барај

период од-до
-
Дневник електронско издание

Во фокусот
Актуелно
Региони
Економија
Отворена
Свет
Хроника
Метропола
Култура
Спорт
Сцена
АРХИВА
ПРЕТХОДНИ
Време
3°C
Моментални услови
Ведро
Прогноза
Четврток
Ведро
Мин: 4°C, Макс: 20°C
Петок
Ведро
Мин: 6°C, Макс: 22°C
овозможено од
Yahoo! Weather

курсна листа

 EUR   61.58
 AUD  45.92
 USD  42.74
 GBP  70,21

Џубокс
Датум: 01.10.2008, 18:36

Македонците од Овчарани со камбани против грчкитенкови

Триесетина Македонци од село Овчарани, во Егејска Македонија, Грција, два дена протестираа пред воен полигон на грчката армија во село Забрдени, барајќи војската да се повлече од нивната околија, информираат локални жители. Грчките војници кои спиеле во шатори под отворено небо одненадеж биле рабудени од звукот на сите околни црковни камбани кои почнале да бијат истовремено.

Месното население прексиноќа со своите автомобили го попречиле патот на грчки воен конвој од четири возила и го оневозможиле нивното распоредување до местото планирано за грчката воена вежба. Еден трактор го блокирал патот на грчкиот воен конвој. По ова на местото на инцидентот се појавиле полицијата и јавен обвинител. Тие преговарале со демонстрантите до доцна по полноќ, по што демонстрантите се разотишле.

Вчера македонското население повторно на ист начин го искажало своето незадоволство од заплашувањето од грчките армиски сили преку воени вежби кои се одржуваа на полигони веднаш до околните места населени со Македонци. На воениот полигон биле испратени три одреди на специјалци на грчкото МВР за да го спречат вчерашното навлегување на демонстрантите во полигонот. Нема вести дека некој од демонстрантите е уапсен.

#Останати вести
Архиепископот во битка со владиката Тимотеј за „Света Софија“
Оловото тивко ја погребува Крива Река
Уставот веќе не трпи политички инстант-решенија
Шабан Синанов не ја дочека правдата
Се' повеќе и се' помлади заболени од рак
Невидена кавга за невиден предлог
2
АИЕСЕЦ организира Глобално село
СДСМ бара лидерите да зборуваат и за името
Црвенковски во Брисел за името
Крвопаланчани бараат меѓународен пат кон Србија
Не е дозволив стечај на МРТ
Почна новата академска година
Бројот на затруените во „Ринија“ стигна до 250
МХК „Злетово“ пак ќе се продава
УЈП затвори триесетина бензински пумпи
Крлежот го изеде пелагонискиот мед
Другово се грижи за хигиената
Не почна наставата на новите факултети на битолскиот универзитет
Протестираа пробиштипските матуранти

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
 
Најнови вести
Агитатори ги тераат Горанците да земаат бугарски пасоши
Бензинот ќе скока над 90 денари?
Покана од УЕФА да конкурираме за организација на ЕП во 2020
Поранешниот потпретседател на ДПА, Белја, претепан во Kондово
Агитатори ги тераат Горанците да земаат бугарски пасоши
Покана од УЕФА да конкурираме за организација на ЕП во 2020

�� �� �� ������ ���������� �������� �� � Flash Player.

Get Adobe Flash player

На Шацимаркакис не му ја враќаат докторската титула
Генерален штрајк во Португалија
Попоски во Брисел - најавена средба со Димас


 Преспа
 Обединета
 Македонска
 Дијаспора
 Граѓански свет
 Премин
 Southeast Eurpoean
 Times

 Мрежа живо
 наследство

 Огласник24
 Вест
 Утрински Весник
 Теа Модерна

-->