Za mimořádné výsledky ocenil ministr Dobeš čtveřici vědců

Čtveřice českých vědců převzala ve čtvrtek z rukou náměstka ministra školství Ivana Wilhelma cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v roce 2011. Na snímku ministr školství mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš. (Foto: archiv <a href=http://www.mediafaxfoto.cz target=_blank>© Mediafaxfoto.cz</a>)
Čtveřice českých vědců převzala ve čtvrtek z rukou náměstka ministra školství Ivana Wilhelma cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v roce 2011. Na snímku ministr školství mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš. (Foto: archiv © Mediafaxfoto.cz)
      [1]    [0]   [0]  
PRAHA / 20:17, 10. 11. 2011

Čtveřice českých vědců převzala ve čtvrtek z rukou náměstka ministra školství Ivana Wilhelma cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v roce 2011. Agenturu Mediafax o tom informovala mluvčí ministerstva Kateřina Savičová.

"Ocenění získali Jiří Zeman, Julius Lukeš, Emil Paleček a Radek Zbořil," uvedla Savičová.

Jiří Zeman byl oceněn za významný podíl na objasnění příčin mitochondriálních onemocnění a za podíl na objevech nových genů, jejichž poruchy vedou k novým dědičně podmíněným metabolickým onemocněním.

Julius Lukeš si cenu vysloužil za mimořádné výsledky interdisciplinárního výzkumu v oblasti modelových organismů a buněčné signalizace a za přínos k porozumění vzniku závažných lidských onemocnění využitelný i v klinické medicíně.

Emila Palečka ocenil ministr Josef Dobeš (VV) za výsledky, ke kterým se dobral při výzkumu v oblasti originálních elektrochemických metod vhodných k analýze změn ve struktuře bílkovin a jejich aplikace v biomedicíně a za významný přínos k rozvoji elektrochemie nukleových kyselin, která má široké uplatnění při decentralizované analýze DNA.

Radek Zbořil pak cenu získal za výzkum nanomateriálů, vývoj nejtenčího izolantu na světě fluorografenu, magnetických nanočástic stříbra pro cílené antimikrobiální aplikace a vývoj účinných fotokatalyzátorů pro přímé solární štěpení vody, které může vést k uchování energie ve formě vodíku.

Autor: Veronika ŽižlavskáAktuální zprávy z domova i ze zahraničí přímo do vašich mobilních telefonů. Zdarma ke stažení zde.

Klíčová slova: ministerstvo školství, vědci, ceny
Jestli se Vám líbí zprávy z Mediafax.cz, přihlašte se k jejich odběru prostřednictvím RSS Mějte vždy nejnovější informace.
------------------------------reklama------------------------------
´
-----------------------------------------------------------------------

Nejčtenější zprávy

 Aktualizace 

» VIDEO: Ital Simoncelli se zabil při Velké ceně Malajsie MotoGP

-
14:49, 23. 10. 2011
3062 zobrazení
 Aktualizace 

» Obří asteroid minul Zemi

-
12:57, 09. 11. 2011
1874 zobrazení

» Duo LMFAO vystoupí v únoru 2012 v Praze

-
13:19, 24. 10. 2011
1815 zobrazení
------------------------------------------ reklama ----------------------------------------------
Reklama

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. 11. 2011, 10:00
PRAHA
fog Teplota: max. 7°C, min. -3°C
Aktuální teplota: -2°C
Mlha
Vlhkost vzduchu: 100%
Slunce vychází v: 07:09
Slunce zapadá v: 16:20
Neděle - Slunečno, max. 7°C, min. -3°C
Pondělí - Mlha, max. 8°C, min. -3°C
UŽITEČNÉ INFORMACE
Policie České republiky 158
Městská policie 156
Záchranná služba 155
Hasičský záchranný sbor ČR 150
Číslo tísňového volání 112
Jestli se Vám líbí zprávy z Mediafax.cz, přihlašte se k jejich odběru prostřednictvím RSS.
Verze pro mobil