Съвет на Европа

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
Съвет на Европа
Council of Europe
Conseil de l'Europe

Химн: Ода на радостта

     Членове основатели     Присъединени членове     Официални кандидати     Наблюдатели на Парламентарната асамблея     Наблюдатели на Комитета на министрите     Наблюдатели на Комитета на министрите и на Парламентарната асамблея
Създаване Договор от Лондон, 5 май 1949
Локация Страсбург, Франция
Членство 47 европейски страни,
5 наблюдатели (съвет),
3 наблюдатели (асамблея)
Уебсайт www.coe.int
Внимание: Съветът на Европа не е институция на Европейския съюз (ЕС). Европейският съвет, Съветът на Европейския съюз и Съветът на Европа са три различни организации

Съветът на Европа (СЕ) е политическа международна организация на страните от Европа (т.нар. „Голяма Европа“ - 47 страни членки за разлика от 27 страни членки на Европейския съюз), която работи за целите на европейската интеграция.

Съветът на Европа е създаден на 5 май 1949 г. със седалище в Страсбург, Франция. Официалните му езици са английски и френски език. Комитетът на министрите и Парламентарната асамблея използват за работни езици също немски, италиански и руски език.

Целта на Съвета на Европа е да защитава и разпространява демокрацията, правата на човека, европейската културна идентичност и да търси решения на проблемите на европейските народи.

Съдържание

[редактиране] Органи

Органите на Съвета на Европа са следните.

[редактиране] Комитет на министрите

В него влизат министрите на външните работи на страните членки на СЕ. Заседават веднъж или 2 пъти в годината. Повечето решения се вземат с квалифицирано мнозинство (2/3), процедурните решения - с обикновено мнозинство. Комитетът на министрите се председателства на ротационен принцип, на всеки 6 мес. се сменя председателят (май-ноември). Занимава се с приемането на конвенции, одобряване на бюджета на Съвета на Европа и др.

[редактиране] Парламентарна асамблея на Съвета на Европа

По-известна е със съкращението ПАСЕ. Включва 321 представители на страните членки, плюс 321 техни заместници, които са представители на националните парламенти. Всяка страна може да има максимум 18 и минимум 2 представители, като България има 6. Заседава 4 пъти в годината по 1 седмица. От тези 4 заседания 3 са в Страсбург и 1 е в някоя от страните членки на Съвета. ПАСЕ избира генерален секретар и заместник генерален секретар на СЕ, генерален секретар и съдии в Европейския съд по правата на човека.

[редактиране] Конгрес на местните и регионални власти

В него влизат общо 108 представители от страните членки. Той е двукамарен орган - включва Камара на регионите и Камара на местните органи. Председателят се избира от 1 от 2-те камари, като се редуват. Конгресът се занимава с въпроси, свързани с популяризирането на местното самоуправление, трансграничното сътрудничество и др.

[редактиране] Европейски съд по правата на човека

Намира се в Страсбург. Има 47 съдии, които се избират от ПАСЕ и отговарят лично за решенията си, а не от името на държавата си. Съдът не може да отменя решения на националните съдилища.

[редактиране] Външни препратки

Лични инструменти
Именни пространства

Варианти
Действия
Навигация
Инструменти
На други езици