Начало     Карта на сайта     Контакти     En хотел в България
ОП Транспорт и разширение

Участъци от предстоящото разширение на метрото,
включени за финансиране от ОП „Транспорт” /Европейския фонд за регионално развитие/ и Европейската инвестиционна банка с местно съфинансиране
 

 За най-важните участъци от предстоящото разширение на метрото съгласно Общия устройствен план на града са направени необходимите проектни и градоустройствени проучвания и проучвания по отношение опазването на околната среда. Обособени са приоритетните участъци от следващите разширения на метрото. За целта е разработена „Краткосрочна програма за разширение на метрото в гр. София” обхващаща две от най-важните направления с обща дължина 18 км и 17 метростанции: линия 2 (диаметър Север - Юг) - “Ж. к. Обеля - Пътен възел Надежда - Централна ж. п. гара - пл. Св. Неделя - бул. Черни връх” и разширение на линия 1 - “Ж. к. Младост - ж. к. Дружба - Летище София”.

 

Фиг. 1. Схема за развитие на линиите на метрото съгласно Краткосрочната програма

 

Участъците от предстоящите разширения на метрото, предложени за финансиране от ЕИБ и ОП „Транспорт”, са отбелязани на Фиг. 1 със защриховани скоби, а на следващите разширения със скоби без защриховка.

ОП „ТРАНСПОРТ”
Европейски фонд за регионално развитие
(Приоритетна ос „Подобряване на интермодалността при превоза на пътници и товари”)
 

Предвид изключителното значение и актуалния характер на централния участък от Линия 2 той е обособен в Проект за разширение на метрото в София, и е включен в Оперативна програма „Транспорт”, с финансиране от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз с национално и местно съфинансиране (Фиг. 2). Този участък включва трасето: “Пътен възел Надежда - Централна ж. п. гара - пл. Св. Неделя - бул. Черни връх”. За целта за него през 2007 - 2008 год. са проведени международни тръжни процедури за избор на Изпълнители, а през декември. 2008 г. влизат в сила договорите за изпълнение с краен срок на завършване есента на 2012 г.

Участъкът “Пътен възел Надежда - бул. Черни връх” е с дължина 6,4 км и 7 метростанции. Този участък от проекта за разширение на метрото в София включва изключително важното направление от транспортния възел на Централната ж. п. гара, възела „Бул. Кн. М. Луиза - бул. Сливница, пл. Св. Неделя, Националния дворец на културата до бул. Черни връх”. Предвид острата нужда от паркоместа и сравнително дълбокото заложение на три от метростанциите – Централна ж. п. гара, пл. Св. Неделя и Дж. Баучер, над тях вместо засипване на изкопите е предвидено изграждане на подземни паркинги.



Фиг. 2. Разполагане в градската планировка на трасето от участък „Пътен възел Надежда - Централна ж. п. гара – пл. Света Неделя – бул. Черни връх”

 

Поради преминаване на трасето в Централната градска част се предвижда тунелите в участъка да се изграждат предимно подземно, а метростанциите - по открит способ в укрепени котловани с минимални широчини.
 
Метростанциите от участъка са ситуирани, както следва (Фиг.2):
 
Началната метростанция „Мария Луиза” е разположена под пътното платно на бул. Княгиня Мария Луиза в кв. Банишора в близост до пътен възел “Надежда”.
 
Метростанция „Централна ж. п. гара” е ситуирана под предгаровия площад между Централната ж. п. гара и Централната автогара с подземни връзки с тези два големи транспортни възела на столицата. Поради преминаването на трасето под съществуващите подземни подлези пред ж. п. гарата над перона на станцията е предвиден подземен паркинг с около150 паркоместа.
 
Метростанция „Лъвов мост” се намира под кръстовището на бул. Кн. Мария Луиза и бул. Сливница. Входовете в станцията са разположени северно и южно от р. Владайска в тротоарите на пътните платна на бул. Сливница. Станцията ще обслужва едно от най-натоварените с пътници кръстовища в София и гъсто застроената Централна градска част в района. Разположена е западно от Лъвов мост под р. Владайска.
 
Метростанция „Площад Света Неделя” е разположена северно от пл. Света Неделя под пътното платно на бул. Кн. М. Луиза. На това място линия 2 прави връзка с линия 1 на метрото, поради което тази метростанция е преходна и с най-голям брой пътници. Тя ще обслужва плътно застроената делова част на столицата, където освен жилищни, са разположени важни държавни и административни сгради. На това място, южно от метростанцията, трасето на метрото преминава под съществуващия подлез между ЦУМ и хотел Шератън и под разположените под този подлез тунели от първата линия на метрото. Поради дълбокото заложение на станцията над нея са предвидени конструкции за подземни гаражи за около 650 паркоместа.
 
Метростанция „Национален дворец на културата” е разположена пред Националния дворец на културата. Тя ще обслужва, както най-големия културен център в страната, така и плътно застроената част на града около бул. Витоша и бул. Патриарх Евтимий.
 
Метростанция „Свети Наум” е ситуирана в началото на квартал “Лозенец” до натовареното кръстовище на бул. Черни връх, бул. Арсеналски и бул. Св. Наум. Част от конструкциите на метростанции „НДК” и „Свети Наум”, както и тунелите между тях, са изградени заедно със строителството на НДК.
 
Последната метростанция от участъка - „Джеймс Баучер” е разположена под пътното платно на бул. Черни връх в плътно застроената част на кв. ”Лозенец”, между пресечката му с бул. Джеймс Баучер и ул. „Елин връх”. Вследствие на значителния наклон на трасето между метростанция „Свети Наум” и метростанция „Джеймс Баучер”, перонът на последната станция от участъка и тунелите след него, за смяна на посоката на движение на влаковете, са разположени на дълбочина около 10 - 12 м, поради което над тях е предвиден подземен паркинг за около 620 паркоместа.
 

Предвид особеностите на трасето и подходящите технологии на изграждане, трасето на проекта е разделено на два участъка:
- „Пътен възел Надежда – Централна ж. п. гара – пл. Света Неделя – бул. Патриарх Евтимий”’
- „Бул. Патриарх Евтимий – НДК – бул. Черни връх”.
 

Постигнатата тръжна цена на проекта от открита процедура по ЗОП за избор на изпълнители, проведена от междуведомствена тръжна комисия с представители на Министерството на финансите, Министерството на транспорта, Съюза на одиторите от Сметната палата, Областната управа, Столична община и Метрополитен ЕАД възлиза на 247 млн. евро.
Финансирането на участъка, включен в ОП ”Транспорт” е с предвидени в ОП ”Транспорт” 157 млн. евро от ЕФРР, 62 млн. евро от Софийската община и 28 млн. евро от Националния фонд.

 

Табл. 1. Основни параметри на участъка: “Пътен възел Надежда -  Централна ж. п. гара - пл. Св. Неделя - НДК - бул. Черни връх”

 

Дължина

- 6,4 км

Брой станции

- 7 бр.

Начало и край на строителството

- начало - 01.12.2008 г.

- край - есента на 2012 г.

Методи на строителство:

 

Участък:

„Пътен възел Надежда - бул. П. Евтимий”:

 

 - Двупътен тунел с  механизирана тунелопробивна машина с дължина 2,8 км и диаметър 9,43 м

 - Метростанции по открит способ - 4 бр.

Участък:

„Бул. П. Евтимий - бул. Черни връх”:

 

 

- Еднопътни и двупътни тунели по открит способ - 0,8 км;

- Двупътен участъков тунел по  Нов австрийски тунелен метод с широчина 8,5 м 0,9 км;

- Метростанции по открит способ - 3 бр.

Брой превозвани пътници с метрото след завършването на участъка

 

 

- 340 хил. пътн. ден

Дял на метрото в системата на градския транспорт след пускането на участъка

 

 

- 26 %

Планиран минимален интервал на движение

 

- 2,5 - 3 мин.

 

Приоритетни етапи на предстоящите разширения на метрото в София, включени за финансиране от Европейската инвестиционна банка сместно съфинансиране
 
   
    Като приоритетни от схемата за развитие на метрото съгласно ОУП са приети два основни участъка съответно от първия /Линия 1/ и втория /Линия 2/ метродаметър. От първия метродиаметър това е част от участъка ж. к. Младост 1 през ж. к. Дружба до новото летище с обща дължина 7,2 км и 6 метростанции. Поради тази причина участъкът е разделен на етапа.
 Първият етап, който е осигурен с финансиране от Столична община и заем от ЕИБ включва трасето от ж. к. Младост 1 /МС 13/ до бул. Цариградско шосе /МС 19/ с обща дължина 2,2 км и 2 метростанции (Фиг. 1). Той освен, че ще обслужва прилежащата част от ж. к. Младост, чрез съответен довеждащ транспорт ще обслужва и останалата част от ж. к. Младост и ж. к. Дружба, а така също ще прави изключително важна буферна връзка с бул. Цариградско шосе. Преброяването проведено през м. ноември - декември 2007 г. от Галъб по препоръка на JASPERS показа, че само в сутрешния пик (7 - 10 ч.) по този булевард в столицата влизат над 10 500 автомобила. Поради тази причина на това място се предвижда голям буферен паркинг за автомобилите, навлизащи в столицата и крайна спирка на многобройните крайградски автобусни линии.
 

Табл. 2. Основни параметри, проектна готовност и възможности за започване на строителство на Етапа „ж. к. Младост 1 – бул. Цариградско шосе”

 

 

А. Основни параметри

Дължина

- 2,2 км

Разполагане

- подземно

В т. ч. подземно строителство по открит способ

-1,8 км

по тунелен способ

- 0,4 км

Брой подземни метростанции

- 2 бр.

Подземен буферен паркинг под бул. Цариградско шосе

- с 1500 места

Б. Проектна готовност

Процедури по ОВОС

- изпълнени

Регулация

- одобрена

Подробен идеен проект

- изготвен

Отчуждаване

- изпълнено

 

Приключване на тръжни процедури по ЗОП и договори

-януари 2009 г.

 Начало на строителство

- февруари 2009 г.

Г. Времетраене на строителството и ориентировъчна стойност

Времетраене на строителството

- 3 години и 3 месеца

Стойност, в т. ч. СМР и инженер-консултант, метро и голям буферен паркинг под бул. Цариградско шосе пред Expo 2000.

- 94 млн. евро

 

 
За етапа „Бул. Цариградско шосе - ж. к. Дружба - Летище” с дължина 5 км и 4 метростанции предстоят отчуждителни процедури. На този етап няма осигурено финансиране. В рамките на една година след осигуряване на финасиране може да се проведат тръжните процедури и да започне строителството. Предвиждан срок на строителство - 3,5 - 4 години.
 
За участъка ж. к. Младост 1 до Бизнес парка в ж. к. Младост 4 има изработен Технически проект, извършени са процедури за ОВОС и има одобрен регулационен план. След осигуряване на финансиране той може да бъде реализиран за срок от 3,5÷4 години.
 

От втория метродиаметър /Линия 2/, освен участъка, включен в ОП „Транспорт” на ЕС - „Пътен възел Надежда - Централна ж. п. гара - пл. Св. Неделя - бул. Черни връх”, приоритетен е и участъка: „ж. к. Обеля - ж. к. Надежда - Пътен възел Надежда” с дължина 4,1 км и 4 метростанции. Тези два участъка образуват основната част на втория метродиаметър /Линия 2/ на метрото. Централният участък от линията не може да функционира без изграждането на участъка „ж. к. Обеля - ж. к. Надежда - Пътен възел Надежда”, тъй като, освен обслужването на жилищните райони – Връбница, Обеля и Надежда, чрез него ще се прави връзка с депото за обслужване на влаковете в ж. к. Обеля. Изхождайки от горното, вторият участък, който е предложен за финансиране от ЕИБ, е именно участъкът „ж. к. Обеля - ж. к. Надежда - Пътен възел Надежда” (Фиг. 1).
 

Участъкът започва от съществуващата метростанция „Обеля” в едноименния жилищен комплекс. След метростанцията до бул. Ломско шосе трасето с дължина 1,35 км е разположено на естакади. На естакада е разположена и първата метростанция, разположена между двете пътни платна на новия бул. Ломско шосе, който ще се изгради заедно с метрото. След тази метростанция трасето потъва под пътното платно на булеварда и продължава подземно до Пътен възел Надежда. Двете метростанции, разположени под бул. Ломско шосе и метростанцията преди Пътния възел Надежда са подземни с изграждане по открит способ в укрепени котловани. По подобен начин са предвидени за изграждане и тунелите в тази част от трасето. В западната му част върху тунелите до първата подземна станция са предвидени два подземни буферни паркинга с 600 паркоместа.

 

 Табл. 2. Основни параметри, проектна готовност и възможности за започване на строителство на Участък ”ж. к. Обеля - ж. к. Надежда - Надлез Надежда”

 

А. Основни параметри


Дължина

 

- 4,150 км

В т. ч. подземно строителство по открит способ

 

- 2,8 км

Открити на естакада

 

- 1,35 км

 Брой метростанции, в т. ч. подземни

- 3 бр.

 на естакада

- 1 бр.

Б. Проектна готовност

 

Процедури по ОВОС

- изпълнени
Регулация  - приета
Технически проект - изготвен
Отчуждаване
- 2009-2010 г.
(за около 150 имота)
В. Готовност за обявяване на търг и прогнозно начало на строителството  
Изготвяне на тръжна документация - май 2009 г.
Обявяване на търг за първия участък
Обявяване на търг за втория участък
-  юни 2009 г.
-  ноември 2009 г.
Приключване на тръжни процедури по ЗОП - 2009 г.
Начало на строителството по етапи - 11.2009 - 02.2010 г.
Г. Времетраене на строителството и ориентировъчна стойност  
Времетраене на строителството - 3,5 години
Ориентировъчна стойност (до 50% от ЕИБ; 50% - СО и ДБ)
в т.ч. метро и два подземни паркинга под бул. Лом.шосе и реконструкция трамвайна линия 2.8 км
- 130 млн. евро
Брой превозвани пътници с метрото в ден
след завършване на участъците, предложени

за финансиране от ЕИБ

(Финансиране от ЕИБ - до 50%; СО и ДБ - 50%)

- 420 хил. пътн.

 

ОБЩЕСТВЕНИ ПОЛЗИ СЛЕД ЗАВЪРШВАНЕ ЗАПОЧВАНИТЕ
РАЗШИРЕНИЯ НА ЛИНИЯ 1 И ЛИНИЯ 2 НА МЕТРОТО
 
- Брой превозвани пътници - 550 хил. пътника дневно.
- Дял в системата на градския транспорт - около 38 %.
- Висока превозна способност - 50 хил. пътника/час.
- Висока скорост на пътуване - 80 км/ч.
- Време на пътуване до центъра на града - 10 ÷ 12 мин.
- Намаление на трафика и ПТП - 18 %.
- Намаление на вредните, в т. ч. парниковите
 газове - 90,5 хил. тона годишно.
- Намаление на нивото на шума - 15 ÷ 20 %.
- Спестено време на гражданите на София – 110 хил. часа дневно.

 

 

 

Актуална информация за Проекта, включен в Оперативна програма "Транспорт"

 

Еврокомисар Самецки и министър Плевнелиев се запознаха с напредъка на метрото в центъра, част от проекта, който се съфинансира чрез Оперативна програма „Транспорт” от Европейския фонд за регионално развитие

 

Еврокомисар Павел Самецки и министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев се запознаха с напредъка по изграждането на метрото в центъра.

На 22.10.2009 г. Еврокомисарят по регионалното развитие Самецки и водената от него делегация, заедно с министъра, посетиха обектовия офис в близост до метростанция 10-II („Свети Наум”) и тунела под бул. „Черни връх”. Изпълнителният директор на „Метрополитен” ЕАД инж. Стоян Братоев и Директорът на проекта от страна на Инженер-Консултанта (Консорциум С.И.М.) с водещ партньор фирма „Систра” (Франция) – г-н Венсан Русло, направиха презентация на проекта, който е разделен на две обособени позиции. Проектът е на стойност 247 хил. евро, като 185 млн. евро са от Европейския фонд за регионално развитие, чрез Оперативна програма „Транспорт”, 28 млн. евро – от Националния фонд, 62 млн. евро - от Столична община и 49 млн. евро от бенефициента.

След това делегацията посети самите строителни площадки, като председателя на Съвета на директорите на ТРЕЙС доц. д-р инж. Николай Михайлов запозна делегацията с методите на работа и дейностите, извършени до момента. Представителите на делегацията коментираха, че Проекта за разширение на метрото в София е пример за това как се работи по европейски проекти. По време на проверката беше установено, че се спазват всички изисквания за строителството, работите се изпълняват в срок и е реализиран значителен напредък, без да се прави компромис с качествотo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Констатира се, че към средата на месец октомври по договора на Обособена позиция ІІ (участъка от бул. „Патриарх Евтимий – бул. „Черни връх”) е реализиран съществен напредък. Строителството върви по план и към момента има 17% изпълнение по натури спрямо общия график на проекта. Работи се по изграждането на метротунела между МС10 и МС 11, като са изпълнени участък по открит способ (подходна рампа) и стартова шахта с обща дължина 80 м. От участъка, изпълнен по нов австрийски метод, вече са изградени над 60 м. При МС 10, до хотел „Хемус”, бе въведена временна организация на движениието, като са направени допълнителни пътни платна, преместено е трасето на трамвая, стълбове, контактната мрежа, елинсталации, светофари и др. При МС 10 е направен котлован, укрепен с пилотно-анкерна конструкция. В момента се работи по вътрешната конструкция на южния вестибюл на метростанцията.
В изградената част от трасето под НДК, след почистване и саниране е преведена в готовност за полагане на релсов път и други съпътстващи инсталации. В зоната на МС11-II („Джеймс Баучер”) на бул. „Черни връх”, са изготвени пълен комплект проекти за изместване и реконструкция на цялата съществуваща подземна инфраструктура и е започнала тяхната реализация.

Вторият метродиаметър е разделен на две части - от „Надежда” до бул. „Патриарх Евтимий” и от „Патриарх Евтимий” до „Черни връх”. Първата част ще е с дължина 3,8 км, а вторият- 2,6 км. Сред очакваните ползи са намаляването на катастрофите с 60 хил. броя на година, 43 хил. часа дневно ще бъдат спестени от пътуване, 9500 хил. тона горива ще бъдат спестени за година, 11,5хил. тона по-малко вредни емисии ще се изхвърлят в атмосферата.
В момента с метрото от ж.к."Младост 1" до центъра се пътува за 12 минути, докато с друг транспорт - за 40 - 50 минути. Допустимата скорост за метрото е 80км/ч. и е задвижена процедурата за закупуване на още 3 влака, за да може да се намали интервала на движение на влаковете по линията.
С реализацията на изключително важните участъци ще се осигури мощен, скоростен, извън-уличен, масов градски транспорт по едно от най-натоварените направления на столицата и ефективни интермодални връзки с главните транспортни възли на града, обясни в изложението си инж. Братоев. След финализирането на втори метродиаметър и извършваното паралелно строителство от Столична община се предвижда, през 2012 г. метрото в София да има две линии с обща дължина около 31 км и да превозва дневно над 420 хил. пътника.

 

 

 

 Министър Цветков и еврокомисар Таяни посетиха новия метродиаметър, финансиран от ОП „Транспорт"

 

На 14 септември 2009 г. Заместник-председателя на Европейската комисия и комисар по въпросите на транспорта Антонио Таяни и Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков инспектираха „Проекта за разширение на метрото в София”, включен в Оперативна програма „Транспорт”.

На обекта на г-н Таяни бяха представени Ръководителя на Възложителя – Изпълнителния директор на „Метрополитен” ЕАД, Директора на проекта от страна на Инженер-Консултанта с водещ партньор на консорциума – „Систра” АД (Франция) г-н Венсан Русло и Ръководителя на обединение „Метро Трейс” – г-н Цветан Цонев. Представена беше дейността по изграждането на Втория метродиаметър – „Пътен възел Надежда – Централна ж.п. гара – пл. Св. Неделя – бул. Черни връх”.
След инспекцията на строителната площадка, гостите посетиха новия участък на метрото като пътуваха от метростанция „Стадион Васил Левски” до метростанция „Сердика”, от където се придвижи до Министерски съвет.

На пресконференцията в Министерски съвет при Министър председателя на Р.България - г-н Борисов, заместник-председателя на Европейската комисия г-н Таяни изрази впечатленията си от посещението на строителната площадка на втория метродиаметър и на метрото като цяло. Еврокомисарят подчерта доброто впечатление, което му е оставило строителството на участъка, включен в ОП „Транспорт”. Той смята, че това е една амбициозна задача и оценява високо това, че проекта е представен пред Европейската комисия. Той заяви, че е доволен от Софийското метро. „Метростанциите ми се виждат модерни. Обслужването е на европейско ниво”, каза еврокомисарят по транспорта.

 

 

 

"Метрополитен" ЕАД 2009 | Всички права запазени
Дамски обувки Футбол на малки врати Пловдив хотел в Пловдив закрит басейн в Пловдив маркови дрехи
marketplace script Уеб дизайнУеб сайт