Bir İdolün Doğuşu

Sezen 1974 yılında bir plak şirketine 3 şarkılık bir bandını gönderdi. Sesi beğenilen SezenYeşil Giresunlu tarafından plak yapmak için İstanbul’a çağrıldı. 1974‘ün Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlenen Sezen bir hafta sonra ise kalkıp İstanbul’a gelerek plak çalışmasına başladı.

1975′e girerken piyasaya çıkan ilk 45′liğinin adı ‘Haydi Şansım‘dı. Plak hemen hemen hiç satmadı. Yabancı bir şarkıdan alınan besteye söz yazılmıştı ve sonuç tam anlamıyla fiyaskoydu. Bu plaktan küçük bir not daha; plak Sezen Aksu‘ya sorulmadan Sezen Seley adına çıkarılmıştı. Kimbilir belki de daha iyi olmuştu. Yıllar sonra marka olacak bir isim hemen hemen hiç satmayan bir plakla beraber anılmacaktı.

1975 yılında Sezen Aksu ikinci 45′liği ‘Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma‘yı çıkardı. Bu parçalar Sezen’indi ve plak satışları hiç de fena değildi. Sezen Aksu üçüncü 45′liği ‘Olmaz Olsun/Vurdumduymaz‘ı 1976 yılında çıkardı. Plak 45′likler listesinde haftalarca bir numarada kaldı. Bu iki plak Sezen Aksu‘nun başlangıcı sayılabilir. 1976 yılında, yıllar sonra idol olacak, şarkıları dillerden düşmeyecek bir Sezen Aksu vardı artık.


Genç sanatçı
1976 yılında ilk sahne çalışmasına başladı. 1976 yılında ‘Bebek Belediye Gazinosu‘nda sahne alıyordu. 1977 yılında ’Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan‘, ‘Kaybolan Yıllar/Neye Yarar‘ 45′likleri ve ilk 33′lüğü olan ‘Allahaısmarladık‘ piyasaya çıktı. Allahaısmarladık albümü piyasada tükendikten sonra uzun yıllar bu albüm basılmadı. 2007 yılında S&N Müzik tarafından plak kayıtları temizlenerek CD olarak ‘Kaybolmayan Yıllar’ın bir parçası olarak yeniden müzik marketlerde yerini aldı.


Allahaısmarladık’tan bir dörtlük;

Yıllar yılı seviştik de neden mutlu olmadık.
Aşkımıza aşk değil yıllarca yalan kattık.
Sana son bir sözüm var,
O da ‘Allahaısmarladık’

1978 yılında Hurşid Yenigün‘ün iki bestesine söz yazan Sezen ‘Gölge Etme/Aşk‘ 45′liğini yaptı.


1978 yılında ‘Serçe‘ çift LP olarak piyasaya çıktı. Sezen bugünkü müzik lüksünü elde edebilmek için 1979 yılını da çok dolu geçirdi. Bu yıl ‘İlk Gün Gibi/Yalancı‘ ve ‘Allahaşkına/Sensiz İçime Sinmiyor‘ 45′likleri piyasaya çıktı. Aynı yıl Sezen kendini sinemada da gösterdi. Sezen’in ilk filmi ‘Minik Serçe‘ bir Atıf Yılmaz filmiydi. Başrollerini Bulut Aras‘la paylaştılar.  Bir yıldız doğarken, başka bir yıldızın sönüşünü anlatan bu film o dönemde beğeni toplamasına karşın günümüzde klasik Türk Sineması diye adlandırdığımız sınıfa giriyor. Bu filmi senelerce Sezen de seyretmemiş olacak ki1999 yılında Okan Bayülgen‘in programında (Zaga) filmi seyredince kendisi de haline çok gülmüştü. Yine aynı programda Sezen filmde hiç öpüşmediğini o sahnelerin klasik hilelerden biri olduğunu da açıklamadan geçmemişti.

30 kişi öptü.

Yorum Yap


Facebook'ta Sezen Aksu

Facebook sayfamızı "beğen"in güncel haberleri ve videoları kaçırmayın!