Menu
fb nk t
Newsletter
Dołącz do nas
Wesprzyj nas
Jan Pospieszalski

Jan Pospieszalski, (1955) muzyk, aranżer i kompozytor, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. Urodzony w Częstochowie jako trzecie z dziewięciorga dzieci Donaty i Stanisława Pospieszalskich. Będąc uczniem Liceum Plastycznego w Częstochowie utworzył pierwszy swój zespół muzyczny, złożony z braci - najmłodszy, wtedy pięcioletni Mateusz, grał na organach, siedmioletni Marcin na gitarze. Po maturze w plastyku i dyplomie w szkole muzycznej II stopnia, rozpoczyna pracę jako kontrabasista w zespołach jazzowych.

Od 1976 JP pojawia się jako "ten czwarty" w Czerwonych Gitarach (po odejściu Krzysztofa Klenczona była to kolejna zmiana gitarzysty). Z Cz. G. koncertuje w Polsce (najbardziej prestiżowy występ to Festiwal w Sopocie w 1977), a także za granicą: USA, ZSRR, Kanada, Austria, Kuba, i przede wszystkim NRD. Dla wytwórni "Amiga" Czerwone Gitary nagrywają wtedy płytę zatytułowaną po prostu Die Rote Gitarren. Piosenki z tej płyty kolejno w 1977 i 1978 roku zdobywają w NRD tytuł przeboju roku. W 1980 roku rozpoczyna współpracę z popularnym wtedy w Europie zachodniej, duetem fortepianowym - Kisielewski/Tomaszewski. W 1986 roku spotyka Wojtka Waglewskiego i zostaje basistą nowopowstałej grupy VOO VOO. Z zespołem nagrywa kilkanaście płyt. W roku 1993 pojawia się zrealizowana z rodziną pierwsza płyta zawierająca nowe , autorskie opracowanie kolęd - "Kolędy Pospieszalskich".

Za czasów prezesury Wiesława Walendziaka, (1994) zaczyna pracę w TVP 1 jako współautor i prowadzący cykl Swojskie Klimaty. Jednocześnie jest autorem kilku telewizyjnych widowisk muzycznych. Najważniejsze to "Henryk Mikołaj Górecki - Spotkanie" gdzie obok wybitnych dzieł kompozytora wykonywanych przez 200 osobowy zespół wykonawców (orkiestrę Filharmonii Narodowej, chór UKSW, itd.) wystąpiły zespoły ludowe. Program zawierał również świadectwo kompozytora na temat modlitwy, sacrum w muzyce, powołania artysty.... Niedługo po dymisji Walendziaka, zlikwidowana została również seria Swojskie Klimaty. W 1997 w sierpniu, Pospieszalski wraz z grupą przyjaciół, realizuje telewizyjną kampanię wyborczą AWS. Od 1998 pracuje nad ujednoliceniem katolickich rozgłośni w sieć PLUS, stając się jej artystycznym dyrektorem.

W 2000 roku ukazuje się druga płyta Kolędy Pospieszalskich wraz zaproszonymi gośćmi : dziećmi z Arki Noego , Anną Marią Jopek , siostrami Steczkowskimi. Kolejna płyta z kolędami "Najcieplejsze Święta" ukaże się już jako rodzinne przedsięwzięcie, zrealizowane siłami Pospieszalskich dla wydawnictwa fonograficznego Polskiego Radia - w 2003 r. W latach 2001 - 2003, jako szef muzyczny, współautor scenariusza i prowadzący, realizuje koncerty z okazji Dnia Papieskiego. Koncerty mają miejsce w Teatrze Wielkim, są bezpośrednio transmitowane przez TVP1 i każdorazowo angażują około 140 wykonawców z Polski i zagranicy. Po uruchomieniu TV PULS prowadzi tam Otwarte Studio. Pod kierownictwem red. Pawła Nowackiego, program powoli ewoluuje - podejmuje coraz to trudniejsze tematy, stając się ważnym miejscem debaty publicznej w Polsce. Osobnym polem aktywności JP jest twórczość kompozytorska na potrzeby filmu, w szczególności do filmów i seriali dla dzieci. Jan Pospieszalski jest laureatem nagrody TPSA Film Festival - za muzykę do filmu animowanego "Odwrócona Góra" w reżyserii Leszka Gałysza.

Od roku 2001 tworzy, opracowuje i nagrywa serię 60 piosenek - jako pomoc edukacyjna dla nauczycieli nauczania początkowego (klasy od I do III). Ta kolekcja nowych i tych starych, najbardziej znanych piosenek dziecięcych, powstała przy współpracy braci Marcina i Mateusza Pospieszalskich, oraz dzieci Franka (10 lat) i Basi (6 lat), a także bratanków: Szczepana i Marka - młodych Pospieszalskich, grających tu na instrumentach dętych.

W 1999 podczas wizyty Ojca Św. w Polsce J. P. skomponował i wraz z grupą najwybitniejszych polskich wokalistów, nagrał - "Osiem Błogosławieństw". Płyta z tym utworem została dołączona do wydania popularnego dziennika w nakładzie 880 tysięcy egzemplarzy. Za przekazanie tantiem autorskich z tej płyty, dla kliniki onkologii dziecięcej przy Centrum Zdrowia Dziecka, JP otrzymał Nagrodę Fundacji Ex Animo. JP jest również autorem tekstów piosenek religijnych, oraz autorem artykułów prasowych na temat kondycji muzyki liturgicznej w Kościele. Nie jest to działalność tylko teoretyczna, ponieważ od trzech lat współpracuje z chórem tworzonym przez wspólnotę Ruchu Światło-Życie, przy parafii św. Tomasza na warszawskim Imielinie. Żonaty od 1978 roku z Marią z domu Bielunas; dwoje dzieci Franek (1993) i Basia (1997). Mieszka w Warszawie na Ursynowie.

Blog Jana Pospieszalskiego

Polecamy
Ostatnio wsparli KoLibra

Jerzy Paśko
Paweł Lisiecki
Michał Wolski
Marcin Kamiński
Marcin Kotuła
Grzegorz Pacek
Paweł Szut
Bartłomiej Bacher
 Joanna Targos
Karol Rozenberg

WESPRZYJ NAS I TY! Złóż darowiznę na KoLibra

 

DOROTA NUSSBEUTEL
Przyjaciele
Dorota Arciszewska-MielewczykRobert GwiazdowskiKrzysztof HaładusRoman KluskaZbigniew KozakAndrzej MisiołekJeremi MordasewiczJan PospieszalskiMarek RockiMaciej RybińskiAndrzej SzczęśniakStefan TraczykBronisław WildsteinJan WinieckiRafał A. Ziemkiewicz