02
Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom, Ankara’ya teknoloji çıkarması yaptı

Bilkom’un organizasyonunu üstlendiği ve Ankara Rixos Otel’de gerçekleşen Dijital Başkent etkinliğine Ankaralı iş adamları, bürokratlar, öğretmen ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Apple, Adobe ve Graphisoft gibi dünyanın en değerli teknoloji markalarının distribütörlüğünü yapan Bilkom, dijital teknolojilerin hayatımızda yarattığı önemli değişimleri ve gelecek vizyonunu Dijital Başkent 2011 etkinliği kapsamında Ankaralılarla paylaştı. Medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin Bilkom liderliğinde bir araya geldiği bu etkinlik, birbirinden keyifli ve etkileşimli toplantıları ile Ankaralılara zengin bir ufuk açtı.

Dijital Başkent 2011 etkinliği Cüneyt Özdemir, Ufuk Tarhan, Serdar Kuzuloğlu, Prof.Dr. Salih Ofluoğlu, Emre Aydoğdu, Kaan Sezyum, David Niemejier, Bora Ünal, Kemal Baransel, Özgür Yılmazel, Barış Özcan,Hakan Sevsal, Bülent Günsoy, Ali Babaoğlan, Mustafa Aydoğdu, Mehmet Koştumoğlu, Kemal Demir, Göksel Kesim ve Selçuk Karaman gibi alanında birçok ünlü ve sürpriz ismin birbirinden eğlenceli ve bilgilendirici sunumları ve workshop’larına sahne oldu.

Dijital Başkent’te mimariden günlük yaşama dijital teknolojilerin hayatımız üzerindeki etkileri tartışıldı. Gün boyu süren etkinlikte Yaşam, Kamu, İnşaat ve Eğitim gibi dört ana tema üzerine birbirinden önemli uzman konuşmacılar ayrıntılı sunumlar gerçekleştirirken, geleceğin trendlerini oluşturan dijital teknolojilerin günlük yaşama etkileri bireysel boyutu ve iş verimliliğine yansıması açısından ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi.


“Bütün sınırları zorluyoruz”

Dijital Başkent 2011 etkinliği sayesinde Bilkom, dijital yaşamın sosyal, kültürel ve ekonomik boyutlarını, bütün boyutlarıyla Ankaralılarla paylaşma fırsatı bulurken, engelli bir bilgisayar kullanıcısının Mac ile yaşadığı deneyim sonrasında yaşama nasıl bağlandığını ifade ettiği mektup etkinliğe damgasını vurdu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık, bu mektup ve etkinlik hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu engelli arkadaşımızın mektubunda ifade ettiği gibi Türkiye’de ve dünyada doğru dijital araçlarla yaşamını kolaylaştırmış, “yaşanmış, tecrübe edilmiş ve uygulanabilir” tüm hikayeleri ve başarıları gün yüzüne çıkarmak için uygun vaktin geldiği kanısındayım. Eğer teknolojinin yardımıyla bir engelli arkadaşımızın yaşamında böylesine büyük radikal değişiklikler yaratabiliyorsak Dijital Yaşam Koçu olarak daha birçok alanda insanlara yardımcı olabiliriz. Bilkom olarak distribütörlüğünü yaptığımız Apple, Adobe ve Graphisoft gibi dünya lideri markalarımız ve hizmetlerimizle hayatı herkes için kolaylaştırma çabamız, yıllardır aynı heyecanla devam ediyor. Bireylerin ve kurumların teknolojiden beklentilerine yanıt veriyor, onlara yenilikçi çözümlerle destek oluyoruz. Bu etkinlikte olduğu gibi, bundan sonra da Bilkom olarak, dijital teknolojilerin ve markalarımızın insanların yaşam kalitesini yükselten ve konforlarını artıran özelliklerini yorulmadan anlatmaya devam edeceğiz.”


Ünlü isimlerden keyifli sunumlar

Dijital Yaşam teması altında “Geleceğin Medyasında Bir Türk Yayını: Dipnot.tv” konulu sunumu ile Cüneyt Özdemir ilgiyle izlendi. Yeni bir medya düzeni getiren; hem bir gazete, hem bir televizyon, hem bir radio, hem de bir oyun portalı olan dipnot.tv kapsamında hazırladığı muhteşem video ile beğeni kazanan Cüneyt Özdemir, iPad ile neler yapılabileceği konusunda etkileyici örnekler sundu.

Yine aynı temada, “Ben sana sosyal olamazsın demedim…” başlıklı workshop/tartışma türünde sunumu ile M. Serdar Kuzuloğlu da etkinlikte yoğun ilgi gören isimlerdendi. Gazeteci ve Blog yazarı Kaan Sezyum da, Dijital Yaşam teması altında gerçekleştirdiği sunumu ile katılımcılara eğlenceli bir seans izletti.

Bilkom’un Dijital Başkent adı altında Dijital Yaşam Koçları ile birlikte düzenlediği etkinlikte “Sosyal medya ve dijital mecralarda yaşayan kamu” başlığı altında sunum yapan The Netfork’den Emre Aydoğdu, “Sosyal medyaya kamu tarafına duyulan önyargıların yıkılma zamanı geldi” diyerek dijital dünyanın ülkeyi bürokrasi hantallığından nasıl kurtarabileceğini, %95 oranında facebook, twitter gibi sosyal mecraları kullanan Türk halkıyla etkileşime nasıl katkılar sağlanabileceğini vurguladı.

JCI tarafında Türkiye’nin en başarılı 10 genci arasında yer alan Ali R. Babaoğlan ise “Dijital Vatandaş Memnuniyeti” başlıklı sunumunda SAP sisteminin ve mobilitenin odağında bilgilendirici bir seans gerçekleştirdi. Babaoğlan’ın sunumu da yine katılımcıların ilgisini çeken oturumlardan biriydi.


iPad varsa, her yerde eğitim de var

Dijital Eğitim başlığı altında bir konuşma yapan Anadolu Üniversitesi’nden Özgür Yılmazel, dijital eğitim metodları ve mobil uygulamalara dikkat çekti. Apple teknolojisi ile uzaktan eğitim konusunda yurtdışındaki üniversiteler için dahi örnek teşkil eden Anadolu Üniversitesi’nde dijital eğitim metodları ile ulaşılan başarıları paylaşan Özgür Yılmazel ile aynı konuda sunum yapan Doğa Koleji Eğitim Teknolojileri Koordinatörü Göksel Kesim ise dijital eğitimin sağladığı yüksek faydaları izleyicilere aktardı. Eğitmenler, iPad’i ideal eğitim aracı olarak nasıl kullanacaklarını detaylı öğrendi.

Dijital Mimarlık ve İnşaat teması konuşmacılarından Hakan Sevsal’ın İleri teknoloji -Akıllı yatırımlar- BIM başlığı altında GRAPHISOFT´un Sanal yapı çözümü (Virtual Building) ArchiCAD bir evrim aşamasi izleyicilerle paylaşıldı. Statik hesaplamalarla depreme karşı dayanıklı yapılar konusunda çok önemli çözümler sunan bu sunum da büyük ilgi gördü. Türkiye’nin gündemine depremin yerleştiğini ve Ankara’nın bu konuda duyarsız kalmaması gerektiği örneklerle aktarıldı.

Ünlü Dijital Yaşam Koçları ve dolu bir içerikle geçen oturum programlarından oluşan Dijital Başkent 2011’in sonunda bir kokteyl düzenlendi. Kokteylde katılımcılar arasında yapılan çekiliş ile bir adet Adobe CS5.5 Web Tasarım Seti ve bir adet de iPad 2 verildi.

Büyük bir coşku ve beyin fırtınası şeklinde geçen Dijital Başkent etkinliği, Ankara’nın yanı sıra Türkiye genelinde de düzenlenmeye devam edecek. Kaçıranlar için etkinliğin tüm detayları ve Dijital Yaşam Koçlarının 45 dakikalık sunumları çok yakında http://dijitalbaskent.bilkom.com.tr adresinde paylaşılacak.

Etkinlik ile ilgili filmi izlemek için tıklayın: http://vimeo.com/33900518