close

Sign In

close

Register

All fields are required(*).
logo
2012. október 10.

Halálbüntetés elleni világnap: Magyarország aktív szerepvállalására is szükség van a halálbüntetés globális felszámolásában

Az Amnesty International Magyarország a halálbüntetés elleni világnap alkalmából ma nyílt levelet adott át a Külügyminisztériumnak. Ebben arra kéri a magyar kormányt, hogy határozottan foglaljon állást a halálbüntetés ellen kül- és belföldön egyaránt, illetve vállaljon aktív nemzetközi szerepet a halálbüntetés elleni globális küzdelemben, összhangban a nemzetközi kötelezettségeivel.

 

AMNESTY INTERNATIONAL
SAJTÓKÖZLEMÉNY

2012. október 10.

Le a szégyenfallal! Magyarország aktív szerepvállalására is szükség van a halálbüntetés globális felszámolásában

 

Az Amnesty International Magyarország a halálbüntetés elleni világnap alkalmából ma nyílt levelet adott át a Külügyminisztériumnak. A nyílt levelet Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára vette át. A helyettes államtitkár úgy nyilatkozott: EU-tagállamként Magyarország kész társszerzője lenni a következő ENSZ-közgyűlési határozatnak, amely a kivégzésekre történő moratórium bevezetésére szólít fel.

A halálbüntetés elleni közdelem 10. világnapján van mit ünnepelni, hisz egyértelmű a globális tendencia a halálbüntetés eltörlésére. A 2003-as első ilyen világnap megünneplése óta eltelt időben tizenhéttel nőtt azon országok száma, amelyek eltörölték a halálbüntetést minden bűncselekményre vonatkozóan. Negyedével, 28-ról 21-re csökkent azon államok száma, amelyekről tudjuk, hogy kivégzést hajtottak végre 2011 során. Még az olyan hírhedten nagy kivégzéspárti országokban is, mint az Egyesült Államok vagy Kína, visszaszorulóban van e kegyetlen büntetési mód alkalmazása.

Van azonban restellnivaló is, ezért az Amnesty International aktivistái szégyenfalat állítottak annak az 58 országnak, ahol még van halálbüntetés. Ezekben az országokban még mindig közel húszezer ember néz szembe a kivégzés rémével. A szégyenfal évről évre zsugorodik, de ahhoz, hogy ez a tendencia folytatódjon, és majd egyszer az egész falat ledöntsük, minden halálbüntetést ellenző országnak be kell kapcsolódni a globális küzdelembe, így Magyarországnak is.

Az ENSZ Közgyűlés 2012 végén készül elfogadni a negyedik, a kivégzésekben globális moratóriumra felszólító határozatot. Ezzel kapcsolatban minden, halálbüntetést eltörlő és azt ellenző országnak, így Magyarországnak is, aktívan szerepet kell vállalnia, hogy egy tartalmas és erős határozat szülessen, amelyet minden eddiginél több ország támogat. A közgyűlési határozatok ugyan nem kötelező érvényűek, de hatalmas jelentősége van, ha a világ összes ENSZ tagállamát tömörítő fórum határozottan kiáll a kivégzések felfüggesztése mellett. Különösen fontos a határozat támogatásáról meggyőzni olyan államokat, mint Kuba, Ghána, Tunézia, illetve Mianmar, amelyek ugyan törvényileg még alkalmazzák a halálbüntetést, a gyakorlatban azonban már nem vagy tettek lépéseket a kivégzések visszaszorítása felé.

Az Amnesty International minden esetben ellenzi a halálbüntetést, mert azt az élethez való jog és a kínzás és más embertelen bánásmód tilalmának megsértésének tartja. Vannak azonban olyan esetek, amikor különösen fontos a halálbüntetés alkalmazásának megtiltása, például, amikor a halálra ítélt bűncselekménye elkövetésekor még nem volt 18 éves; ha az elítélt szellemi fogyatékossággal küzd; vagy ha a büntetőeljárás nem felelt meg a tisztességes eljárás alapfeltételeinek.

Média