Start
Kraj
Świat
Wybierz region
Biznes
Nauka
Sport
Ciekawostki
Inne 
Kiosk
Foto
CNN
TV
Blogi
Waszym zdaniem
ODSŁUCHAJ
PAP, KLe/05.06.2010 14:38
Słupiec: Przerwany wał. "Oporna ewakuacja"

Muszynę (Małopolska) zatapia rzeka Poprad, fot. Grzegorz Momot
PAP

Około 3 tysięcy mieszkańców gminy Szczucin w Małopolsce zostało w sobotę wezwanych do ewakuacji z powodu przerwania przez wodę wału na Wiśle. Mieszkańcy ewakuowani są z siedmiu sołectw na terenie gminy. Jak zaznacza burmistrz Szczucina ewakuacja idzie "opornie".
Woda przerwała wał w miejscowości Słupiec. Jak poinformował burmistrz Szczucina Jan Sipior, wyrwa ma około 20 metrów szerokości. Stanowi poważne zagrożenie dla całej gminy, która liczy 18 miejscowości. Mieszkańcy ewakuowani są z miejscowości: Słupiec, Załuże, Maniów, Wola Szczucińska, Borki, Dąbrowice.

Początkowo ewakuacja szła opornie, bo ludzie nie wierzyli w zagrożenie i nie chcieli opuszczać swoich domów. Jak powiedział Sipior, obecnie coraz więcej osób opuszcza swoje domostwa. Korzystają ze schronienia zorganizowanego przez samorząd w sąsiedniej gminie Dąbrowa Tarnowska lub zatrzymują się u rodziny lub znajomych. W akcji uczestniczą strażacy i wojsko.

Sprawdź warunki na drogach

Według burmistrza wody na terenie gminy przybywa. Ratownicy nie mogą się uporać z wyrwą w wale, ponieważ nie ma do niej dojazdu od strony lądowej. Teraz czekają na pomoc śmigłowca, który mógłby z powietrza zrzucać w wyrwę worki z piaskiem.

- Wykorzystywaliśmy takie rozwiązanie dwa tygodnie temu, ale z miernym skutkiem. Liczymy, że teraz uda się przynajmniej trochę zatamować wodę - zaznaczył Sipior.

Ulewy nad Polską - zobacz zdjęcia:

|
Wyślij link
|
Drukuj
|
Zgłoś błąd
Więcej na ten temat
Kolejna fala kulminacyjna dotrze do Warszawy jutro ok. godz. 3 nad ranem. Ma być tak samo wysoka jak poprzednia, ale krótsza. Trwa nerwowe monitorowanie wałów
Życie Warszawy
Wszystko na temat: Powodzie w Polsce
 
Tvn24.pl - dowiedz się więcej
WszędzieDobrze - dołącz do Polonii
Tornada i burze w USA – zobacz:
Wyślij SMS, MMS, e-mail
Sonda
Ukryj sondę