روابط عمومـی عملکردها پیـرانشهـر خـدمـات شهرداری تصـاویــر معـاونت ها شورای شهر شهرداری شهر صفحه نخست
تماس با ما پست الکترونیکی کتابخانه نظرات و پیشنهادات مـقـالات آمـوزشی معرفی اعضاء فـرمـهـا مزایده و مناقصه قـوانـیـن

درباره پیرانشهر

    شهرستان پيرانشهر؟

    شهرستان پيرانشهر با 2259 کيلومتر مربع وسعت در جنوب غربي استان اذربايجان غربي قرار دارد و از طرف شمال نقده، شرق مهاباد، جنوب سردشت و از طرف غرب با کشور عراق همسايه است. .و بر اساس آخرين تقسيمات کشوري شامل دو شهر و 5 دهستان مي باشد و وسعت شهر آن 715 کيلومترمربع است ميانگين ارتفاع شهر پيرانشهر از سطح دريا حدود 1460 متر مي باشد و سمت غرب وجنوب غربي شهر به علت وجود کوهستانهاي مرتفع ، ارتفاع قابل ملاحظه اي نسبت به شهر دارد.کوههاي مرتفعي چون کوه خدر شرفان از سمت غرب و کوه سرگرده از سمت جنوب غربي اين شهر را احاطه کرده اند و بدين علت است که حداکثر شيب موجود در شهر (18 درصد به بالا) را مي توان در اراضي غرب و جنوب غربي پيرانشهر بوضوح مشاهده نمود .هر چه به سمت شرق و شمال شرقي و جنوب شرقي متمايل مي شويم از شيب اراضي کاسته مي شود و اراضي در اين مناطق کاملا ً به صورت دشت در مي آيد.شيب کلي اراضي شهر از سمت شمال غربي به طرف جنوب شرقي است.

جمعيت و اشتغال

طبق برآورد جمعيت مرکز آمار ايران شهرستان پيرانشهر در سال 1386 داراي 112994 نفر جمعيت ميباشد که از اين جمعيت 59721 نفر در شهرو 53273 نفر در نقاط روستايي زندگي مي کنند جدول ذير جمعيت شهر پيرانشهر را طي سالهاي 81-86 بر اساس اطلاعات سازمان آمار ايران نشان مي دهد. به لحاظ اشتغال پس از مشاغل خدماتي اداري و کشاورزي بيشتر مردم شهر پيرانشهر در بازارچه مرزي حاج عمران و همچنين بازارچه فروش اجناس خارجي كه در شهر واقع شده است مشغول به کار هستند. جدول زير جمعيت شهري را بر اساس آمار مرکز آمار ايران طي يک دوره 5 ساله نشان مي دهد.

وضعيت تاريخي و فرهنگ

شهر پيرانشهر داراي تاريخ کمتر از 50 سال مي باشد و از توسعه روستاي کهنه خانه بوجود آمده است. به موازات توسعه بافت روستاي کهنه خانه و ايجاد پادگان ارتش در سال 1328 و ايجاد گمرک بازرگاني توسط دولت وقت باعث پيدايش زمينه مساعد تري براي گسترش روستا گرديد ودر سال 49 از نام خانه به پيرانشهر تغير نام يافت . زبان مردم کردي سوراني پيرو دين اسلام و مذهب آنها سني شافعي مي باشد . و به همين دليل بيشترين رابطه فرهنگي را با شهر هاي کردنشين اطراف همچون مهاباد، اشنويه و سردشت دارند و لباس زنان و مردان زيبا ، اصيل و باوقار مي باشد (طرح هادي پيرانشهر سال 74). هر چند كه شهر پيرانشهر داراي سابقه تاريخي چنداني نيست ولي محدوده اين شهرستان داراي تاريخ بسيار کهن ( حدود 5500 ق.م ) و آثار تاريخي ارزشمند چون تپه هاي: پسوه ، شين آوي ، جلديان ، قلا ت شاي ، قلات موت آوي ، داشان قلا ،كتيبه هاي سنگي، گورستان تاريخي گورينگان و صدها اثر تاريخي ديگر بوده كه گواهي زنده بر وجود تمدنهاي بسيار كهن و درخشاني چون مانناييها ، اورارتوها ، مادها و تمدن پارسوا و گيلزان و زاب و . . . ميباشد كه تاكنون بيش از 250 تپه تاريخي توسط كارشناسان نمايندگي سازمان ميراث فرهنگي اين شهرستان شناسايي و ثبت شده اند

معرفي جاذبه هاي گردشگري پيرانشهر

موقعيت خاص جغرافيايي وشرايط مناسب اقليمي اين شهرستان را در موقعيتي ممتاز در مقايسه با ساير مناطق قرار داده است وجود رودخانه ها و چشمه هاي دايمي و خروشان ، جنگلهاي انبوه و سرسبز ، مراتع غني ووسيع با تنوع گياهي منحصر به فرد ، وجود انواع حيوانات وحشي مانند : خرس ، گرگ ، روباه ، گراز ، قوچ ، ميش و غيره ، بيشترين متوسط بارندگي و در مجموع تفرجگاههاي كم نظيري چون پردانان ، آبخوارده ، آبشار خر پاپ ، كوه مرتفع قنديل و . . . بلند ترين شهر استان را تبديل به بهشتي زيبا ، بكر و دل انگيز كرده است

صنايع دستي و هنرهاي سنتي
شهرستان پيرانشهرهمچون ساير مناطق ايران تعدادي از رشته هاي صنايع دستي را در طول ساليان متمادي در دامن خود پرورده است و صنعتگران خوش ذوق و خلاق آن مصنوعات زيبايي به علاقمندان هنر ايراني عرضه كرده اند. در گذشته رشته هاي متعددي در اين شهر رايج بوده اند كه به مرور زمان و با توجه به دلايل مختلف از جمله پيدايش زندگي ماشيني و جايگزيني مصنوعات صنعتي ، صنايع دستي در انزوا قرارگرفته است ولي هم اكنون نيز رشته هايي مانند نساجي سنتي ، قاليبافي ، گليم بافي ، گيوه دوزي ، پالان دوزي ، بافتنيهاي سنتي وصنايع چوبي در پيرانشهررواج دارد.

توريسم تجاري
اين شهرستان نزديكترين شهر به مرز عراق بوده و داراي مبادلات گسترده اقتصادي ، فرهنگي و غيره با شمال عراق مي باشد كه اين امر منجر به ايجاد بازارچه مرزي تمرچين و بازارچه كالاهاي خارجي در داخل شهر شده است كه در آن انواع و اقسام كالاهاي خارجي از جمله لوازم خانگي ، بهداشتي و صنعتي و ... با قيمت و كيفيت مناسب به مصرف كنندگان عرضه مي شود .

توريسم ورزشي
با توجه به موارد ذكر شده در بند اول اين نوشته وبا سرمايه گذاري منايب و معرفي منطقه ، مي توان گستره وسيعي از علاقمندان به كوهنوردي ، صخره نوردي ، شنا ، ورزشهاي زمستاني و . . . رابه اين منطقه هدايت كرد .

توريسم نظامي
شهرستان پيرانشهر در طول دوران دفاع مقدس صحنه دلاوريها و رشادتهاي بي نظير رزمندگان اسلام بوده است و جاي جاي آن محل ايثار و شهادت سردارني چون شهيد كاظمي بوده است همچنين عمليات هاي بزرگي چون كربلاي هفت در منطقه عملياتي حاج عمران با متجاوزين بعثي به اين شهر رنگ و بوي رشادت وشجاعت داده است كه ياداوري اين دلاوريها و انتقال به نسلهاي حال وآينده مي تواند در حفظ و نگهداري فرهنگ ايثار و شهادت و تداوم راه آنها موثر باشد. در رابطه با اين مورد هر ساله كاروانهاي زيادي از بسيجيان و عاشفان انقلاب در قالب كاروان راهيان نور از مناطق عملياتي اين شهرستان ديدن كرده و ياد وخاطره شهدا را زنده مي كنند .

توريسم زيارتي
نزديكي اين شهرستان به مرز عراق مي تواند پيرانشهر را به دروازه خروجي شمالغرب كشور به طرف عتبات عاليات تبديل كند همچنين با توجه به صعب العبور بودن و طولاني بودن مسير تركيه و تلفات زياد سوانح رانندگي به طرف سوريه استفاده از مسير پيرانشهر و شمال عراق راهي مطمئن تر ، امن تر و كوتاه تر مي باشد كه تحقق اين امر در صورت تبديل مرز تمر چين به مرز رسمي امكان پذير خواهد بود . بر اين اساس و در صورت انجام اين ممكن اين شهر مي تواند به عنوان محل اقامت زايران زمينه سا ز ايجاد واحد هاي سياحتي و اقامتي باشد . همچنين وجود زيارتگاههاي چون آ رامگاه 40 تن از شهداي صدر اسلام و چندين امامزاده در محدوده شهرستان در كنار موارد مذكور مي تواند به توسعه گردشگري كمك كند .

توريسم روستايي
شهرستا ن پيرانشهر با داشتن طبيعت فرحبخش و كم نظير خود داراي روستا هاي زيبايي مي باشد كه در صورت معرفي و برنامه ريزي مي تواند به تنهايي سهم عمده اي در جذب گردشگران داخلي و خارجي داشته باشد . از جمله اين روستاها مي توان به روستاهاي كهنه لاجان ، پردانان ، خورنج، آوخوارده ، زيوكه و دهها روستاي ديگر اشاره كرد . سرزمين سنگهاي افسانه اي روستاي خورنج روستاي خورنج در 20 كيلومتري شمال شرقي پيرانشهر و بر سر راه پيرانشهر به مهاباد واقع گرديده است . در مجاور اين روستا ، منطقه اي پوشيده از سنگهاي عظيم الجثه قرار دارد كه به طور شگفت انگيزي بر روي هم انباشته شده اند . تو گويي دست معماري توانا اين سنگها را اين چنين با ظرافت تراش داده تا باغ وحشي سنگي درست كند .

خصيصه هاي فرهنگي
مردمان ساكن در اين شهرستان داراي آداب و رسوم بسيار غني و قديمي بوده زبان مردم کردي سوراني پيرو دين اسلام و مذهب آنها سني شافعي مي باشد . و به همين دليل بيشترين رابطه فرهنگي را با شهر هاي کردنشين اطراف همچون مهاباد، اشنويه و سردشت دارند . و لباس زيباي زنان و مردان قشنگ ، اصيل و باوقار مي باشد . همچنين هنر مندان متعددي در عرصه موسيقي محلي به فعاليت مشغول هستند .


1
شهردار پیرانشهر

مهندس فاروق مصطفی پور

:: اطلاعات بیشتر ::

عناوین آخرین اخبار
آگهي مزايده نوبت دوم فروش مغازه هاي مجتمع شهرداري ( ميدان استقلال)
آگهي نوبت دوم فراخوان ارزيابي كيفي پيمانكار
آگهي مزايده نوبت اول فروش مغازه هاي مجتمع شهرداري ( ميدان استقلال)
آگهي مزايده نوبت سوم فروش آهن آلات قراضه
آگهي مناقصه نوبت دوم تكميل ساختمان ترمينال برون شهري بصورت كليد تحويل
آگهي فراخوان ارزيابي كيفي پيمانكار
طرحها، برنامه ها و پروژه هاي در دست اجرا
افتتاح پروژه ها ي شهرداري در هفته دولت
اگهی های مناقصه نوبت اول تکمیل ساختمان ترمینال برون شهری بصورت کلید تحویل
تسهیلات جدیدشهرداری برای تخریب و نوسازی ساختمانهای فاقد سند در محدوده بافت فرسوده شهر
پیرانشهر و زمینه های شکوفایی اقتصادی وگسترش معاملات مرزی
فراخواني و مسابقه طراحي ارم يا لوگوي شهرداري پيرانشهر
اطلاعات مسئولين واحدهاي شهرداري و شرح حال كوتاهي از زندگي آنهادر سال1388
راه اندازي سيستم كنترل چك هاي دريافتي و پرداختي شهرداري
مكانيزه نمودن امورات مالي شهرداري در قالب شبكه وايرلس
لینکهای مفید
تبلیغـات
جستجو در اینترنت

آمار سایت

» بازدید امروز: 9

» بازدید دیروز: 36

» مجموع بازدیدها: 32442

تمامی حقوق متعلق به این سایت برای شهرداری پیرانشهر محفوظ می باشد.