Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Kiedy ktoś wspomina o początkach historii Gniezna, (kiedy nie funkcjonowała w nim jeszcze filia firmy skup aut Wrocław) nie sposób nie przypomnieć o słynnej legendzie o trzech braciach. Podczas wędrówki przez rozległą puszczę Lech, Czech i Rus poszukiwali miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Przedzierając się przez gęste lasy, nagle ich oczom ukazał się widok zapierający dech w piersiach. Piękna niezamieszkana dolina wśród jezior i pagórków. Dolina najbardziej przypadła do gustu Lechowi. Na ogromnym dębie budował swoje gniazdo orzeł, gdy nagle wzbił się w powietrze. Lech, widząc jak jego brat Rus wyciąga łuk by zabić orła, szybko go powstrzymał, gdyż uznał, że to znak, aby osiąść w tejże dolinie na stałe. Od tego czasu biały orzeł jest widoczny na godle naszego państwa. Miejsce, w którym osiedlił się Lech, nazwał Gnieznem. Tu też bracia się rozstali. Czech obrał za swą drogę południe, a jego brat Rus – wschód. Od ich imion, według legendy, powstały państwa Czechy i Ruś, a Polaków długie lata nazywano Lechitami.

Turniej Wojów

30 lipca 2011 roku odbyły się eliminację do turnieju wojów. Na Placu Św. Wojciecha walczyło o miecz Bolesława Chrobrego 24 wojów nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec. Jeden z reprezentantów Dębu Pomorza – Przemysław Kubiczak, zauważył, że walki te wymagają zarówno wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. Sama walka nie należy do najbezpieczniejszych – czasem dochodzi do drobnych urazów, pęknięć kości, ran ciętych, jednak rycerze trenują cały rok właśnie po to, by tych kontuzji było jak najmniej. Wojowie mają również solidne uzbrojenie, które ma minimalizować ryzyko. Do finałów przeszło sześciu wojów: Grimmar, Egil, Myszy, Jędras, Indian, Szczur. Rozstrzygnięcie turnieju odbyło się 31 lipca o godzinie 14.00 na Placu Św. Wojciecha. Zwycięzcą został Egil, a nagrodę wręczył wiceprezydent Czesław Kruczek – talon na meble metalowe od sponsora turnieju, a drugą nagrodę otrzymał Grimmar z rąk dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Pierogi Jacka Kowalskiego

Z okazji swoich imienin prezydent Gniezna, Jacek Kowalski, co roku serwuje gnieźnianom Jackowe Pierogi. W tym roku 6000 pierogów zrobiono dla gnieźnian na rynku pierwszej stolicy Polski. Pierogi podawał sam prezydent, a pomagał mu jego zastępca Rafał Spachacz. Dyrektor MOK Paweł Kostusiak i Jerzy Stachowiak wspólnie czuwali nad zaopatrzeniem w świeże pierogi. W imprezie nie przeszkodził nawet deszcz. Sam prezydent uważa, że idea Jackowych Pierogów nawiązuje do postaci św. Jacka, który w średniowieczu pomagał ludziom biednym. Serwowanie miejscowej ludności pierogów, to doskonały pretekst do spotkania z mieszkańcami oraz zamienienia kilku zdań.

Pierścień kardynała Stefana Wyszyńskiego

Osobisty pierścień Prymasa Tysiąclecia, złoto–srebrny wysadzany brylantami z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, posiadający 45 lat był częścią wystawy w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Pierścień znajdował się w zamkniętej gablocie razem z innymi eksponatami, a cała wystawa była poświęcona Prymasowi Tysiąclecia z okazji obchodzonego roku kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kardynalski pierścień wycenia się na ok. 30–50 tys. zł zaś nie można określić jego wartości historycznej i sentymentalnej. 6 lutego 2011 roku, w niedzielę, pierścień został skradziony. Powołana grupa śledcza ustaliła, że gablota została otwarta wytrychem. Złodzieje zostali ujęci. Policja zdołała ustalić, że grupa ta okradała kościoły od 6 lat. Pierścienia nie udało się odzyskać, ponieważ został przetopiony. Pamiątka po Prymasie została podzielona na trzy części. Przetopiono srebro, brylanty sprzedano, a ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej zniszczono.

Prezydent Gniezna w Auschwitz – Birkenau

Z okazji obchodów 70–lecia śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana Marii Kolbe, prezydent Gniezna, Jacek Kowalski i jego zastępca, Rafał Spachacz, pojawili się w Muzeum Auschwitz – Birkenau. Delegacja z Gniezna na rocznicę Świętego została zaproszona przez dyrektora muzeum dr. Piotra M.A. Cywińskiego. Msza święta została odprawiona przez kardynała Stanisława Dziwisza. Prezydent Gniezna złożył hołd zamordowanym więźniom i odwiedził celę św. Maksymiliana Kolbe. Gnieźnieńska delegacja przekazała także muzeum ikonę św. Wojciecha.

Kim był św. Maksymilian Kolbe? Rejmund Kolbe urodzony 8.01.1894 roku w Zduńskiej Woli, po przyjęciu ślubów kapłańskich w 1914 roku otrzymał imię Maksymilian Maria. Podczas okupacji został zesłany do obozu w Łambinowicach, a w 1941 roku do obozu w Auschwitz, otrzymując numer 16670. W zamian za życie jednego z więźniów – Franciszka Gajowniczka wyznaczonego na śmierć, ofiarował swoje. 14 sierpnia 1941 roku, w wieku 47 lat, Maksymilian Kolbe został zamordowany zastrzykiem fenolu, przebywając w bunkrze głodowym pod Blokiem Śmierci. W 1971 roku został beatyfikowany przez Papieża VI, a w 1982 zastał wprowadzony przez Jana Pawła II w poczet świętych męczenników Kościoła Katolickiego.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna w Gnieźnie

W pierwszej stolicy Polski znajduje się obdarzony ogromną czcią obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna. XVIII wiek był czasem, od którego wierzący zaczęli szerzyć jego kult. W Sanktuarium tym modlili się na przykład św. Maksymilian Kolbe, bł. Michał Kozal, bł. Rafał Chyliński, czy kardynał Stefan Wyszyński. Obraz ten ukazuje Matkę Boską, która w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus. Aureola o kształcie krzyża nad głową Jezusa jest symbolem nadchodzącej męki. Dzieciątko po swojej lewej stronie trzyma Ewangelię, a prawą dłonią nadaje Swoje Błogosławieństwo. Ojciec Święty, Jan Paweł II, 3 czerwca 1997 ukoronował Matkę Bożą Pocieszenia. W ok. 1290 roku zbudowano drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP, a w XV wieku powstał kościół murowany. Po pożarze odbudowano w 1613 roku kościół i umieszczono w nim obraz Matki Bożej Pocieszenia i obraz na wzór Matki Boskiej Częstochowskiej. Władysław Matuszewski w 1659 roku ofiarował temu kościołowi obraz MB Większej, która zyskała miano MB Pocieszenia. Miało tam miejsce cudowne zjawisko, związane z pojawieniem się kropel potu na obrazie Matki Bożej Pocieszenia. W 1750 roku obraz ten został umieszczony na ołtarzu głównym. W 1819 roku miał miejsce duży pożar, jednak konwent cudownie ocalał. W 1998 roku w miejscu kościoła i klasztoru franciszkanów powstało sanktuarium maryjne.
Żródło: http://www.pielgrzymka.org.pl/sanktuarium.php/Sanktuarium-Matki-Bozej-Pocieszenia-Pani-Gniezna-w-Gnieznie-41/

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

W muzeum tym znajdują się zbiory związane z wczesnym średniowieczem w Polsce. Można tam także zobaczyć eksponaty nawiązujące do historii Gniezna i jego okolic. Siedziba Muzeum Początków Państwa Polskiego znajduje się w budynku powstałym w 1970–1978 roku. Samo muzeum zostało utworzone tam w 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Muzeum to w 1973 roku przekształcono w samodzielny oddział, który od 1983 roku nosi dzisiejszą nazwę. Zwiedzanie pierwszej stolicy Polski, nie powinno obejść się bez odwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego. Znajdują się tam cenne ze względu na wiek wyroby ceramiczne, ozdoby wykonane z drewna, monety, narzędzia, czy uzbrojenie. Można podziwiać tam także najbogatszą europejską kolekcję gotyckich kafli ozdobnych. W muzeum tym organizuje się także okresowe wystawy o kulturze i sztuce średniowiecznej.

Zabytki Gniezna

Katedra Gnieźnieńska oraz Wzgórze Lecha to największe zabytki Gniezna. W katedrze umieszczone są Drzwi Gnieźnieńskie, na których widoczne jest życie św. Wojciecha, jego Srebrny Relikwiarz i dwa gotyckie portale. W kaplicach tejże katedry pochowani są metropolici gnieźnieńscy, a podziemia kryją między innymi: najstarszy napis nagrobny liczący ok. 1005 lat, ruiny murów bazyliki Mieszka I oraz fragmenty IX wiecznej budowli z kamienia. Na Wzgórzu Lecha położony jest zespół średniowiecznych budowli, Kościół św. Jerzego i budynek Muzeum Archidiecezjalnego wraz z jednym z najbogatszych skarbców katedralnych w Polsce oraz Archiwum Archidiecezjalne z najstarszymi zbiorami kościelnymi w kraju. W Gnieźnie znajduje się również Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego, klasztor oo. Franciszkanów, w którym znajduje się grób bł. Jolenty. Wokół klasztoru znajduje się wiele innych zabytków jak: Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego, Kościół św. Jana Chrzciciela, klasztor bożogrobców, sąd rejonowy z 1870 roku, Rezydencja Metropolitów Gnieźnieńskich i Prymasów Polski, Rezydencja sufraganów gnieźnieńskich z XIX wieku, Plac św. Wojciecha, Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne z 1782 roku. Zabytkami gnieźnieńskimi jest także kościół św. Trójcy, Kościół bł. Michała Kozala, koszary wojenne, dworzec kolejowy, Stary Ratusz z 1830 roku oraz Rynek.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gniezno#Zabytki

Historia Gniezna

Gniezno to jedno z najbardziej znanych miast Polski cieszące się długą i obfitującą w ciekawe wydarzenie historią. Już pod koniec VIII wieku na jego terenie istniał obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak w czasie panowania Mieszka I. Nie tylko zmodernizował on i rozbudował Gniezno, ale także sprawił, że stało się ono siedzibą władców. Zgodnie z dokumentem „Dagome Iudex” z 991 roku było ono jedyną formalną stolicą państwa polskiego. W roku 1000 odbył się tu sławny Zjazd Gnieźnieński, w którym uczestniczyli Bolesław I Chrobry i Otton III. Utworzono wtedy metropolię i arcybiskupstwo gnieźnieńskie. W 1025 roku miała miejsce koronacja Bolesława Chrobrego. Okres początkowego rozkwitu zakończył się, gdy w roku 1038 do Gniezna wtardnął czeski książę – Brzetysław I. Pozostawił po sobie ogromne zniszczenia – spalone podgrodzia i ograbioną katedrę. Dlatego też Kazimierz Odnowiciel zdecydował się na przeniesienie stolicy z Gniezna do Krakowa. W 1243 został wydany dokument lokacyjny uznający Gniezno za pełnoprawne miasto. Jest ono więc pierwszą udokumentowaną lokacją miejską w całej Wielkopolsce.

Zwiedzanie Gniezna

Gniezno to miasto mogące poszczycić się długą i ciekawą historią. Gród zbudowano na siedmiu wzgórzach: Lecha, św. Piotra, św. Wawrzyńca, św. Michała, Panieńskim, Krzyżackim i Żnińskim. Mimo, że miasto było pierwszą stolicą Polski i miejscem koronacji pięciu królów, nie ominęły go pożary i liczne wojny. Sprawiło to, że niewiele przetrwało z czasów piastowskiej świetności Gniezna. Szczególnie niszczycielski okazał się pożar z 1819 roku. Ocalały wówczas jedynie 2 domy w rynku i kościoły murowane. Kryją się one wśród budynków pochodzących już z XIX i XX wieku. Miasto nie zostało poważnie zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Najbardziej ucierpiała jednak katedra.
Gniezno znajduje się w odległości 51 km od Poznania. Przybywają tu zwłaszcza ci, którzy chcą zobaczyć miasto tak mocno związane z początkami państwa polskiego. Nie tylko kojarzone jest z koronacją polskich królów, ale także z postacią Św. Wojciecha. Obchodzi się tu hucznie dzień patrona miasta – 23 Kwietnia. Ma wówczas miejsce odpust i procesja z relikwią.
Co roku przyjeżdża tu ponad milion turystów. Ciekawą atrakcją jest też kolejka gnieźnieńska jeżdżąca z Gniezna do Anastazewa. Pociąg ten jest ciągnięty przez parową ciuchcię. W samym mieście warto zajrzeć do Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.