اين سؤال برايم مطرح است كه هدف شما از انتشار اين مطالب چيست؟ شما يك بار اين جواب را داديد : "روشن کردن ریشه برخی از تفکراتی است که امروز ما را ساخته است". بسيار خوب است كه اين تفكرات روشن شود و من هم به شخصه استقبال مي‌كنم ولي ظاهرا (البته اين ديدگاه اينجانب است) در اين نوشتارها بيشتر "اشخاص" هدف قرار دارند تا "ديدگاه‌ها". اشخاصي هم كه در اين نوشتارها از آن‌ها ياد شده، به دليل شرايط امروز قادر به بازگشت به قدرت نخواهند بود. پس حتي اگر جرم آنها را عضويت در "حزب باد" هم فرض كنيم، عملاً برايشان فايده‌اي نخواهد داشت. از شما انتظار مي‌رود كه در مورد راهكارهاي خروج از وضع موجود و رسيدن به مطالبات بحق مردم صحبت كنيد. با آرزوي موفقيت براي شما
فرستنده : علي ح. تاریخ ارسال : 1388/11/30
پاسخ به شما : علی آقا!دیدگاه شما محترم است، اما برداشتتان اشتباه است، در واقع از گذشته نمی توان فرار کرد اما از گذشته می توان چراغی برای راه آینده ساخت؟ در گذشته هم عده ای از افراد ناآگاه تحت تاثیر القائات و تبلیغات گسترده بدنبال کسانی راه افتادند که تنها هدفشان حفظ قدرت بود و با رسیدن به قدرت، ملت و نیازها و خواسته های واقعی آنان به دست فراموشی سپرده شد. در همین راستا متاسفانه با کسانی سر ناسازگاری پیدا کردند که هدفشان نشان دادن راه درست و دفاع از حقوق ملت بود، اما فاقد باند و رسانه و دیگر منابع قدرت بودند! از اینرو بنظر راقم تجربه گرفتن از گذشته ها و عدم تکرار رفتار و اندیشه های غلط اولین گام برای خروج از وضع موجود است. وانگهی تصور نمی کنمکه حتی شما نیز بازخوانی و ثبت تاریخ در یک سایت و بازگوئی تلاش و زحمات کسانی را که بخاطر دفاع از حقوق ملت خود متحمل مشقاتی شده اند، عملی ناپسند محسوب نمائید!؟ به هرروی مطالب این سایت کم و بیش متنوع است و مخاطبین آن هم دارای نگرش های متفاوت هستند و گمان می کنم که اغلب آنها برای آگاهی از رویدادهای گذشته از بازگو شدن چنین خاطراتی استقبال می کنند. از طرفی، می دانید که این تریبون یک سایت شخصی است و صاحب آن حق دارد که دلنوشته های خود را به نگارش در آورد و دوستان خوبی مانند شما هم می توانند از بخش های مورد علاقه خود استفاده نمایند. ضمنا اگر نوشته های این سایت را تعقیب کرده باشید، جهت گیری اصلی آن معطوف به خروج از وضع موجود است و راهکارهای مورد نظر هم در حد وسع ارائه می شود. اگر دقت کنید حتی این نوشتار هم در دل خود یک راهکار ارائه می دهد؛ اگر کسی در اثر خوردن یک غذای فاسد امروز مسموم شده است، پی بردن به علت مسمومیت و اجتناب از خورد غذائی که عامل مسمومیت است، خود یک راهکار اساسی برای مبتلا نشدن به آن بیماری است! موفق باشید
       • نگاه شما به ریشه یابی حوادث ستودنیست مطالب شما بسیار مفید است
فرستنده : مسعود تاریخ ارسال : 1388/11/30
       • آقای اعلمی عزیز آیا در انتخابات پیش رو در دوره یازدهم کاندید میشوید و در صورت کاندید شدن در برابر فیلترینگ شورای نگهبان چه اقدامی انجام میدهید؟ من به شخصه در صورت حضور شما در انتخابات شرکت میکنم!
فرستنده : علی تاریخ ارسال : 1388/11/30
پاسخ به شما : در این مورد هیچگونه انگیزه ای ندارم.
       • پس باید نتیجه گرفت که کار امروز آقایان به اصطلاح سبز چیزی نیست جز سهم خواهی.و برای مقولاتی مثل حقوق شهروندی، آزادی بیان و دموکراسی و بالاخره "مردم" ارزشی قائل نیستند البته کلمه "مردم" اینقدر کلیشه شده که من هم از نوشتن آن خنده ام می گیرد!!!!!!!
فرستنده : سیدرضا موسوی تاریخ ارسال : 1388/11/30
       • فقط مي‌توانم از شما به خاطر اين شفاف سازيها تشكر و قدرداني كنم. اغلب مردم يا نمي‌دانند يا يادشان رفته و اين يادآوريها خيلي موثر است بازهم سپاس
فرستنده : محمدتقي تاریخ ارسال : 1388/11/30
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :  
متن نظر :