http://www.bbcturkish.com

20 Ocak, 2005 - TSİ 08:20

Sema Emiroğlu
New York

BM ile Japonya arasında Kürt sığınmacı gerilimi

Japonya’nın, Birleşmiş Milletler'in (BM) mülteci statüsü verdiği Kürt kökenli iki Türk vatandaşını sınırdışı etmesi, örgüte bağlı Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sert tepkisine yolaçtı.

New York’ta bir açıklama yapan yüksek komiserlik, Japon makamlarının, Ahmet Kazankıran ile oğlu Ramazan Kazankıran’ı, tutuklanmalarından bir gün sonra uçağa bindirip Türkiye’ye göndererek, uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi.

Ayrıca Kürt ailenin Türkiye’deki durumunu gözlemleyeceğini ve üçüncü bir ülkeye nasıl sığınabileceklerini araştıracağını açıkladı.

Japonya Adalet Bakanlığı’na bir mektup gönderen yüksek komiserlik, bir kişinin, hayatı ve özgürlüğünün tehlikede olduğı bir ülkeye geri gönderilmesinin, uluslararası mülteci hukukunda yasaklandığını hatırlattı.

Japon bakanlık ise, BM’nin Kazankıran ailesine mülteci statüsü tanımasının kendilerini hukuki açıdan bağlamadığını ve Kürt aile hakkındaki sınırdışı kararının çok önceden verilmiş olduğunu bildirdi.

Ancak BM Mülteciler Yüksek Komiserliği kıdemli hukuk müşaviri Nathalie Karsenty, şimdiye kadar örgütün mülteci olarak tanıdığı hiç kimsenin, zorla sınırdışı edilip ülkesine gönderilmediğini belirtti ve “Bu, sadece sözkonusu iki kişi için değil, aynı durumda bulunan başka kişiler için de kaygı verici bir durum” dedi.

49 yaşındaki Ahmet Kazankıran’ın Japonya’da bulunan eşi ve dört kızı ile, Erdal Doğan ve ailesi de, sınırdışı ile karşı karşıya bulunuyor.

Kazankıran ve Doğan aileleri, Japonya'nın kendilerine mülteci statüsü vermemesini, geçen Temmuz ayında Tokyo'daki BM Üniversitesi önünde 72 gün oturma eylemi yaparak protesto etmişti.

Avukatları, Ahmet Kazankıran’ın Türkiye’de Kürt azınlığa ayrımcılık yapılmasına son verilmesi için yapılan protesto gösterilerine katıldığını ve tutuklanıp işkence gördüğünü iddia ediyor.