Eurosport'u Facebook'tan takip edinEn son spor haberlerini duvarınızda görün 
Şu anda Eurosport'ta
 •  09:40 Tenis
  Avustralya Açık Tenis Turnuvası
 •  09:27 KAYAKLA ATLAMA
  Kayakla Atlama Dünya Kupası - Sa...
 
 
 
Futbol

Ordinaryüs...

Eurosport.com Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Ali Murat Hamarat'tan, hayatını kaybeden efsane futbolcu Lefter Küçükandonyadis'in hikayesi...

 
Ordinaryüs... - FutbolEurosport
 

"Tribünler söyledi binlerce kere

Ver Lefter’e yaz deftere

Bitti kalem doldu defter

Bu alemde kral Lefter"

Oğlunun adını Metin Oktay koymak isteyecek kadar Taçsız Kral’ın hastası, George Best’i sahada izlediği günü saniyesi saniyesine hatırlayacak kadar fanatik bir babanın uzaktaki oğluyla iletişim kurma biçimiydi futbol. Noktasızlığı coşkusundan, içeriği derinliklerden menkul cümlelerin idrak edilebileceğinden bir an olsun şüpheye düşmeksizin, o kadar öykü anlatıyordu ki, meşin yuvarlak o çocuk için bir yaşam biçimi halini alıyordu.

Büyüyordu ufaklık. Yine de rüyalarında sağdan İsfendiyar bindiriyor, onun ortalarına Metin kafayı çakıyordu. Fakat santradan topu alan Lefter çalımları müteakip uzaklardan doksanı bulup skoru eşitliyordu...

Ordinaryüs... - Futbol Rahmetli babamın defalarca ballandıra ballandıra anlattığı futbolculardan biriydi Türk futbolunun biricik Ordinaryüs profesörü. Defalarca onu izlemek için Fenerbahçe’nin maçına gittiğini göğsünü gere gere söylemişti. Hattâ bir seferinde piyango ona da vurmuş, Büyükada’da maestroyla top oynayanlar kervanına katılmış. Söylemeye gerek yok, ağlayarak anlatmıştı o günü; hem de defalarca!

Tam 86 yıl önce İstanbul’da doğmuştu Lefter Küçükandonyadis. Yaşı büyütülüp lisans çıkartıldığından Taksim’de geçirdiği iki yılın ardından askere alınmış, ‘gel tezkere’yi müteakip Fenerbahçe’de ‘ver Lefter’e yaz deftere’ dönemi başlamıştı.

Fiorentina, Nice derken, Ordinaryüs 1953’te biricik takımına geri dönmüştü. Ertesi yıl Dünya Kupası’nda Güney Kore’ye jeneriklik gol atan maestro, sarı-lacivertliler adına 423 defa fileleri havalandırmıştı.

Türkiye’de Rum’du, Yunanistan’da Türk. Atina’da Komşu’yu tek başına yıkınca, ziyadesiyle küfür işitmişti. Ülkedeki iklim Kutup’a çalarken, o yine gitmemişti.

Yeri gelmişken, pası Dağhan Irak’a uzatmalı: “Eminim büyük Lefter de hasta yatağında o güzellikleri hatırlıyordu. Aslında gönül koyacak az şeyi de yoktu. 1964'te, yani futbolu bıraktığı sene, bir diğer deyişle Beyoğluspor'un 1. Lig'i terk etmek zorunda bırakıldığı sene, aynı zamanda da bu toprağın bir sürü çocuğunun zorla ülkenin dışına sürüldüğü sene çektiklerini, verilmeyen 50. kez milli olma madalyasını, teknik direktör olarak Güney Afrika'ya gitmek istediğinde çıkarılan zorlukları, 1980'lere kadar kulübe yapılmayan üyeliğinin, o zaman da indirimli 'bilmemne grubu' tarifesinden değil de en zamlı tarifeden yapılmasını istese hatırlar da, beyefendidir o, güzellikleri anar sadece. Onu Lefter yapan ne devletin madalyasıydı çünkü, ne de birilerinin lütfu, onu Lefter yapan Fenerbahçe'ydi, tüm Türkiye'nin sevgisiydi. Birileri onu yok saymaya kalktığında bile, o herkesin Lefter'iydi."

Evet, o herkesin Lefter’iydi!

Dağhan Irak'ın Lefter yazısı

 

Ali Murat Hamarat'ı Twitter'dan takip etmek için tıklayın

Bu makaledeki yorumlar
 
1 Hızlı yorum
Gönder
 

You are logged in as administrator

 • Your publications will be displayed as such
 • You can delete abusive comments
 • Your abuse report will banish immediatly the user
   
 • 1.
  Kerim KüçükselamÖnceki gün
   
   
   
 
 
Sakın kaçırmayın
 • GALERİ

  Spor dünyasından en çarpıcı kareler, objektiflere yansıyanlar…

 • WATTS

  İnsanın gözünden yaş getiren eğlenceli spor videolarıyla bir Eurosport efsanesi WATTS sizlerle…

 • TV Ekranı

  Bugün televizyonda hangi spor karşılaşmalarını izleyebilirsiniz? İşte günün programı.

EUROSPORT.COM'U TAKİP EDİN
 
Facebook'ta
 
Twitter'da
 
 
Mobil'de
iPhone | Android |