12.03.1908
W Warszawie umiera Jan Ludwik Popławski

Zmarł w Warszawie Jan Ludwik Popławski. Od 1886 roku był publicystą pisma Głos ...

15.11.2011
Powieść Jana Engelgarda pt. "Klątwa generała Denkina"

Już w tym tygodniu na rynku wydawniczym ukaże się najbardziej intrygująca powieść historyczna 2011 roku „Klątwa generała ...

24.01.2012
Nagranie ze spotkania o Dmowskim

Zachęcamy do zapoznania się z relacją ze spotkania pt. "Roman Dmowski - polityk i wychowawca pokoleń", które odbyło się 19 ...

Podyskutuj na forum Podyskutuj na forum

Endecja.pl
ul.Belgradzka 12/75
02-793 Warszawa
GG: 2933835
redakcja@endecja.pl

Dodaj swój email do naszej bazy a powiadomimy Ciebie o nowościach na stronie:
 
 
 
22.06.2007 - Chruszcz broni mieczyka Chrobrego

Sylwester Chruszcz - wiceprezes LPR, poseł do parlamentu Europejskiego - w liście do Michała Listkiewicza, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej protestuje umieszczeniu mieczyka Chrobrego w „Vademecum bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich w Polsce” jako symbolu faszystowskiego.


Bruksela, dnia 20 czerwca 2007


Pan
Michał Listkiewicz
Prezes
Polskiego Związku Piłki NożnejSzanowny Panie Prezesie,

Zwracamy się do Pana w sprawie wydanego na posiedzeniu Wydziału ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich PZPN w dniu 14 grudnia 2006r. „Vademecum bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich w Polsce” - poradnika dla organizatorów meczów piłkarskich wszystkich klas rozgrywkowych od sezonu piłkarskiego 2007/08. W publikacji zawarto między innymi wyciągi z obowiązujących aktów prawnych, przepisów i uregulowań związkowych, informacje o obowiązkach organizatora, przykładowe dokumenty, niezbędne przy organizacji imprez masowych. W ww. dokumencie zawarto wykaz znaków zakazanych i ich symboliki.


Chciałem stanowczo zaprotestować przeciw umieszczeniu w ww. dokumencie spisie opisu, tu cytuję: - „Mieczyka Chrobrego” lub „Szczerbca” – symbolu faszyzującego przedwojennego Obozu Wielkiej Polski (OWP) organizacji zdelegalizowanej. Pojawia się na polskich stadionach.”


Chciałem zauważyć, że według encyklopedii Polskiego Wydawnictwa Naukowego, tu cytuję: „Obóz Wielkiej Polski (OWP), skrajnie prawicowa, nacjonalistyczna organizacja polityczna 1926–33; powołany przez R. Dmowskiego; próba ponadpartyjnego zjednoczenia antysanacyjnej prawicy; rozwiązany przez władze państwowe.”
Zestawiając te dwa fakty publicystyczne, trudno doszukać się zapisu o faszyzmie, który jest historycznie dla polskiego ruchu narodowego skrajnie odległą ideologią, a stanowi w nim zaledwie potępiany do dziś odłam przez działające, a odwołujące się do tej myśli przez takie partie polityczne jak: Liga Polskich Rodzin, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Prawica RP czy Prawo i Sprawiedliwość.


Za przykład patriotycznej działalności ruchu narodowego w Polsce i ludzi noszących „Mieczyk Chrobrego” niech tu posłużą choćby postacie historyczne tzw. poznańskiej piątki – członków wojennej organizacji bojowej ruchu narodowego – Narodowej Organizacji Wojskowej, która również posługiwała się znakiem „Szczerbca”. Ci wspomniani członkowie NOW podejrzani o działalność konspiracyjną zostali aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940 r., a potem więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie i Zwickau. W sprawie karnej oskarżeni o przygotowanie zamachu stanu na rządy nazistowskie, zostali skazani na śmierć 31 lipca 1942 roku. Wyrok na nich wykonano 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie przez zgilotynowanie. W czasach współczesnych, 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Papież Jan Paweł II ogłosił ich błogosławionymi.
Szanowny Panie Prezesie, wspomnieć w tym miejscu można by choćby innych wielkich polskich patriotów tj. Romana Dmowskiego, prof. Romana Rybarskiego, Władysława Grabskiego czy Wojciecha Korfantego, którzy z dumą nosili „Mieczyk Chrobrego”.


Umieszczenie ich spuścizny historycznej i politycznej obok faszystowskich i nazistowskich zbrodniarzy uważam za wielką pomyłkę i osobistą potwarz. Mając na uwadze powyższe wnoszę o niezwłoczne usunięcie tzw. „Mieczyka Chrobrego” z „Vademecum bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich w Polsce”


W celu lepszego zrozumienia przez Pana Prezesa, antynazistowskiej i antyfaszystowskiej spuścizny ruchu narodowego proszę przyjąć przekazaną wraz z listem broszurę "Polscy narodowcy jako ofiary nazizmu w okresie II Wojny Światowej".

Z poważaniem

Poseł do Parlamentu Europejskiego
z Ligi Polskich Rodzin
Sylwester Chruszcz