English
چهارشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۰

زینب جلالیان

۱۹ , خرداد , ۱۳۸۹

زینب جلالیان، فعال کرد

زینب جلالیان شهروند کرد متولد سال ۱۳۶۱ در شهر ماکو ایران است و از سن ۲۵ سالگی در زندان به سر می‌برد. جلالیان در سن ۱۰ سالگی به دلیل این‌که خانواده‌اش با تحصیل او مخالف بودند از خانه فرار کرد. وی بلافاصله پس از فرار از خانه جذب حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) شد که در آن زمان در ایران فعالیت قانونی داشت.

بازداشت

زینب جلالیان در سال ۱۳۸۶ در کرمانشاه بازداشت شد. وی چندین ماه در سلول‌های انفرادی تحت شکنجه‌ها و فشارهای روحی و جسمی شدید قرار گرفته و سپس به زندان مرکزی شهر سنندج در کردستان ایران منتقل شد.

اتهامات و حکم

زینب جلالیان در سال ۱۳۸۸ به اتهام «محاربه» از طریق همکاری با حزب پژاک به اعدام محکوم شد. دادگاه رسیدگی به اتهامات زینب جلالیان بدون حضور وکیل مدافع برگزار شده و تنها چند دقیقه به طول انجامیده است. به گفته فعالان حقوق بشر جلالیان اتهامات خود را در دادگاه نپذیرفته و اعلام کرده است که در سال‌های گذشته تنها با گروه پ.ک.ک آن هم به طور غیر مسلحانه همکاری داشته است.

حکم اعدام زنیب جلالیان در دادگاه تجدید نظر تأیید و سپس در تاریخ ۶ آذر ماه سال ۱۳۸۸ در دیوان عالی کشور نیز تأیید شد تا این زندانی هر لحظه در خطر اجرای حکم اعدام باشد.

پیگیری

زینب جلالیان که در این زمان در کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه، نگهداری می‌شد، در اسفند ماه ۱۳۸۸ به اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل و وضعیت وی برای نزدیک به دو ماه نامشخص ماند. پس از این در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۸۸ مشخص شد که وی از کرمانشاه به تهران منتقل شده و در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی است.

بعد از انتشار خبر اجرای حکم اعدام قریب‌الوقوع زینب جلالیان در هفتم تیرماه ۱۳۸۹، برادر وی گفت که حدود یک ماه است که از وضعیت خواهرش بی‏خبرند و به آن‌ها در دادگاه انقلاب سنندج گفته‏اند که پرونده وی گم شده است.

زنیب جلالیان  به زندان کرمانشاه منتقل شده و مسئولین قضایی به طور شفاهی از کاهش حکم او به زندان سخن گفته‌اند، اما وی کماکان در وضعیت نامعلومی به سر می‌برد.

آلبوم عکس

خانه حقوق بشر ایران

نظر شما

گزارشگران و فعلان حقوق بشر در ایران  خبرگزاری رهانا بخش انگلیسی‌ خبرگزاری رهانا دفتر پیگیری وضعیت زندانیان سیاسی دانشکده حقوق بشر رهانا مرکز انتشار گزارش‌های چند رسان ای
  • تماس با ما
  • دفتر پیگیری
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS
© تمامی‌ حقوق این سایت متعلق است به خانه حقوق بشر ایران و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است . Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!