Start
Kraj
Świat
Wybierz region
Biznes
Nauka
Sport
Ciekawostki
Inne 
Kiosk
Foto
CNN
TV
Blogi
Waszym zdaniem
ODSŁUCHAJ
Onet.pl/TVN24/PAP, PG/04.06.2010 18:27
Woda wdarła się do Jasła; "zniszczenia są potężne"

Zniszczone przez powódź rzeczy przed jednym z domów w Trześni na Podkarpaciu, fot. Darek Delmanowicz
PAP

- W Jaśle jeszcze nie było takiej wody, zniszczenia są potężne, ale na szczęście strat w ludziach nie ma - mówiła na antenie TVN24 burmistrz Jasła, Maria Kurowska. W miejscowości w woj. podkarpackim, rzeka Ropa przerwała wał przeciwpowodziowy na długości ok. 40 m. Woda wdarła się do miasta.
Najtrudniej jest na osiedlach Mickiwicza i Szajnochy. - Miejsca te zalewa woda, która przelała się przez wały - mówiła burmistrz uspokajając jednocześnie, iż sytuacja już się nie pogarsza, a stabilizuje.

- Mieszkańcy mówią, że nawet wtedy, gdy wałów nie było, tak wysokiej wody nie pamiętają. To jest coś nieprawdopodobnego, to jest coś nie do uwierzenia - mówiła Maria Kurowska.

- W Jaśle i powiecie jasielskim zalanych jest ponad 280 gospodarstw. W wielu miejscach trwa ewakuacja. W gminie Skołyszyn do ewakuacji używane są śmigłowce - powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

Jasło na zdjęciach satelitarnych: Kaczorowy, Gądki, Krajowice, Ulaszowice, Rafineria, Mickiewcza

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie, dotychczas z Jasła i okolic ewakuowano ok. 1,3 tys. osób.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się co kilkanaście minut. W pozostałych regionach też były ewakuacje, ale mniejsze, np. w Brzostku ok. 30 osób, w Kołaczycach ok. 25 rodzin. W Tarnobrzegu przygotowani do ewakuacji są mieszkańcy osiedla Wielowieś, ale na razie wał na rzece Trześniówka wytrzymuje - dodał dyżurny.

Jak poinformował Marcin Betleja, w Tarnobrzegu i okolicznych miejscowościach ewakuowanych może zostać kilka tysięcy osób, na razie tylko nieliczni mieszkańcy zdecydowali się na ten krok.

Z kolei rzeka Ropa w Jaśle przerwała wał przeciwpowodziowy na długości ok. 40 m. Woda wdziera się do miasta. - W Jaśle i powiecie jasielskim zalanych jest ponad 280 gospodarstw. W wielu miejscach trwa ewakuacja. W gminie Skołyszyn do ewakuacji użyte są śmigłowce - dodał Betleja.

Z kolei w powiecie dębickim zalanych jest ponad 800 gospodarstw. Z brzegów wystąpiły m.in. rzeki Gogołówka w Brzostku oraz Dulcza w Pilźnie. Natomiast w powiecie mieleckim groźne są rzeka Breń i Wisłoka.

W ciągu ostatnich godzin służby ratownicze ewakuowały m.in. mieszkańców Zalesia Gorzyckiego, Trześni, Sokolnik w pow. tarnobrzeskim oraz zagrożonych powodzią kilkudziesięciu mieszkańców pow. jasielskiego, dębickiego, mieleckiego i ropczycko - sędziszowskiego.

W wyniku intensywnych opadów deszczu w całym dorzeczu górnej Wisły oraz zlewni Sanu, Wisłoka i Wisłoki wystąpiły wzrosty poziomów wód. W Rzeszowie Wisłok stan alarmowy przekroczył o 338 cm, a Ropa w Topolinach k. Jasła jest o wyższa o 382 cm od stanu alarmowego.Sprawdź warunki na drogach

Ulewy nad Polską - zobacz zdjęcia:

|
Wyślij link
|
Drukuj
|
Zgłoś błąd
Więcej na ten temat
Kolejna fala kulminacyjna dotrze do Warszawy jutro ok. godz. 3 nad ranem. Ma być tak samo wysoka jak poprzednia, ale krótsza. Trwa nerwowe monitorowanie wałów
Życie Warszawy
Wszystko na temat: Powodzie w Polsce
 
Tvn24.pl - dowiedz się więcej
WszędzieDobrze - dołącz do Polonii
Tornada i burze w USA – zobacz:
Wyślij SMS, MMS, e-mail
Sonda
Ukryj sondę