KNUTH, Jeffrey Alan (Jeff) KNUTH, Jeffrey Alan (Jeff)

Last Updated: 27 April 2001

Electorate:

Parties:

Dates of Service:


Parliamentary Service

City Country Alliance Queensland Shadow Spokesperson for Natural Resources and Environment. Member, Estimates Committee C 2000 19 July 2000 - 23 January 2001. Member, Public Works Committee 30 July 1998 - 29 April 1999. Whip, Pauline Hanson’s One Nation 23 June 1998 - 23 February 1999. Pauline Hanson’s One Nation Shadow Spokesperson for Public Works and Housing 7 August 1998 - 23 February 1999.

Personal

Born Ayr, 9 March 1962. Married to Janine. Prior to election, self-employed as a Painter and Decorator. Prior to starting an apprenticeship as a Painter and Decorator, worked at Queensland Government Railways. Received his indentures at Ithaca College. Hobbies - fishing and shooting. Interests - history and the making of Japanese swords.


Queensland Parliament Logo

QUEENSLAND PARLIAMENTARY LIBRARY
© Copyright 1996-2001 Queensland Parliamentary Service