archiwum
 • Radiowa Agencja Młodych

  -„Tu Radiowa Agencja Młodych, witamy słuchaczy zapraszając na nasz pierwszy program”. Taką zapowiedzią 28 lutego 1964 r. po raz pierwszy rozpoczęła się audycja Radiowej Agencji Młodych – organ propagandowy Zarządu Zakładowego Związku Młodzieży Socjalistycznej, wyemitowana z zakładowego radiowęzła zwanego Radio Studiem w Zakładach Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego „Zamech” w Elblągu.

  czytaj więcej
 • Instytucje Muzyczne, chóry 1918 – 1933 (do 1945)

  Po pierwszej wojnie światowej w Elblągu życie muzyczne uległo widocznemu ożywieniu. Kierowana przez Alfreda Pelza miejska i Teatralna Orkiestra uaktywniała swoja muzyczną działalność i obok koncertów symfonicznych, oper i operetek występowała podczas sezonu letniego w Krynicy Morskiej. W dniu 1 października 1928 roku orkiestra świeciła pięćdziesięcioletni jubileusz swojej działalności. Dla elbląskich melomanów bywały organizowane również wieczory muzyczne, koncerty organowe, występy chórów, a nawet koncerty symfoniczne. Obok Królewca z całą pewnością Elbląg był tym miastem w Prusach Wschodnich, w którym życie muzyczne było bogate i różnorodne. 

  czytaj więcej
 • Trwają prace

  Przypominamy, że od stycznia 2011 r. opracowujemy materiały do drugiej części książki "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" uwzględniającą 70 letnią historię elbląskiej muzyki. Planowana premiera styczeń 2015 r.

   

  Jeśli grałeś w elbląskich zespołach bądź znasz kogoś kto grał, a nie został uwzględniony w naszej bazie danych, skontaktuj się z nami: redakcja@muzycznyelblag.pl.

   

  Wszystkim nadsyłającym materiały wielkie dzięki!

  czytaj więcej
 • Przekaż płytę i dane do archiwum!

  Jeśli wydałeś własnym sumptem lub w firmie fonograficznej płytę to możesz nam ją sprzedać lub ofiarować gratis w zamian za reklamę na naszych stronach. Przyjmujemy tylko kasety, płyty lub inne nośniki zawierające okładkę i pudełko Jeśli widzisz błędy w opracowaniach lub posiadasz interesujące dane dotyczące muzyki elbląskiej z lat 1237-2015, napisz do nas! Z góry wielkie dzięki. Wspólnie tworzymy historię.

  czytaj więcej
 • Prace naukowe i popularnonaukowe

  Zapraszamy do czytania prac naukowych i popularnonaukowych zamieszczonych w dziale artykuły napisanych m.in. przez: doc. dr Agnieszkę Leszczyńską z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; prof. dr hab. Wiktora Łyjaka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Wiesławę Rynkiewicz-Domino, Tadeusza Nawrolskiego z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.

  czytaj więcej