Тунгуська катастрофа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приблизне місце події

Тунгуська катастрофа (Тунгуський метеорит, Тунгуський вибух)  — подія, що сталася 30 червня 1908 року в районі басейну річки Підкам'яна Тунгуска (Росія, Сибір).

Причини, що викликали катастрофу, до кінця не з'ясовано. Найімовірнішою з них є Тунгу́ський метеорит — гіпотетичне тіло, імовірно, кометного походження.

Повалені дерева в районі тунгуської події, за матеріалами експедиції Л. Кулика, 1927

За свідченнями очевидців 30 червня 1908 року о 7 годині 14,5±0,8 хвилин за місцевим часом (0 год 14,5 хв за Грінвічем) над басейном Єнісею з південного сходу на північний захід пролетіла велика вогняна куля. Політ закінчився вибухом на висоті 7—10 км над незаселенним районом тайги. Потужність вибуху оцінюється у 10—40 мегатон, що відповідає енергії найпотужніших водневих бомб.

Вибухова хвиля двічі обігнула земну кулю. Вона була зареєстрована в обсерваторії Ботавіа. Сейсмічні хвилі спостерігались в Іркутську, Ташкенті, Слуцьку, Ієні, Тбілісі. За повідомленнями А. В. Вознесенського акустичні явища поширилися в радіусі близько 800 км (на площу понад 1 млн. км2).

В результаті вибуху було повалено дерева на території понад 2000 км², вибито вікна в будівлях у радіусі кількох сотень кілометрів від епіцентру вибуху. Протягом кількох днів на території від Атлантики до центрального Сибіру спостерігалось інтенсивне світіння неба і хмар. Космічний ураган на багато років перетворив багату рослинністю тайгу на кладовище мертвого лісу. Пізніше в центрі вибуху було виявлено посилене зростання дерев, що говорить про радіаційний викид[Джерело?].

У історії людства важко знайти грандіознішу і загадковішу подію за масштабами явищ, що спостерігалися. Перші дослідження цього явища розпочато лише в 20‑х роках минулого століття. До місця падіння об'єкта було надіслано чотири експедиції, організовані АН СРСР, очолювані мінералогом Леонідом Куликом. Проте, і 100 років потому, таємниця тунгуського феномена залишається нерозгаданою. Речовини гіпотетичного Тунгуського метеороїда на місці події так і не знайдено.

[ред.] Версії

[ред.] Посилання

Commons
ВікіСховище має мультимедійні дані за темою:
Тунгуська катастрофа
Особисті інструменти
Простори назв
Варіанти
Дії
Навігація
Участь
Панель інструментів
Друк/експорт
Іншими мовами