Üye Girişi | Yeni Üyelik
   18 Eylül 2011 Pazar
Ortadoğu ve Afrika
Rusya – Ukrayna
Kafkasya
Türkistan
Asya – Pasifik
Güney Asya
Türkiye
Balkanlar
Amerika
Avrupa Birliği
Kıbrıs
Jeopolitik ve Strateji
Sivil Toplum Kuruluşları
Uluslararası Hukuk
Çok Taraflı İkili İlişkiler
Bilgi Yönetimi
Bilim ve Teknoloji Araştırmaları
Proje ve Kalkınma Yardımları
Medya
Uluslararası Örgütler
Karadeniz
Hakkımızda
Başkan
Yönetim Kurulu
Danışma Kurulu
Bilim Kurulu
Kadromuz
Temsilcilerimiz
TÜRKSAM'da Staj
Bağlantılar
E-Kitap
TÜRKSAM
Adres : Oğuzlar Mahallesi, Türkocağı Cad. 1388. Sok (eski 32. Sok), No: 52
Balgat / ANKARA

T :  0090. 312. 285 31 00 - T: 0090. 312. 285 00 66
F : 0090. 312. 285 00 71
Kıbrıslı Türkler “Besleme” de Oldular!
07 Şubat 2011 KKTC [10] [12] [14] [16]
Doç. Dr. Celalettin Yavuz
Doç. Dr. Celalettin Yavuz
TÜRKSAM Başkan Yardımcısı
Terör Enstitüsü
Hakkında - Arşivi

Kıbrıs’ta küçük bir grubun Türk bayrağı bile asmaksızın ve tamamen Türkiye karşıtı gösteri, sağduyu noksanlığı ile geçiştirilmeye çalışıldı. Aslında provokatif gelişmelere açık bu gösteri, provokasyonlara çanak tutacak ifadeler yerine, “Türkiye daima yavru vatanın yanındadır. Türkiye, Kıbrıslı Türkler ile geçmişte olduğu gibi, bugün de onların haklı davası için yanında ve omuz omuza mücadele için hazırdır!” denilerek, Ada’daki diğer Türk unsurun gönlü alınabilecek iken, tam tersi yapılmıştır.
 
Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından “Sen kimsin be adam. Ülkemizden beslenenlerin bu yola girmesi manidardır!” şeklinde, provokasyona açık bir ifade kullanılmıştır. Erdoğan’ın, bu ifadeye, Kıbrıslı Türkleri daha da ezen ikinci bir ifade kullandığı da öğrenilmiştir. Erdoğan, “En düşük memur maşı 10 bin lira. Beyefendi 10 bin lira alıyor bir de bu eylemi yapıyor utanmadan!”[1]şeklinde konuşarak, Kıbrıslı Türk devlet adamlarını da ezmiştir. Bu ifade üzerine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu; “Maaşım 8.500 ila 9.000 TL arasında!” demek mecburiyetinde kalmıştır. Aslında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti memurlarının maaşları ile ilgili çıkış yeni de değildir. Başbakan Erdoğan Temmuz 2010 ayı içerisinde de, Türkiye’yi ziyaret eden ve birlikte basın mensuplarının sorularını cevaplandırdığı KKTC Başbakanı Başbakanı İrsen Küçük’in aldığı maaşla ilgili olarak, “Sayın Başbakanım o kadardı değil mi?'” şeklinde kontur bir soru yöneltmişti. Bu olay da hafızalarda derin izler bırakmıştı. Aynı gün Erdoğan, KKTC’de bir müdürün aldığı maaşı da sormuş, adeta konuk başbakanı sınavdan geçirmiş, belki ter içerisinde bırakmıştı.
 
Gelinen gün itibariyle KKTC’de en yüksek memur maaşının ise 6 bin TL civarındadır. Asgari ücret Türkiye’den yüksek ve  de 1.300 lira iken, kiraların 1.000 lira civarında ve oldukça yüksek olduğu dikkati çekmektedir.
 
Başbakan Erdoğan’ın altı ay içerisinde ikinci kez KKTC devlet adamlarını rencide eder tarzda ifade kullanması, Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından “sağduyu” ile karşılanırken, muhalefet liderlerinden Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını “kabul edilemez!” olarak nitelediler.
 
KKTC’de Meclis’te yapılan konuyla ilgili oturumdan sonra Cumhurbaşkanı Eroğlu, Meclis'teki siyasi partilerin liderleriyle konuyu görüşmek için bir araya gelerek, yaşanan tartışmaların Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafını zora sokacağından endişe ettiğini ifade etti. Türkiye ile KKTC arasındaki bu tür rahatsızlıkları gidermek isteyen Eroğlu, KKTC’deki siyasi partilerden toplumsal uzlaşı sağlanmasını istedi.
 
Toplantının ardından basına konuşan Başbakan İrsen Küçük de, gösterideki Türkiye karşıtı grubun provokatif fiiline dikkat çekerek, “...Kıbrıs Türk halkının geneli anavatanına bağlı. Bu konularda her zaman anatavatanla işbirliği içersindeyiz. Biz de hükümet olarak aynı görüş ve düşünce içersindeyiz. Hareketlerimiz bu yönde!” şeklinde gene sağduyulu bir açıklamada bulundu.
 
KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Başbakan Erdoğan’ın ifadelerine değinmez iken, Türkiye karşıtı grubu suçlamış ve bunları Türkiye ile Kıbrıs Türklerinin arasını açmak isteyen “soytarılar” olarak nitelemiştir.
 
Sonuç
 
Devlet yöneticileri, ağızlarından çıkacak sözün nereye varacağını iki kez düşünüp, hatta danıştıktan sonra sarf etmelidirler. Kıbrıslı Türklerin bitmeyen çilesi, 2004 yılında Annan Planı’na onay veren, hatta onu destekleyen, AB giriş süreci sebebiyle Katma Protokolü imzalayanların hataları ile daha da artmıştır. 2004’ten itibaren artan ölçüdeki Kıbrıs politikalarındaki yanlışlık, provokatif hareketlere çanak tutarak değil, sağduyu, hoşgörü ve sıkıntılı insanların sorunlarını çözecek projelerin hayata geçirilmesi ile düzeltilebilir. Aksi halde, yanlışta ısrar edenler de bu yanlışlığın bir parçası olurlar…
 
Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’de yaşayan vatandaşlardan ayırt edilemeyecekleri Türk kamuoyunun ortak düşüncesidir. Bu insanları ikide bir “!Besleme” gibi görmek, Türkiye’nin Kıbrıs politikasına aykırı olduğu gibi, onları aşağılamaya çalışmak da, işgal ettiği makam her ne olursa olsun hiçbir kimsenin harcı olamaz! Aksi halde, kendisi de Türkiye karşıtı pankart taşıyan “marjinal” grup gibi bir unsur haline dönüşür…


[1] “Başbakan Erdoğan KKTC'de en düşük maaş 10 bin lira dedi, ancak gerçek 1300 lira çıktı”, 05.02.2011, http://www.haberfx.net/basbakan-erdogan-kktc-de-en-dusuk-maas-10-bin-lira-dedi-ancak-gercek-1300-lira-cikti-haberi-327380/


http://www.turksam.org/tr/a2322.html
Arkadaşına Gönder 1959 kez okundu Yazdır
Paylaş: Google Yahoo FaceBook Mixx
Digg StumbleUpon Del.icio.us reddit Twitter
 
Yorumlar
   Başlık : 
  Yorum : 
(Yorum larınızı yaparken '<' ve '>' işaretlerini kesinlikle kullanamazsınız.) 

* Yorum yapabilmeniz için 'Üye Girişi' yapmanız gerekmektedir.

  
Bu sitede yer alan bilgiler TÜRKSAM adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Kâr amacı güdülmez. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede Ençok Okunanlar
Osmanlı Devletinde Ermeni Sorunu Ve Avrupa Devletlerinin Ermeni Politikaları
45165 kez okundu.
Türklerde Yeni Yıl: Nevruz Bayramı ve Törenleri
29814 kez okundu.
Montrö Boğazlar Sözleşmesi Yetmiş Yaşında
18098 kez okundu.
İran’ın Nükleer Çabaları: Hedefler, Tartışmalar ve Sonuçlar
16709 kez okundu.
Yeni Global Oyun ve Hazar’ın Statüsü
15254 kez okundu.
Sitede Ençok Yorumlananlar
Atatürk’ün Türk Dünyasına Bakışı!
10 defa yorumlandı.
PKK Terör Örgütü’nün Dağdan İnmesi ve Karşılanmasındaki Sorunlu Süreç
6 defa yorumlandı.
Ermenistan ile İmzalanan Protokoller ve Bundan Sonraki Riskli Sürecin Analizi
5 defa yorumlandı.
Gazze’ye Yardım Girişimi ve İsrail Saldırısının Soğukkanlı Analizi
5 defa yorumlandı.
Türklere Karşı Yapılan Soykırımlar ve Hocalı Soykırımı
4 defa yorumlandı.
Copyright © 2004 - 2011 TÜRKSAM - Tüm Hakları Saklıdır.
Şu an sitemizde gezinen 2416 ziyaretçi, 1 üyemiz bulunmaktadır.
Tasarım ve Programlama TÜRKSAM - Bilişim Teknolojileri Merkezi (BTM)
En iyi 1024x768 görüntülenir.