REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj

Kraj

Doktorat honoris causa dla Merkel

jen, pmaj 24-09-2008, ostatnia aktualizacja 24-09-2008 17:42
Angela Merkel
autor: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Angela Merkel

Z czterogodzinną wizytą przyleciała do Wrocławia kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odebrała doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej oraz zwiedzi ratusz miejski.

- To piękny symbol odbudowy wartości w myśleniu o problemach i o ludziach twórczych - mówił podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski podczas środowego wręczenia doktoratu honoris causa Politechniki Wrocławskiej kanclerz Niemiec, Angeli Merkel.

- Chciałem dodać jedną refleksję historyka dziejów najnowszych Polski i Niemiec, w tym historyka II wojny. Dwa miasta na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, poza Warszawą, uległy szczególnemu barbarzyńskiemu zniszczeniu - (Danzig) Gdańsk i (Breslau) Wrocław. Oba te miasta nie były zniszczone z udziałem ani przez Polaków, ale oba te miasta z ruin, w które obróciła je głupota i nienawiść, wznieśli Polacy i przywrócili do dawnej świetności - mówił Bartoszewski.

- Z perspektywy Wrocławia widać wyraźnie, jak ważnego zadania podjęła się pani kanclerz w zbliżaniu naszych narodów, które ma kluczowe znaczenie dla Polski jako członka Unii Europejskiej - mówił prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej, który wygłosił laudację.

Po uroczystym nadaniu tytułu, w obecności kanclerz Niemiec podpisano umowę o współpracy miedzy Instytutem Materiałoznawstwa i Techniki Laserowej IWS Fraunhofer w Dreźnie a Politechniką Wrocławską.

Na zakończenie swojej wizyty we Wrocławiu Merkel zwiedziła ratusz miejski, gdzie obejrzała skarb z Bremy, na kupno którego składali się wrocławianie. Całość kosztowała ponad 1,3 mln euro.

Skarb z Bremy to kolekcja wyrobów złotniczych pochodzących z XVI-XIX w., która była własnością jednej z niemieckich galerii. Skarb składa się z 50 przedmiotów, z których - jak ocenili wrocławscy eksperci - 30 jest szczególnie cennych dla miasta i historii Wrocławia.

Przeczytaj więcej o:  Wrocław, merkel, nauka, wizyta

PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Zbadają Su inaczej niż Tu-154

Rosja też będzie badać wrak w Indonezji. Czy Polska mogła inaczej wyjaśniać wypadek tupolewa w Smoleńsku? >>