Portal Kontakt Mapa Serwisu
Strona główna   |   Informator   |   Plan Miasta   |   Interaktywny Spacer   
PolskiDeutschEnglishРусский
Miasta Partnerskie
Miasto realizuje projekt "Wyprawa Grupy Wyszehradzkiej" obejmujący współpracę młodzieży z czterech miast: Bełchatowa, węgierskiego Csongrádu, czeskich Pardubic i słowackiej Považskiej Bystricy, polegającą na odwiedzaniu każdego z tych miast w celu odkrycia jego walorów turystycznych i podzielenia się tymi spostrzeżeniami w publikacji promującej atrakcje turystyczne miast.
 
Francuskie Aubergenville jest pierwszym miastem partnerskim Bełchatowa. Protokół przyjaźni został podpisany z nim w 1997 roku, pod egidą Światowej Federacji Miast Partnerskich. Aubergenville jest malowniczym miastem położonym w dolinie Sekwany, w bliskim sąsiedztwie Paryża.
 
Bełchatów współpracuje również z miastem zza wschodniej granicy. Taurogi, z którymi umowa została podpisana w sierpniu 2001 roku, znane jest większości Polaków ze stron sienkiewiczowskiego „Potopu”.
 
Dziewięcioletnią historię, podobnie jak z litewskimi Taurogami, ma partnerstwo Bełchatowa z Sowieckiem, miastem położonym w Obwodzie Kaliningradzkim. Posiada ono wielofunkcyjną bazę gospodarczą i rozwiniętą dziedzinę socjalno-kulturalną. W strukturze produkcji przemysłowej ponad połowę stanowi produkcja fabryki papierniczo-celulozowej.
 
Myślenice są jedynym polskim miastem partnerskim Bełchatowa. Umowa o współpracy podpisana została z nimi w sierpniu 2003 roku. Miasto to położone jest w bardzo atrakcyjnym turystycznie regionie kraju, 30 km od Krakowa. Ze względu na usytuowanie przy tzw. „zakopiance”, umożliwiającej szybkie połączenie komunikacyjne z Krakowem, Myślenice coraz częściej...
 
Umowa o współpracy podpisana została z Csongrádem w czerwcu 2005 roku. Mówi się o nim, jako o mieście wody, parków, a także nowych możliwości. To małe miasteczko leży przy ujściu rzek Körös i Cisy, 130 km od Budapesztu, 20 minut drogi od autostrady M5.
 
Alcobaça to najmłodsze miasto partnerskie Bełchatowa, z którym porozumienie o współpracy partnerskiej zostało podpisane 20 sierpnia 2009 r. To portugalskie miasto usytuowane jest między oceanem, a górami, w dolinie rzek Alcoa i Baça, od których pochodzi nazwa miasta.
 
Załączniki:
 Raport ze współpracy 2003
 Raport 2004
 Raport 2005
 Raport 2006
 Raport 2007
 Raport 2008
 Raport 2009
 Raport 2010
Kalendarz imprez
NEWSLETTER
 

 
COPYRIGHT © UM BEŁCHATÓW