Wikipedie:Správci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Správci jsou wikipedisté, kteří mají „práva správce“. Správci nejsou žádnou zvláštní autoritou, jsou rovni každému jinému uživateli, co se týče práv i zodpovědnosti.

Jsou to prostě uživatelé, kterým byl povolen přístup k některým omezeným funkcím, neboť jsou považováni za důvěryhodné. Správci nemají nad jinými uživateli žádnou moc kromě toho, že jsou pověřeni vykonáváním rozhodnutí učiněných celou komunitou.

Potřebuji pomocNástěnka správcůSeznam všech správcůŽádost o práva správceArchiv hlasování o správcíchSprávci chronologicky - Výroční měsíce správců

Komunita však nechává správce vykonávat důležité údržbové práce, které vyžadují těch několik doplňkových funkcí, které jsou správcům povoleny. Mezi tyto práce patří např. vyhodnocování konsenzu a provádění výsledků diskuse o smazání, kontrola nových a změněných stránek a mazání zřejmého vandalismu a pomoc uživatelům s problémy, jejichž řešení vyžaduje správcovská práva.

Jelikož správci jsou zkušenými uživateli, ostatní wikipedisté žádající o pomoc či radu se často obracejí právě na správce.

Je samozřejmým předpokladem, že i správci své úkoly vykonávají s uvážením a zodpovědně.

Obsah

[editovat] Možnosti správců

Software MediaWiki, na kterém Wikipedie běží, obsahuje několik funkcí s omezeným přístupem. Z těchto funkcí mají správci povoleno následující:

[editovat] Zamčené stránky

[editovat] Mazání a obnovování smazaných stránek

[editovat] Vracení změn

[editovat] Skrývání vandalismu ze stránky posledních změn

[editovat] Zablokování a odblokování uživatele

[editovat] Vzhled a texty rozhraní

[editovat] SQL dotazy

[editovat] Ostatní úrovně přístupu

Kromě správců má MediaWiki několik dalších úrovní přístupu, zde setříděné zhruba podle vzrůstajících oprávnění – správci jsou stupeň pod byrokraty (viz též meta:Status):

[editovat] Přihlášení uživatelé

Běžní uživatelé, včetně anonymních návštěvníků, kteří se „nepřihlásili“, mohou dělat většinu věcí, včetně těch nejdůležitějších: editovat články a pomáhat s údržbou Wikipedie.

Ale pouze přihlášení uživatelé mohou načítat soubory a přejmenovávat stránky.

[editovat] Roboti

Související informace lze nalézt také v článku Wikipedie:Bot.

Editace uživatelů s příznakem bot se nezobrazují na stránce posledních změn. Používají ho automatické skripty (boti) editující velké množství stránek.

[editovat] Byrokraté

Související informace lze nalézt také v článku Wikipedie:Byrokraté.

Správci se zvláštními právy („byrokraté“) mohou udělit ostatním uživatelům práva správce (ale nikoli je zpětně odebrat). Přidělování práv je zaznamenáváno v Knize správců se zvláštními právy. Byrokraté také mohou na žádost uživatele změnit jeho uživatelské jméno nebo přidělovat uživatelskému účtu příznak bot.

[editovat] Revizoři

Související informace lze nalézt také v článku Wikipedie:CheckUser.

Mohou to být správci nebo běžní uživatelé. Mají přístup k rozhraní Speciální:CheckUser, které jim umožňuje zjistit IP adresu přihlášeného uživatele nebo všechny editace z dané IP adresy, ať již přihlášených nebo anonymních uživatelů.

[editovat] Stevardi

Uživatelé s právem „stevard“ (angl. steward) mohou libovolně měnit uživatelská práva libovolného uživatele na libovolném projektu nadace Wikimedia. To umožňuje přidělovat a (jako jediným) odebírat správcovská práva a označovat uživatele příznakem robot. Jejich činnost je zaznamenávána na meta:Special:Log/rights, žádosti o jejich pomoc patří na stránku meta:Requests for permissions. Obvykle však neprovádějí činnost, kterou může provést místní správce se zvláštními právy.

[editovat] Vývojáři

Nejvyšší úrovní přístupu (ve skutečnosti celá skupina úrovní, rozdíly jsou ovšem pro běžného uživatele neviditelné) je „vývojář“. Vývojáři mohou provádět přímé zásahy do softwaru a databází Wikipedie. Vývojáři obvykle neprovádějí většinu běžných administrativních funkcí. Správce lze kontaktovat prostřednictvím e-mailové konference Wikitech-L. Seznam vývojářů a další informace jsou na meta:Developer (anglicky).

[editovat] Zneužívání pravomocí správce

Správci mohou být oprávnění odebrána, pokud jich zneužívá. V současné době může být správcovství odebráno buď rozhodnutím správní rady Wikimedia Foundation (v praxi se nevyužívá), rozhodnutím arbitrážního výboru nebo rozhodnutím komunity, jak je podrobněji popsáno na stránce žádosti o práva správce. Lze zavést i mírnější opatření, např. omezení využívání některých schopností. Technicky mohou administrátorská práva odebrat stevardi.

Máte-li pocit, že vás správce utlačuje, použijte proces řešení konfliktů. Pokud s ním není domluva (správci, stejně jako všichni ostatní, upřednostňují faktické argumenty poukazující na nevhodnost jejich jednání před obviňováním z totality a zlovůle), můžete si vyžádat názor komunity na stránce Žádost o komentář. V extrémnějších případech použijte k řešení problému arbitráž.

[editovat] Externí odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Tisk/export
Nástroje
V jiných jazycích