Şehitlikler

MURATAĞA-SANDALLAR-ATLILAR TOPLU MEZARLARI

    MURATAĞA, SANDALLAR ve ATLILAR Köylerinin Türk Halkı 14 AĞUSTOS 1974 İkinci Barış Harekatında Rumların katliamına maruz kalmışlar ve harekat bitiminde ortaya çıkarılan toplu mezarlardan şimdi şehitlik olan alanlara nakledilmişlerdir. Her iki şehitlikte de onları ebedileştiren birer anıt yapılmış ve 1980 yılında ise çevre duvarları yapılarak şu andaki görünümlerine kavuşturulmuştur. 

    18 AĞUSTOS 1974’ün en sıcak günlerinden birini yaşıyordu. Etrafta gölge verecek tek bir ağaç yoktu. Kızgın güneş altında kan ter içinde toprak temizleyenler, her kürek daldırışlarında yeni bir cesede rastgeliyorlardı. 

    Tüyler ürpertici bu vahşet yabancıların da yüzlerinde nefret çizgilerini kabartıyordu. Hele sımsıkı bağrına bastığı memedeki çocukla ortaya çıkan talihsiz anne ve yavruya kıyan ellerin ancak vahşi hayvan tırnakları olabileceğini düşünenlerden yabancı bir gazeteci fenalık geçiriyordu. 

    Daha neler çıkıyortu toprak altından... 

    80’lik ihtiyarlar, genç kadınlar, baharının eşiğinde gençler yan yana konuyor, işlenilen cinayet günü köyden uzak olan akraba ve yakınları bunların üzerine düşerek çürümeye yüz tutan yüzleri öpüyor, bayılanlar, ayyuka çıkan feryatlar Rum vahşetini dünyaya ilan ediyordu.

    MURATAĞA-SANDALLAR Şehitliğinde 89, ATLILAR Şehitliğinde ise 37 şehidimiz yatmaktadır. Ayrıca ATLILAR Şehitliğinde 1958 EOKA tedhiş olaylarında Rumlar tarafından şehit edilen 3 soydaşımızın kabirleri mevcuttur.

1.                  Hüseyin HASAN (1928-13.07.1958)

2.                  Arif HASAN (1942-13.07.1958)

3.                  Hasan SÜLEYMAN (1904-13.07.1958)