Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Operacijos Afganistane

 

 2001 m. rugsėjo 11 d. du teroristų užgrobti lėktuvai įsirėžė į Pasaulinio prekybos centro pastatus Niujorke, dar vienas - į Pentagono pastatą Vašingtone, ketvirtas sudužo Pensilvanijoje. Po šio išpuolio buvo nuspręsta duoti deramą karinį atkirtį terorizmui, pasinaudojant kolektyvine ir individualia savigynos teise. Operacija pradėta 2001 m. spalio mėnesį, po to, kai Afganistanas atsisakė išduoti įtariamuosius teroro aktų organizatorius. Jungtinių Tautų Saugumo Taryba rezoliucijomis Nr. 1368, 1373, 1386 pasmerkė teroro aktus ir, remdamasi Jungtinių Tautų chartijos VII skyriumi, suteikė mandatą pradėti karinę operaciją.  

Iki prasidedant tarptautinių pajėgų operacijai Afganistane, ši šalis daugiau nei dvidešimt metų buvo draskoma karų ir alinama įvairių totalitarinių režimų. 1978 m. prokomunistinės vidaus jėgos įvykdė karinį perversmą ir užėmė valdžią. Jos vykdomos reformos sukėlė didžiosios visuomenės dalies nepasitenkinimą. Visoje šalyje prasidėjo ginkluoti sukilimai. 1979 m. gelbėdama komunistinę Afganistano valdžią, savo kariuomenę įvedė Sovietų Sąjunga. Planuotos greitos sėkmės sovietų ginkluotosioms pajėgoms pasiekti nepavyko, buvo įsivelta į ilgą karą su vietos partizanais. Po ilgų ir nesėkmingų karo veiksmų sovietų pajėgos buvo išvestos 1989 metais. Prosovietinė Afganistano valdžia išsilaikė iki 1992 metų. Jai žlugus užvirė įvairių grupuočių ginkluota kova dėl Afganistano valdžios. Galiausiai 1994 m. talibano judėjimas užėmė beveik visą Afganistano teritoriją, jo prieglobstyje veikė teroristinės organizacijos. Ginkluota opozicija išsilaikė tik mažoje Šiaurės Afganistano dalyje. 2001 metais pradėjus karo veiksmus prieš talibano režimą, jis buvo greitai sutriuškintas ir pasitraukė į pogrindį. Ilgamečio karo nualintoje šalyje prireikė spręsti humanitarinio pobūdžio ir saugumo problemas.

Vykdant Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos 2001 m. gruodžio 20 d. rezoliuciją JT vadovaujamos Tarptautinės saugumo paramos pajėgos (angl. International Security Assistance Force, ISAF) buvo dislokuotos Kabule ir jo priemiesčiuose siekiant palaikyti saugumą ir užtikrinti Afganistano vyriausybės, JT pagalbos Afganistane misijos (UNAMA) ir kitų organizacijų veiklą šalyje.

NATO sutiko prisiimti vadovavimą ISAF 2003 m. rugpjūčio 11 d., o JT Saugumo Tarybos 2003 m. spalio 13 d. rezoliucija sudarė sąlygas išplėsti užduočių vykdymą ir už Kabulo ribų. Pradedant nuo šiaurinės Afganistano dalies, buvo steigiamos provincijų atkūrimo grupės (PAG; angl. Provincial Reconstruction Team, PRT), kurių tikslas - užtikrinti saugumą, sudaryti sąlygas provincijai atkurti ir vystyti, vykdyti greitojo poveikio projektus švietimo, sveikatos apsaugos ir kt. srityse .

Tarptautinėse operacijose Afganistane Lietuva dalyvauja nuo 2002 metų.

Nuo 2002 m. lapkričio iki 2004 m. lapkričio pabaigos operacijoje „Tvirta taika" (angl. „Enduring Freedom") dalyvavo Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų junginio eskadronai ir štabo karininkai. Kariai vykdė specialiosios žvalgybos užduotis, dalyvavo sulaikant įtariamus asmenis, likviduojant ginklų sandėlius ir slėptuves.

2003-2005 m. Lietuvos karo medikai tarnavo Vokietijos vadovaujamoje karo lauko ligoninėje Kabule, 2004-2005 m. Lietuvos logistai, krovos specialistai, oro eismo navigatoriai ir kiti kariniai specialistai - Kabulo tarptautiniame oro uoste. Lietuvių karo medikai taip pat dalyvavo vienos iš provincijų atkūrimo grupių Mazar E Sharif'e veikloje.

Nuo 2005 m. Lietuva pradėjo vadovauti Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupei. Maždaug 150 Lietuvos karių tarnauja PAG, kitose ISAF štabuose ir Nacionaliniame paramos elemente, kuris organizuoja stovyklos ir Lietuvos karių aprūpinimą. Be Lietuvos karių, Goro provincijos atkūrimo grupėje taip pat tarnauja Danijos, JAV, Gruzijos ir Ukrainos karių. PAG stovykla įkurta provincijos centre Čagčarane (apie 350 km nuo Kabulo).

 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2010-07-14
Sprendimas: Fresh Media