Divadlo
POD PALMOVKOU

Zenklova 34
Praha 8 - Libeň
180 36

pokladna:
tel.: 283 011 127

ústředna, vrátnice:
tel.: 283 011 111Zřizovatelem organizace je HLAVNÍ MĚSTO PRAHA


Generální partner:
Partneři:

Mediální partneři:


Děkujeme za podporuAntonín PROCHAZKA

Herec, dramatik a režisér se narodil v roce Kroměříži v muzikantské rodině (jeho otec byl dirigentem Hanácké filharmonie). Po ukončení střední ekonomické školy se z recese přihlásil na DAMU - a byl přijat.

Absolvoval rolí Klubka v Shakespearově Snu noci svatojánské a v roce 1977 nastoupil do činoherního souboru plzeňského Divadla J. K. Tyla. Za více než čtvrt století svého angažmá zde vytvořil celou řadu rolí. Nejblíže jeho hereckému naturelu jsou postavy, ve kterých může naplno předvést své komediální nadání, a role, ve kterých humor osciluje na hraně tragiky nebo lyrismu. Z rolí: Miloš Hrma v Hrabalových a Nývltových Ostře sledovaných vlacích, Mozart v Shafferově Amadeovi, Ligurio v Machiavelliho Mandragoře, Titus v Nestroyově Talismanu, Truffaldino v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Fistula v Havlově Pokoušení, Max v Ludwigově Tenorovi na roztrhání, Arlequin v Marivauxově Hře lásky a náhody, Alfréd v Horváthových Povídkách z Vídeňského lesa, Jakub v Kunderově Jakubovi a jeho pánovi, Kočkarev v Gogolově Ženitbě, Dítě v dramatizaci Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále či Karel IX. ve Špičkové Královně Margot. Na svém kontě má i řadu filmových a televizních rolí (Pod maskou, Zákony pohybu, Velitel, Pohled z hlubin, Saská sláva, Kam pánové, kam jdete, Oznamuje se láskám vašim).
I přes maximální pracovní vytížení stačil Antonín Procházka uskutečnit svůj studentský sen – založil autorské Divadlo malých norem, kde se uplatnil jako autor a interpret. Tehdy také začal psát své vlastní hry. Hned jeho první komedie z roku 1988 nazvaná Klíče na neděli, kterou nastudoval soubor plzeňské činohry, dosáhla sta repríz a získala ocenění na divadelních festivalech (Antonín Procházka získal cenu i za herecký výkon). Na inscenování svých dalších komedií se podílel nejen jako autor a herec, ale i jako režisér. Do výčtu jeho autorských her patří činoherní komedie Derniéra (1990), Fatální bratři (1993), S tvojí dcerou ne (1994), Vraždy a něžnosti (1996), Věrní abonenti (1998), Ještě jednou, profesore (2001), Přes přísný zákaz dotýká se sněhu (2003), Celebrity s.r.o. (2007) a dále hudební komedie Malá boční hudba (1991), Hledám děvče na boogie-woogie (1996), Holka nebo kluk (1998), Muzikvariát (2001) a Kristián 2 (2003).
Kromě svých vlastních her režíroval i jiné žánrově podobné tituly, zejména z oblasti muzikálů a hudebních komedií (např. Porterovo Kiss Me, Kate, Ludwigovo a Gerschwinovo Crazy for You, DiPietrovo a Robertsovo Miluji tě, ale…, Russellovy Pokrevní bratry či Procházkovo, Soukupovo a Osvaldové Láska je láska).
Antonín Procházka se také pravidelně věnuje rozhlasové tvorbě, dabingu a moderování (např. v letech 2006-2009 moderoval udílení Cen Thálie). V  letech 1999-2002 byl ředitelem plzeňského Divadla Miroslava Horníčka. S Divadlem pod Palmovkou spolupracoval jako režisér již třikrát; po úspěšných inscenacích vlastních komedií Přes přísný zákaz dotýká se sněhu a Ještě jednou, profesore zinscenoval komedii Michaela Cooneyho Nájemníci pana Swana.

REPERTOÁR

Dan Gordon / námět B.Morrow, scénář R. Bass a B. Morrow

RAIN MANP. Stone / J. Styne / B. Merrill:

SUGAR


 


Michael Cooney:

NÁJEMNÍCI PANA SWANAEdmond Rostand:

CYRANO Z BERGERACUNathalien Richard Nash:

POZOR, JAGUÁR!
Dale Wasserman:

PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEMRobert Bolt:

AŤ ŽIJE KRÁLOVNA!
Gabriela Preissová:

GAZDINA ROBA
Éva Pataki:

EDITH A MARLENE
Antonín Procházka:

JEŠTĚ JEDNOU, PROFESORE
A. Dumas / J. - P. Sartre:

KEAN
Sofoklés:

OIDIPÚS VLADAŘ

design by AYYA | realizace a hosting 3nicom websolutions