Drukuj

Nie żyje były prezydent Czech Vaclav Havel

18 gru 11, 12:18 PG / PAP, Onet
Vaclav Havel, fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta
Vaclav Havel, fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

W wieku 75 lat zmarł w niedzielę Vaclav Havel - ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy przywódca Czech po upadku komunizmu, a także pisarz, dramaturg, legenda czechosłowackiej opozycji i do swych ostatnich dni aktywny obrońca praw człowieka w świecie. Były prezydent zmarł w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim. Jak podało czeskie radio publiczne, były prezydent zmarł w nocy z soboty na niedzielę, we śnie.

Przeczytaj rozmowę z Vaclavem Havlem i Adamem Michnikiem na łamach "Tygodnika Powszechnego"

Śmierć Havla potwierdziła w oświadczeniu jego asystentka Sabina Tanczevova. Poinformowała, że przy umierającym czuwała żona Dagmar i kilka zakonnic.

Na początku grudnia kancelaria Havla informowała, że były prezydent czuje się gorzej z powodu infekcji wirusowej. Był wciąż osłabiony po zapaleniu dróg oddechowych, doznanym wiosną tego roku i większość czasu spędzał w swym domu na wsi.

W Pradze ostatni raz był przed tygodniem, aby spotkać się ze swym przyjacielem Dalajlamą XIV, duchowym przywódcą tybetańskich buddystów.

Największy wpływ na zdrowie Havla wywarły pobyty w więzieniu, na które skazały go komunistyczne władze Czechosłowacji. Później były prezydent Czech był kilkakrotnie był hospitalizowany, a z powodu nowotworu wycięto mu kawałek prawego płuca. Skarżył się również na dolegliwości sercowe.

Rewolucjonista z teatru - życiorys Vaclava Havla

Olga i Dasza. Wszystkie kobiety Havla

W ostatnich dwóch latach Havla wyczerpała praca nad filmem "Odejścia" ("Odchazeni"). Havel stopniowo zaczął odwoływać swoje spotkania i wystąpienia, znów z powodu problemów z drogami oddechowymi trafił do szpitala. W marcu wziął udział w uroczystej premierze swego filmu, jednak wtedy po raz pierwszy widziano go z laską, którą się podpierał.

Według lekarzy powrót do zdrowia się przedłużał. Od wiosny do jesieni były prezydent publicznie pojawił się zaledwie kilkakrotnie.

Vaclav Havel nie żyje - złóż kondolencje

Po raz pierwszy uznano, że zdrowie Havla jest naprawdę w złym stanie, gdy nie przybył w tym roku na swój ulubiony festiwal filmowy w Karlowych Warach. Później w wywiadzie prasowym powiedział, że "nie jest w stanie zrobić nawet jednej dziesiątej z tego, co wcześniej".

Kim był Havel?

Vaclav Havel w 1955 debiutował, jako krytyk teatralny w czasopiśmie "Kveten". Od 1960 był związany był z teatrem "Na Balustradzie" w Pradze, gdzie pracował m.in. jako pracownik techniczny, a potem jako asystent reżysera i kierownik literacki. W 1968 wybrano go przewodniczącym Klubu Pisarzy Niezależnych oraz przewodniczącym rady redakcyjnej miesięcznika Tvar (zlikwidowanego w 1969).

Aktywnie zaangażował się w tzw. Praską wiosnę, za co w 1969 został wydalony z teatru. W 1969 był jednym z 10 sygnatariuszy petycji do rządu czechosłowackiego. W 1971 został objęty zakazem publikacji, a jego książki usunięto z czechosłowackich bibliotek. W 1974 pracował jako robotnik w browarze, w 1975 założył bezdebitowe wydawnictwo Edice Expedice. W 1977 był współtwórcą Karty 77. W 1978 wszedł w skład Komitetu Obrony Prześladowanych za Przekonania.

Przybysz z innego świata. Przerwane milczenie Havla-pisarza

Fragment książki Vaclava Havla. "Tylko krótko proszę"

Wielokrotnie aresztowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, w więzieniu spędził (z przerwami) 5 lat. W 1989 został rzecznikiem sygnatariuszy politycznego manifestu Kilka zdań. Odgrywał czołową rolę w opozycyjnym Forum Obywatelskim. Po aksamitnej rewolucji został wybrany w grudniu 1989 prezydentem Czechosłowacji. Był zwolennikiem utrzymania jedności Czech i Słowacji, a w polityce zagranicznej szybkiej integracji z NATO i EWG poprzez zbliżenie z RFN. W 1993 parlament czeski wybrał go na stanowisko prezydenta Republiki Czeskiej. Ponownie został wybrany na prezydenta w 1998, pozostawał na stanowisku do 2003.

Jak zapamiętamy Vaclava Havla? - Gorący pokój

Premier Czech: Havel był symbolem i twarzą naszego kraju

- Vaclav Havel był symbolem i twarzą naszego kraju w świecie - oświadczył w reakcji na wiadomość o zgonie byłego prezydenta Czech obecny czeski premier Petr Neczas.

Jak podkreślił, informacja o śmierci legendy czechosłowackiej opozycji wielce go dotknęła. Według niego Havel należał do najwyraźniejszych postaci czeskiej polityki ubiegłego i obecnego stulecia i miał jeszcze wiele do powiedzenia zarówno w kwestiach politycznych, jak i społecznych.

- Jestem tym dotknięty w sposób ludzki, ponieważ pan prezydent był symbolem tego, co się tutaj stało w 1989 roku. Zrobił dla tego kraju bardzo wiele - dla pokojowego przejścia do demokracji, dla wybudowania podstawowych struktur demokratycznych, dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim - oświadczył Neczas.

Szef czeskiego rządu dodał, że choć w wielu sprawach ze zmarłym przywódcą się nie zgadzał, darzył go wielkim podziwem i szacunkiem, które zawsze brały górę nad różnicami.

Zmarł Vaclav Havel (zdjecia: 11)

 • Zmarł Vaclav Havel
 • Zmarł Vaclav Havel
 • Zmarł Vaclav Havel
 • Zmarł Vaclav Havel, fot. Agencja Gazeta
Autor: PG Źródła: PAP, Onet
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia kaszmir12 Onet Zobacz profil
kaszmir12:
Brak zdjęcia kaszmir12 Onet Zobacz profil
Vazeny Vasku
Pisu ti na rozloucenou jako mlady polak, fanousek cechu a slovaku, Vas bratr a slovanofil. Je mi dnes po Tobe velmi smutno. Srdce boli, ze takove stare mazaky a borce, jako byl jsi Ty uz ne jsou mazi nama. Jo.... takovy je vsak zivot, ze se clovek rodi, zije jako dite, potem dorostenec, mlady clovek, potom dospely stredni vekem clovek a potom rychle starne a na konec umira. I kdyz vetsina cechu v Boha ne veri ale treba, kdyby nachodou byl, pak at ti u konce casu rekne ahoj Vaclave, srdecne vitame v nebesech. Ty jsi to vsak zaslouzil svym zivotem a alespon jsi se snazil byt dobry kluk a clovek.
Jako rika ceske narodni heslo: "Pravda vitezi".
Pocivej v klidu a Vsechem cechum, Tve rodine, pratelum a znamym preji uprimou soustrast.
Vas bratr, kamos a fanousek:
Mateji s Polska
18 gru 11, 13:12 | ocena: 89%
Liczba głosów:83
89%
10%
| odpowiedzi: 16
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~krzysiekk Użytkownik anonimowy
~krzysiekk:
Brak zdjęcia ~krzysiekk Użytkownik anonimowy
Smutny Dzień , Havel nie zyje.
Dobrze, ze zylem w jego czasach,... w czasach JPII , Dylana, Walesy, Stonesów, Reeda, Scorsese, Warhola,
dzieki Wam zycie jest milsze....
Przydał by sie jakis koncert ku jego czci...na pewno bedzie i bedzie piękny....
18 gru 11, 12:30 | ocena: 82%
Liczba głosów:92
82%
17%
| odpowiedzi: 64
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Kaleń Użytkownik anonimowy
~Kaleń
Brak zdjęcia ~Kaleń Użytkownik anonimowy
do ~krzysiekk:
Brak zdjęcia ~krzysiekk Użytkownik anonimowy
18 gru 11, 12:30 użytkownik ~krzysiekk napisał:
Smutny Dzień , Havel nie zyje.
Dobrze, ze zylem w jego czasach,... w czasach JPII , Dylana, Walesy, Stonesów, Reeda, Scorsese, Warhola,
dzieki Wam zycie jest milsze....
Przydał by sie jakis koncert ku jego czci...na pewno bedzie i bedzie piękny....
Jest rok 1990 roku , na mocy porozumień okrągłostołowych na salony władzy hurmem ruszył przebrany w demokratyczny garnitur ćwok polski, zapanowała moda na flekowanie komuny. Zaraz po przebudzeniu, po odklepaniu porannego pacierza, przeciągając zastałe przez noc gnaty, należało wypowiedzieć kilka obelg pod adresem komuszków i wszelkich ich przyległości ze Służbą Bezpieczeństwa włącznie. Później była poranna toaleta, śniadanie i do roboty. A w niej na dzień dobry wypadało zasygnalizować patriotyczną postawę, wypowiadając jakąś flokującą formułkę pod adresem powalonego wroga, któremu jeszcze niedawno niejeden z flokujących właził potulnie tam, gdzie nawet słońce wchodzić nie chce. Taka to już psia natura ćwoka

W III RP w której nikt dostatku nie obiecuje, za wyjątkiem Drugiej Japonii jak mawiał nasz wielki prezydent cedując troskę w tej materii na jednostkę, a doznanie wszelkiej szczęśliwości zapowiada się w życiu wiekuistym, obowiązkiem spełnienia nieosiągalnych na ziemi marzeń obarczając się Siłę Wyższą, z którą w tej sprawie intensywnie negocjuje hierarchia i kler katolickiego Kościoła. Do życia wiekuistego trzeba oczywiście od urzędników Pana Boga dostać przepustkę, która bywa dość kosztowna, lecz doktryna państwowa głosi, że nie ma nic za darmo i urzędnicy Pana Boga jako lojalni obywatele, też ją wyznają.W dalszym ciągu kością niezgody jest PRL. Jestem człowiekiem ukształtowanym w ówczesnej Polsce i silnie z nią związanym. Nie uniemożliwia mi to jednak dostrzegania jej cieni, lecz tę Polskę tworzyły miliony ludzi, większość z nich z wielkimi nadziejami, oddając jej najlepsze swe lata i to najlepsze, co człowiek może stworzyć. Służyło się Ojczyźnie takiej jaka była --nieraz ułomna ale nasza wolna od łapanek, bombardowań, rozstrzeliwań oraz palenia w piecach krematoryjnych. Nie da się zaprzeczyć, że była PRL państwem, które spełniało aspiracje szerokich rzesz społeczeństwa, zapewniając im społeczny awans raczej nie do pomyślenia w warunkach kolejnej edycji II RP. Była PRL ucieleśnieniem wizji międzywojennej lewicy, choć oczywiście na miarę tych możliwości, które dawał układ międzynarodowych stosunków po II wojnie światowej, doktrynalne ograniczenia Wielkiego Brata ze wschodu, lecz także przecież postawa ówczesnej opozycji, która nie wahała się liczyć na pozytywne dla siebie skutki III wojny światowej. Jeśli wolno dzisiaj idealizować II RP, to z czystym sumieniem polska lewica może w swym rodowodzie pomieścić także PRL. Koronny argument rzekomego braku suwerenności słabnie wobec znacznych jej ograniczeń dzisiejszej Polski.Po latach zniewolenia doznanego w PRL w III RP szanowny emerycie rodaku zostałeś goły lecz powinieneś być wesoły, bo nowa władza pozwala ci się cieszyć wolnością i korzystać z dostępnych powszechnie form rozrywki. Z jednym wyjątkiem ze ta wolność nie zapewnia ci pieniędzy na lekarstwa, media, wypoczynek. Nie zapewnia młodemu pokoleniu pracy tu w kraju,4 miliony rodzin jest rozerwanych emocjonalnie on-ona za granicą tu w samotności wychowuje dzieci. Następuje patologia w wychowaniu co odbija się na rodzinie. Prostytucja małolatów, narkomania, agresja w szkole, Wszystko to staje się nie ciekawe dla przyszłości Polski.
Tego w PRL nie było.......Ile wyjechało dzieciaków na kolonie w/g danych około 80 tys z całej Polski.

Za PRL jechało około miliona. Do tego drugie tyle pracowników fabryk na wczasy do swoich ośrodków -co z tego zostało ???????????????????
Dla tego zamilczcie hieny medialne-do pięt nie dorastacie ze swoja III RP do naszego PRL

18 gru 11, 12:54 | ocena: 59%
Liczba głosów:166
59%
40%
| odpowiedzi: 44
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Hansok Użytkownik anonimowy
~Hansok:
Brak zdjęcia ~Hansok Użytkownik anonimowy
Nie żyje Vaclav Havel. Każdy kiedyś odchodzi. Niektórych jednak żal szczególnie, a do takich na pewno należy Prezydent Havel. Miał bogate życie, dużo wycierpiał jako opozycjonista, ale też za życia doznał satysfakcji i odniósł wielki sukces. Podobno jednym z pierwszych, którzy gratulowali Mu wyboru na Prezydenta Czechosłowacji był klawisz z więzienia, w którym siedział. Na trwałe wpisał się w historię swojej ojczyzny i Europy. Był jednym z herosów swoich czasów, współtwórcą przemian demokratycznych w Europie Środkowo - Wschodniej. Za to wszystko serdecznie dziękuję Panie Prezydencie. RIP
18 gru 11, 12:44 | ocena: 81%
Liczba głosów:101
81%
18%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Czechofilka Użytkownik anonimowy
~Czechofilka:
Brak zdjęcia ~Czechofilka Użytkownik anonimowy
Największy Czech po Tomaszu Garrigue Masaryku. Po prostu Wielki Człowiek! Przedwczoraj kupiłam jego ostatnią książkę wydaną po polsku (wznowiony zbiór esejów). Nie wiem, czy dokładnie cytuję, ale wypowiedział bardzo ważne zdanie: "Zostałem dysydentem, dlatego że pisałem to, co myślałem, a nie to, co inni myśleli, że powinienem pisać". Również zdanie dotyczące moralności i polityki zasługuje na wpisanie się w kanon Wielkich Mów Historii. Płaczę już od godziny. Żegnaj Panie Vaszku!
18 gru 11, 13:44 | ocena: 81%
Liczba głosów:32
81%
18%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
brudna_swinia brudna_swinia Onet Zobacz profil
brudna_swinia:
brudna_swinia brudna_swinia Onet Zobacz profil
FORUMOWICZU! PRZECZYTAJ I POMYŚL! Czesi mieli oświeconego intelektualiste Havla który wyczyscił kraj z komunistów, myśmy mieli ciemnego robociarza Wałęse którym można było manipulować jak marionetką, czesi mają Klausa który nie boi się postawić eurohuliganom z Cohn-Beneditem na czele, my mieliśmy Kaczynskiego a teraz Komorowskiego, którzy bali się/boją się własnego cienia i podpisali / podpiszą wszystko co podłoży im europejs. Z całym szacunkiem do chrześcijaństwa ale Czesi słusznie odrzucili średniowieczne, ludowe wierzenia, a Polacy umysłowo wciąż w tkwią w schematach myślowych godnych Sanderusa z "Krzyżaków", gdzie jedyną alternatywą dla szamańskiej umysłowej ciasnoty o. Rydzyka jest pożałowania godny zwierzyniec Janusza Palikota - jeden wart drugiego. Czescy politycy doszli do wniosku że społeczeństwo lepiej budować w oparciu o sprawdzoną rzymską zasadę "violenti non fit iuniura", a polscy posłowie do dziś dyskutują na tym czy marihuana jest z konopii. Czesi zawsze o krok przed Polactwem.
18 gru 11, 13:59 | ocena: 68%
Liczba głosów:66
68%
31%
| odpowiedzi: 11
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Alan Użytkownik anonimowy
~Alan:
Brak zdjęcia ~Alan Użytkownik anonimowy
Lata spędzone w kazamatach komunistecznego VB odbiły się na jego zdrowiu. Czechosłowacja miała wielkie szczęscie ,że w okresie wielkich przemian własnie W. Havel potrafił z wielką rozwagą przeprowadzić ten proces spokojnie i sprawiedliwie nie tworząc napięc i podziałow. Wielki człowiek - Cześc jego Pamięci !!!!!!!!!
18 gru 11, 12:34 | ocena: 82%
Liczba głosów:91
82%
17%
| odpowiedzi: 16
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~sewerer Użytkownik anonimowy
~sewerer
Brak zdjęcia ~sewerer Użytkownik anonimowy
do ~Alan:
Brak zdjęcia ~Alan Użytkownik anonimowy
18 gru 11, 12:34 użytkownik ~Alan napisał:
Lata spędzone w kazamatach komunistecznego VB odbiły się na jego zdrowiu. Czechosłowacja miała wielkie szczęscie ,że w okresie wielkich przemian własnie W. Havel potrafił z wielką rozwagą przeprowadzić ten proces spokojnie i sprawiedliwie nie tworząc nap
Czechy miały szczęście, że nie zostały sprzedane Watykanowi, że pluralizm rozumiany jest jako współistnienie różnych opcji politycznych (Komunistyczna Partia Czech), że rozliczanie komunizmu nie przybrało patologicznych form, podobnych do polskich. Ale w końcu ateizm łagodzi obyczaje i ma ludzką twarz w porównaniu z klerykalizmem, bardzo podobnym do komunizmu, ale mniej racjonalnym.
18 gru 11, 13:28 | ocena: 83%
Liczba głosów:24
83%
16%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Polak Użytkownik anonimowy
~Polak:
Brak zdjęcia ~Polak Użytkownik anonimowy
Spoczywaj w pokoju! Odchodzą wielcy tego świata, prawdziwe autorytety, ludzie przez wielkie L... Pozostaną po Tobie Twoje utwory i myśl... Do zobaczenia w domu Ojca. A do was bracia Czesi kieruję słowa współczucia. Obyście nie porzucili ideałów, którymi on się kierował... (*) (*) (*)
18 gru 11, 12:33 | ocena: 87%
Liczba głosów:99
87%
12%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~WeloryB3 Użytkownik anonimowy
~WeloryB3:
Brak zdjęcia ~WeloryB3 Użytkownik anonimowy
Odszedł mądry człowiek,poniewierany przez komuchów- czerwoną zarazę po różnych kryminałach. Czesi mogą być dumni z takiego prezydenta. Z żalem muszę przyznać, że nie mogę tego samego powiedzieć o Wałęsie. Na plecach rozgniewanych rodaków dostał się {uważam że całkiem omyłkowo} na największy salon Polski na prezydenta- jakby mądrzejszych Polaków nie było.Ludzi którzy jeszcze bardziej przysłużyli się do odzyskania wolnej Polski. Podczas gdy prawdziwi internowani patrioci byli traktowani jak kryminaliści, on opływał w dostatkach {kurdupel} nie zaznając żadnego upokorzenia. Mądrzy Czesi zrobili u siebie aksamitną rewolucję i odsunęli czerwoną zarazę od wszystkich wysokich stanowisk , nie to co ciemny naród w Polsce. Żałować możemy że Havel nie był Polakiem ,ale Jego mądrość umiemy docenić nawet po Jego śmierci.
18 gru 11, 13:19 | ocena: 59%
Liczba głosów:76
59%
40%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń
Oceń komentarz:
Link do tego komentarza:

Zobacz także

Czeskie MSZ: mąż Julii Tymoszenko uzyska azyl

Czeskie MSZ: mąż Julii Tymoszenko uzyska azyl

Świat - 6 sty, 12:55
Wichury i śnieżyce w Europie. Wiatr rwał dachy i łamał drzewa

Wichury i śnieżyce w Europie. Wiatr rwał dachy i łamał drzewa

Świat - 6 sty, 12:05

Mąż Tymoszenko poprosił o azyl w Czechach

Świat - 6 sty, 07:26
Vaclav Havel nie żyje. Warszawa w żałobie

Vaclav Havel nie żyje. War... Fotoreportaż

Zdjęć: 9
Czechy opłakują śmierć Vaclava Havla

Czechy opłakują śmierć Vac... Fotoreportaż

Zdjęć: 28
Jesienny rajd fanów historii

Jesienny rajd fanów histor... Fotoreportaż

Zdjęć: 9

Pozostałe Wiadomości

zobacz wiadomości z dnia:

Polecamy

Kto będzie patronem roku 2012?

Kto będzie patronem roku 2012?

Sprawdź, co wiesz o bieżących wydarzeniach w kraju i na świecie! »
Wymyślił gangstera

Wymyślił gangstera

Ubogi syn imigrantów zbudował w Chicago koncern oparty na strachu »
Za młodzi by rządzić

Za młodzi by rządzić

Czy Kim Dzong Un nie jest za młody, aby rządzić Koreą? »
Krynicki rysuje

Krynicki rysuje

Zobacz komentarz rysownika Artura Krynickiego do bieżących wydarzeń! »
NEWSLETTER
Chcesz być informowany o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie? Zapraszamy do newslettera.