26.04.2010

Krzyż Nowohucki

We wtorek, 27 kwietnia o godz. 17 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Teatralnym w Nowej Hucie rozpoczną się obchody 50. rocznicy obrony Krzyża Nowohuckiego.

Następnie uczestnicy uroczystości, pośród których znajdą się m.in. członkowie Wspólnoty Obrońców Krzyża, przejdą pod pomnik Krzyża Nowohuckiego, gdzie odbędzie się składanie kwiatów, przemówienia oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Nowa Huta – na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła, parafii i duszpasterzy”. Obchody 50. rocznicy obrony Krzyża Nowohuckiego objął honorowym patronatem tragicznie zmarły Prezydent RP Lech Kaczyński, ks. kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski oraz Rada Miasta Krakowa.

W 1957 roku, na rogu ówczesnych ulic Marksa i Majakowskiego - stanął krzyż. To właśnie tam, za zgodą władz miał powstać pierwszy kościół w dziejach Nowej Huty. Trzy lata później totalitarne władze cofnęły pozwolenie na budowę świątyni, a krzyż kazano usunąć. Gdy 27 kwietnia 1960 roku robotnicy przystąpili do wykopywania krzyża, mieszkańcy rozpoczęli protest. Na miejsce skierowano oddziały milicji, którym po prawie dwóch dniach zaciętego oporu udało się zniszczyć krzyż. Obecnie na jego miejscu stoi pomnik Krzyża Nowohuckiego. Na pomniku znajdują się ważne słowa z homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w 1979 roku w Mogile: "Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego milenium". Są też na nim wykute w brązie ręce. Jak mówił kardynał Stanisław Dziwisz, „to dłonie tych, którzy Krzyża nigdy oddać nie chcieli”.

wydrukuj wyślij dodaj do dodaj do

Portal „Dziennik Polski” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi - w szczególności internetowe wydanie „Dziennika Polskiego” i treści będące jego elementami składowymi - podlegają ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego i polskiego prawa autorskiego. Jakiekolwiek korzystanie z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej zgody Wydawcy - Wydawnictwo Jagiellonia S.A., które z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.



Waszym zdaniem

Brak komentarzy

Dodaj komentarz