cousin333 blogja

IT érdekességek az én szemszögemből

Opera fogások, nem csak haladóknak

,

Ha megkérdezel egy Opera felhasználót, aki már régebb óta használja a böngészőjét, hogy miért szereti az Operát, a válaszok között biztos ott lesznek a következő érvek: nagyon gyors; könnyen testreszabható; minden benne van, ami kell. Ez utóbbi nem is fejezi ki eléggé, hogy mire gondol az illető, ugyanis a hasznos, és már-már alapvető funkciókon kívül számtalan olyan finomsággal találkozhatunk, ami csak az Opera sajátja, vagy így, ebben a formában csak az Operában található meg. A továbbiakban bemutatok néhány ilyen hasznos funkciót és érdekességet. Egyik-másik bizonyára ismerős lesz, de remélem néhány újdonságra is fény derül. Egy-két helyen szeretnék rámutatni arra is, hogyan használhatjuk ki hatékonyabban a már ismert funkciókat. A lista természetesen a teljesség igénye nélkül készült.

Read more...

Opera webeszközök

, ,

Az Opera 9-es verziójának reklámkampányában két új funkcióra fektettek különös hangsúlyt. Az egyik a BitTorrent támogatás, a másik a webeszközök (widget-ek) megjelenése. Köztünk legyen szólva, elsőre egyik sem fogott meg. Nem is értettem, hogy miért nem a többi, sokkal hasznosabb változtatást reklámozták, mint például a tartalomszűrő (Content block), az oldalankénti beállítások, vagy a keresőmotorok gyors és egyszerű hozzáadása. Nyilván a hasznosságon felülkerekedett az újdonság-faktor...

A Firefox vs. Opera vitákban (amelyek a bármelyikükkel kapcsolatos hírek fórumaiban idővel szinte biztosan kirobbannak) az előbbi hívei előbb-utóbb eljutnak a végső érvhez: az Operához nincsenek plugin-ek. Ezzel a vitát – az Opera minden érdemeinek elismerése mellett – a Firefox győzelmével eldöntöttnek ítélik. Miért is jók ezek a plugin-ek? Elsősorban mert a böngészőnek olyan plusz funkcionalitást biztosítanak, amelyeket az alapból nem tartalmaz, vagy a már meglevő lehetőségeket tágítják ki.
Azonban úgy vélem, van egy másik előnyük is – közösséget teremtenek. A plugin-eket a böngésző felhasználói készítik, akik ezáltal még szorosabban kötődnek ahhoz. Ráadásul lehetővé válik, hogy igen nagy számú kiegészítő jöjjön létre, amelyek már megfelelő változatosságot nyújtanak mind funkciók, mind megvalósítások tekintetében. Ezáltal a felhasználó teljesen egyénivé teheti böngészőjét, ami így – szinte – tökéletesen idomul hozzá. A legnépszerűbb plugin-ek funkcionalitását a böngészőbe építve a fejlesztők sem vállalnak túl nagy rizikót a változtatások sikerességét illetően, hiszen azt nyújthatják, amit a felhasználók leginkább igényelnek.

Read more...

Programajánló - Foobar

, , ,

Nyilván nem vagyok egyedül a zeneszeretetemmel. Aki pedig valaha is játszott már le zenét számítógépen, az szembesült a lejátszóprogram választásának feladatával. Alapesetben a Windows Media Player kezdi el lejátszani az MP3 fájlokat, de azt annyira nem szeretem. Egyrészt lassú, sok memóriát és processzoridőt eszik (úgy látszik, nekem mindig ez a problémám :) ), másrészt sok formátumot nem támogat. Itt jön képbe sokunk kedvence, a Winamp, ami méltán vált népszerűvé. Újabb reinkarnációi azonban már a svájci bicska szerepét szeretnék betölteni (pl. videólejátszás - minek?), bár tény, hogy létezik Lite verziója is.
Egyszer valaki megemlítette, hogy ő is MPlayert használ (azt hiszem, annak a topikjában) a videók lejátszására, zenefájlokra meg Foobart. Na, akkor az nekem szöget ütött a fejembe, és gondoltam, kipróbálom. Azóta azt használom :).

Read more...

Programajánló - MPlayer

, , ,

Bizonyára sokan ismeritek az MPlayer nevű (mellesleg magyar fejlesztésű) médialejátszó programot. Elsősorban Linuxra készült, de szerencsére létezik Windowsos portja is. Képességei maximálisan egy kodek csomaggal lehet kihasználni, akkor szinte minden létező médiafájlt képes lejátszani. Fontos tudni, hogy a kodekjeit egy mappában tárolja, nem kell telepíteni semmit, csak a kívánt helyre bemásolni a letöltött tömörített fájlok tartalmát, és kész. Tehát nem kell semmiféle kodek-pakk, aminek a feltelepítése rossz esetben fél év múlva idéz elő rejtélyes bugokat és fagyásokat. Ugyanakkor a program Windowson hivatalosan csak parancssorból működik. Ami addig nem gáz, amíg csak gyorsan meg akarok nézni egy letöltött videót, vagy meg akarok hallgatni egy zenefájlt. Még a feliratot is magától hozzáteszi, feltéve, hogy azonos a fájlnevük. A működtetést azonban jelentősen leegyszerűsítheti egy kis segédprogram, amit feltelepítve (igen, ezt már fel kell) egy egyszerű (ironikusan szólva "letisztult") felhasználói felületet ad a kezünkbe. Választhatunk a mindent egyben csomag (ami a lejátszót is tartalmazza), és szimpla frontend között. Én ez utóbbit javasolom. A program (Mplayer+Frontend) elsőre egyszerűnek tűnik, de széleskörűen paraméterezhető, és rengeteg funkciót tud, többek között OSD-t.

Read more...

Download Opera, the fastest and most secure browser