Video

3D animace ze zápasu Lotyšsko - Kanada zdroj: 3Dreplay.eu

Švýcaři a Kanaďané mají jistý postup

Hokejisté Švýcarska porazili v základní skupině B na mistrovství světa v Německu Itálii 3:0 a po úvodní výhře nad Lotyšskem si zajistili postup do další fáze turnaje. Ten mají jistý i Kanaďané, kteří ve druhém duelu deklasovali lotyšsko 6:1.

10. 5. 2010 20:41 MANNHEIM

Vysoce favorizovaní Švýcaři měli od úvodu zápasu převahu, kterou nejlépe vystihuje celkový poměr střel na branku 52:15 za celý zápas v jejich prospěch. Jen na góly si museli trpělivě počkat. Blíže ke třem bodům je posunul 80 sekund po zahájení druhé třetiny Monnett. Ve 47. minutě přidal druhou trefu v přesilovce Brunner a 16 sekund před koncem zápasu při power play soupeře zpečetil výsledek při oslabení Plüss.

Favorit se prosazoval v přesilových hrách

Kanada vykročila za jasnou výhrou hned v úvodu duelu, když ve druhé minutě potrestal Spruktsovo vyloučení Tavares. Nedisciplinovaná hra Lotyšů pomohla zámořským hráčům ke druhé, třetí i čtvrté brance, po které gólman Masalskis přenechal své místo náhradníkovi Raitumsovi.

Ani on ale dlouho čisté konto neudržel. Po necelých třech minutách na ledě jej překonal Downie, jenž zvýšil na 5:0 a jako první se prosadil při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Zřejmě i díky jasnému průběhu duelu se ve třetí části objevil v brance Kanady Johnson, jehož v 51. minutě překonal Pujacs a snížil na konečných 1:6.

Kanada se ve středu utká s dosud rovněž neporaženým Švýcarskem o první místo ve skupině, Lotyšsko bude bojovat s Itálií o třetí postupovou pozici do druhé fáze turnaje. Poražený bude hrát ve skupině o udržení.

MS v ledním hokeji - skupina B (Mannheim)
Švýcarsko - Itálie 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. Monnet (Seger, Vauclair), 47. Brunner (Savary, Josi), 60. Plüss. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Brown (Kan.), Terho (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5971.
Švýcarsko: Gerber - Vauclair, Seger, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling - Plüss, Rüthemann, Lemm - Savary, Déruns, Niederreiter - Ambühl, Monnet, Brunner - Jenni, Duca, Romy. Trenér: Sean Simpson.
Itálie: Bellissimo - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Plastino, Johnson, De Marchi, Hofer - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - Scandella, Iannone, Egger - Oberrauch, Parco, Souza - Zisser, Marconi, De Toni. Trenér: Rick Cornacchia.
Kanada - Lotyšsko 6:1 (2:0, 4:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Tavares (Russell, Perry), 19. Stamkos (Russell, Perry), 26. Giordano (Whitney, Cumiskey), 27. Tavares (Perry), 31. Downie (Burns), 40. Giordano (Kane, Peverley) - 51. Pujacs (Štals, Meija). Rozhodčí: D. Konc (SR), Olenin - Gorděnko (oba Rus.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 9:7. Využití: 4:0. Diváci: 5501.
Kanada: Mason (41. Johnson) - Russell, Giordano, Burns, M. Staal, Cumiskey, Myers, Del Zotto, Beauchemin - Perry, Stamkos, Bourque - Duchene, Tavares, Whitney - Downie, Laich, Ott - Kane, Peverley. Trenér: Craig MacTavish.
Lotyšsko: Masalskis (28. Raitums) - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons, Jass - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, M. Redlihs - Štals, Pečura, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.