Start
Kraj
Świat
Wybierz region
Biznes
Nauka
Sport
Ciekawostki
Inne 
Kiosk
Foto
CNN
TV
Blogi
Waszym zdaniem
ODSŁUCHAJ
PAP, KLe/23.05.2010 14:46
Przerwany wał pod Płockiem; "dramatyczna sytuacja"

Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach, fot. TVN24

Dzisiaj rano Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w miejscowości Świniary w gminie Słubice. Rozpoczęto ewakuację ludności; do ewakuowania jest 160 osób, ale liczba ta może wzrastać. Pięć wojskowych śmigłowców leci do Świniar, aby pomóc w ewakuacji.
Powiększa się wyrwa w wale przeciwpowodziowym w miejscowości Świniary w gminie Słubice. Jak podkreślają strażacy w tym rejonie Polski trwa obecnie najtrudniejsza walka z żywiołem.

Masz zdjęcia zalanych terenów? Wyślij je do nas do serwisu CYNK!

Jak powiedział rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, wyrwa początkwo miała ok. 15 metrów długości, bardzo szybko jednak zaczęła się powiększać i powiększa się dalej. - W tej chwili nie ma możliwości jej zatamowania. Jest zbyt duża. Skupiamy się na akcji ratowniczej, ewakuowaniu mieszkańców okolicznych terenów - powiedział.

Już pięć miejscowości zostało zalanych, zagrożone są kolejne. Jak podkreślił rzecznik, o tym, że sytuacja jest dramatyczna i dynamiczna, świadczy fakt, że część osób, w tym dzieci musiano już ewakuować przy pomocy śmigłowców.

Frątczak dodał, że w całym kraju sytuacja jest nadal bardzo poważna, poza woj. mazowieckim, szczególnie na Podkarpaciu, w woj. lubelskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

- W woj. lubelskim, w gminie Wilków, w nocy doszło do przerwania wału na rzece Chodelce, na długości 15 m. Trwa ewakuacja 800 osób, część z nich zdołano już zabrać z zagrożonego rejonu - mówił rzecznik.

Poinformował, że w akcji bierze udział ok. 100 ratowników, którzy dysponują 30 łodziami. W ewakuację zaangażowane są też dwa śmigłowce.

Nadal jest bardzo trudna sytuacja na dopływie Odry - Kaczawie. - Odra ma tak wysoki poziom, że nie jest w stanie przyjąć tyle wody. Trwa więc umacnianie i podnoszenie wałów na jej dopływie - zaznaczył Frątczak.

- Sytuację, która jest obecnie w Polsce, można określić jako bardzo poważną. Nie zapominajmy też, że fala na Wiśle i Odrze przesuwa się. Na jej przyjęcie przygotowują się kolejne województwa - dodał.

Strażacy podkreślają, że największym problemem jest obecnie długość fali. Wysoki poziom wody utrzymuje się długo, co może prowadzić do rozmiękania wałów i ich pękania.

W całym kraju w akcjach ewakuacyjnych uczestniczy 35 śmigłowców.Pięć wojskowych śmigłowców poleci w rejon Świniar

Pięć wojskowych śmigłowców w trybie natychmiastowym ma polecieć do miejscowości Świniary w gm. Słubice k. Płocka, by pomóc w ewakuacji ludzi zdecydował minister obrony narodowej Bogdan Klich.

- Do miejscowości Świniary gm. Słubice k. Płocka, gdzie doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego na Wiśle, skierowanych zostało natychmiast pięć śmigłowców: trzy lekkie i dwa ciężkie do pomocy w ewakuacji ludności z zalanych terenów - powiedział rzecznik ministra Janusz Sejmej.

Dodał, że w tej chwili w całej Polsce w akcji ratunkowej podczas powodzi uczestniczy 19 śmigłowców Wojska Polskiego, które są używane podczas ewakuacji ludzi i zasypywaniu przerwanych wałów.

Polacy stawiają czoła wielkiej wodzie - zobacz zdjęciaPomoc powodzianom!
Setki tysięcy osób czekają na pomoc. Pieniądze zbierane są za pośrednictwem kont bankowych należących do CARITAS POLSKA:

Bank PKO BP S.A nr 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem "POWÓDŹ"

Bank Millennium nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Można także wysyłać SMS pod numer 72 052 o treści POMAGAM (koszt 2,44 zł z VAT). Wszyscy operatorzy zrzekli się swoich dochodów i całość przekazują na cel akcji. Fundacja TVN "nie jesteś sam" jest oficjalnym partnerem i wspiera działania CARITAS POLSKA. Pomoc dla powodzian organizuje też Polski Czerwony Krzyż. Każdy kto chce pomóc może wpłacić dowolną kwotę na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010".
|
Wyślij link
|
Drukuj
|
Zgłoś błąd
Więcej na ten temat
Łomianki poprosiły o pomoc przy umocnieniach. W portach Praskim i Czerniakowskim wały przeciekły. Czy stolica wytrzyma do soboty?
Życie Warszawy
Wszystko na temat: Powodzie w Polsce
 
Tvn24.pl - dowiedz się więcej
Fala dotarła do Tczewa:
Wyślij SMS, MMS, e-mail
Raporty specjalne
Południe zaczyna liczyć straty, środkowa i północna Polska wciąż walczy w największą w swojej historii powodzią.
Inne raporty
Sonda
Ukryj sondę