"Není těžké mít nápady, jen je těžké je vyjádřit." – Henri Bergson

Internetová identita: přezdívka, pseudonym, nebo skutečné jméno?

Jak by se měl člověk prezentovat na internetu? V případě potřeby anonymity je takřka jasnou volbou tajuplný pseudonym nebo přezdívka. Ale co v případě, že chcete být specifickým jedince, vyhraněnou ba dokonce výraznou osobností webové sféry? Jakou cestu pak zvolit? Těžko odpovědět jednoznačně, každé z rozhodnutí má se pro i proti a každý se v konečném součtu všech faktorů rozhodne jinak. Jaká jsou tedy pro a proti?

U přezdívky je zdánlivě snadné být jedinečný. Stačí, aby byla neotřelá a originální, popřípadě trefná, výstižná či obohacená o rok narození či zdůraznění státní příslušnosti. Sám jsem tak v minulosti činil – nebylo potíží mne potkat na internetu jako kivana_cz, kivana89 atd. Dodneška jsem na last.fm jako kivan_cz. Jednoduchost stvoření výlučné jedinečnosti je tedy zřejmá. Ale co v případě zviditelnění se? Zde je cesta daleko trnitější, než by se mohlo zdát. Krátké přezdívky se sice snadno pamatují, ale zkuste se pak potkat naživo s jednotlivými lidmi. Zkušenost mám ze srazů xchatu, kde, ač to nikomu nevadilo, tak se všichni oslovovali přezdívkami. Ano, je to snesitelné, pro někoho i běžné, ale přeci jen – trochu zvláštní. Od čeho pak máme jména? To už si rovnou pověsme psí známky okolo krku…

V případě pseudonymů jde o „jiné kafe“. Pojem pseudonym může mít spousta lidí spojeno s význačnými umělci a literáty a mohou tak na vás klást už od počátků jisté očekávání. Že prokážete cenu a váhu vašeho alternativního jména a taktéž se vyzdvihnete do jisté výše. Jde o postup dnes ne tolik viděný – a hlavně nebezpečný z důvodu nepochopení. Více než u přezdívky vás lidé mohou napadat, že se snažíte schovávat za jinou identitou a vyzdvihávat tu, namísto své vlastní – a tím být de facto obdobou jakési šedé eminence. Prezentovat se, ale nenést žádnou odpovědnost. Zde tedy opatrně.

Pokud se člověk nestydí za své názory a chce prezentovat skutečně svou výlučnou osobu je dle mého názoru nejlepší nebát se vyzdvihnout své jméno. To, které máte na občanském průkazu, respektive to, jakým vám říkají rodiče, pokud jste zelenou placku ještě nedostali. Tím, že uvedete své pravé jméno dáváte najevo, že cokoliv tvrdíte, tak se za to nestydíte a když si vaše názory lidé později spojí právě s vaší osobou, nebude vám to vadit – právě naopak. Uvádění svého jména má pak výhodu například u zmíněných společenských akcí – lidé, pokud vás z internetu znají, neváhají jak vás oslovit a setkání probíhá na „lidštější“ úrovni – přeci jen je lepší si říkat Petře a Pavle, než DarkElfe162 a HardcoreBloodMage, ne? Lehce přehnaný příklad, leč pointa je jasná.

Tímto článkem se nechci dotknout nikoho, kdo se na internetu prezentuje pod přezdívkou – nijak nenaznačuji, že by se schovával za fiktivní identitou, namísto aby vystoupil do světla a řekl naplno, kým je. Ne. Na českém internetu se pohybuje řada známých lidí, kteří vystupují pod přezdívkami a očividně se za své názory nestydí. Článek jsem napsal v reakci na tweet Kuby Vaňka (a schválně, kolik z vás se chytne hned na první pokus – o koho jde?), který se radši prezentuje pod svým nickem než pod svým jménem – protože je to pro něj méně anonymní. Ale není paradox, že musíme pro svou výlučnost vymýšlet přezdívky, namísto abychom používali svá jména? Jen otázka k zamyšlení – Kubův názor samotný si pak můžete přečíst ZDE

Koneckonců výběr mezi přezdívkou, pseudonymem anebo skutečným jménem je často jen volbou estetickou – co lépe vypadá. Případně jsme donuceni i k jedné konkrétní volbě, když námi vybírané uživatelské jméno je při registraci už připravené. Ale mou úplně poslední otázkou, kterou berte s nadsázkou, je – kým budeme, pokud naše jména nebudou znamenat nic?

  • Souhlasím. Také nejsem zastáncem mnoha identit a nejraději používám tu “občanskou”. Díky tomu si mě dokázala na netu najít řada lidí z minulosti, se kterými jsem tak obnovil kontakt.

  • Mám přezdívku i jméno. A i v reálném životě jsem si ověřil, že lidé dokáží pod přezdívkou znát skutečného člověka. Lidé mě klidně osloví třeba “Nejsi Scotty?” a já se jim klidně představím jako Tomáš Kápl. Funguje to a nevím, proč by to fungovat nemělo, pokud se člověk za své jméno nestydí (a vyplní jak kolonku Nick, tak Jméno)…

Komentáře můžete sledovat pomocí RSS 2.0 zdroje.

Reakce z jiných zdrojů