preload loader
omdr1024 top
ID_privat

Har du et licenspligtigt apparat?
 

Medielicens
Hvis du har et eller flere af disse apparater, skal du betale medielicens:

  • Tv eller tilsvarende apparat
  • Computer med adgang til internet eller et andet netværk med en download hastighed på 256 Kbit/s eller derover
  • Computer med enhed, for eksempel tv-tuner, som kan modtage tv via radiobølger eller netværk 
  • Mobiltelefon med internetadgang
  • PDA'er og andre enheder, der trådløst kan modtage og gengive billedprogrammer og -tjenester

Radiolicens
En radio er også dækket af medielicensen, men hvis du udelukkende har radio, skal du kun betale radiolicens.

Virksomheder og institutioner skal ikke betale radiolicens.

 


Se Bekendtgørelsen om licens kapitel 1, § 1, stk. 2-4 for nærmere information.


 
 
 
 

Om forfaldsdatoer, checks og Betalingsservice

 

Kulturministeriets Bekendtgørelse om licens

 

Om DRs public service forpligtigelser

 

 
 
 
Du er her: dr.dk > Om DR > Licens > Privat > FAQ_Privat

© Copyright DR 2012. Materialet må ikke gengives uden tilladelse jævnfør lov om ophavsret.