Aktualności

    Główne cele kampanii

    OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA JĘZYK TO PODSTAWA. UCZ SIĘ JĘZYKÓW JEST ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY JĘZYKOWE POLAKÓW I PRÓBĄ ZWRÓCENIA UWAGI NA ROLĘ EDUKACJI JĘZYKOWEJ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE.

    1. Tworzenie w Polsce klimatu sprzyjającego nauce języków obcych;

    2. Promowanie różnorodności językowej;

    3. Wdrożenie narodowej polityki językowej, która pomoże w wykreowaniu wizerunku Polaka jako obywatela Europy, swobodnie posługującego się językami obcymi.

    Organizatorzy kampanii

    Strona startowa

    KAMPANIA JĘZYK TO PODSTAWA JEST WSPÓŁORGANIZOWANA PRZEZ FUNDACJĘ INSTYTUT JAKOŚCI W EDUKACJI (FIJED), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych (PASE) ORAZ MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE REKLAMY W POLSCE (IAA POLAND CHAPTER).

    JEDNYM Z JEJ KLUCZOWYCH DZIAŁAŃ, JEST UDZIAŁ W BADANIU LANGUAGE RICH EUROPE, KTÓRE WSPIERANE JEST RÓWNOCZEŚNIE PRZEZ PRESTIŻOWE INSTYTUCJE EUROPEJSKIE. WIODĄCYM ZAŁOŻENIEM TEGO EUROPEJSKIEGO PROJEKTU JEST ZBADANIE STRATEGII JĘZYKOWYCH KRAJÓW UE, MONITOROWANIE ICH EFEKTYWNOŚCI I BADANIE OPINII SPOŁECZNEJ W ZAKRESIE ŚWIADOMOŚCI JĘZYKOWEJ.

    JAKO OTWARTA PLATFORMA PRO-JĘZYKOWA, KAMPANIA JĘZYK TO PODSTAWA MA SZEROKIE POPARCIE ZE STRONY PRZEDSTAWICIELI KRAJÓW UE, LIDERÓW OPINII PARTNERÓW MEDIALNYCH, ORGANIZACYJNYCH I SPONSORÓW.

    KAMPANIA JĘZYK TO PODSTAWA JEST WSPÓŁORGANIZOWANA PRZEZ FUNDACJĘ INSTYTUT JAKOŚCI W EDUKACJI (FIJED) ORAZ MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE REKLAMY W POLSCE (IAA POLAND CHAPTER). JEDNYM Z JEJ KLUCZOWYCH DZIAŁAŃ, JEST UDZIAŁ W BADANIU LANGUAGE RICH EUROPE, KTÓRE WSPIERANE JEST RÓWNOCZEŚNIE PRZEZ PRESTIŻOWE INSTYTUCJE EUROPEJSKIE. WIODĄCYM ZAŁOŻENIEM TEGO EUROPEJSKIEGO PROJEKTU JEST ZBADANIE STRATEGII JĘZYKOWYCH KRAJÓW UE, MONITOROWANIE ICH EFEKTYWNOŚCI I BADANIE OPINII SPOŁECZNEJ W ZAKRESIE ŚWIADOMOŚCI JĘZYKOWANIE. JAKO OTWARTA PLATFORMA PRO-JĘZYKOWA, KAMPANIA JĘZYK TO PODSTAWA MA SZEROKIE POPARCIE ZE STRONY PRZEDSTAWICIELI KRAJÓW UE, LIDERÓW OPINII PARTNERÓW MEDIALNYCH, ORGANIZACYJNYCH I SPONSORÓW.

    FIJED ma wiedzę i doświadczenie w tworzeniu polityk i strategii promujących ideę wielojęzyczności. FIJED, który jest Krajowym Instytutem Językowym, zajmuje się również opracowywaniem programów, rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań metodologicznych w nauczaniu języków, certyfikacją i zapewnianiem jakości w procesie edukacji językowej. FIJED promuje narzędzia i rozwiązania, które gwarantują wysoką jakość w nauczaniu języków oraz dostarcza wsparcia w dokonywaniu ewaluacji przedsięwzięć związanych z nauczaniem, zarządzaniem w edukacji oraz wprowadzaniem rozwiązań systemowych na skalę lokalną, krajową i europejską. FIJED organizuje też warsztaty i konferencje.

    Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE jest organizacją pozarządową, której celem głównym jest wspieranie jakości w nauczaniu języków
    obcych w Polsce
    .

    Stowarzyszenie (www.pase.pl) podejmuje działania mające na celu:

    • ułatwienie wszystkim, którzy chcą się uczyć języków obcych wybór profesjonalnej szkoły językowej;

    • wspieranie szkół językowych w osiąganiu wysokich standardów nauczania;

    • umożliwianie wymiany doświadczeń lektorów i kadry administrującej szkołami językowymi;

    • inicjowanie i wspieranie dyskusji, ważnych dla całego środowiska działań oraz wspólnych przedsięwzięć między innymi w 2009r. uruchomiliśmy w imieniu szkół językowych, lektorów oraz słuchaczy ogólnopolską kampanię „NIE dla VAT”. Wszystkie podjęte starania pozwoliły osiągnąć jeden najważniejszy cel zagwarantować zwolnienie z VAT-u nauki języków obcych.

    Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy w Polsce (IAA) jest jednym z oddziałów IAA Global i działa już od 15 lat. Jest jedyną organizacją, która skupia przedstawicieli z CAŁEJ branży marketingowej: największych reklamodawców, agencje reklamowe, instytuty badawcze, media, agencje PR, agencje online, etc. IAA Polska to jedyna tak szeroka platforma wymiany poglądów i współpracy w branży.

    Celem IAA Polska jest działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju reklamy, podnoszenia standardów etycznych i zawodowych w tej dziedzinie oraz rozszerzenia swobody komunikowania się producentów i konsumentów, w szczególności poprzez:

    • promowanie pozytywnego stosunku do reklamy i korzyści z niej płynących dla gospodarki

    • budowanie i utrzymywanie prestiżu branży reklamowej

    • kreowanie płaszczyzn współdziałania agencji reklamowych, środków masowego przekazu i reklamodawców

    • obronę swobody wypowiedzi handlowej, a co za tym idzie–stwarzanie możliwości wyboru dla konsumenta

    • tworzenie samoregulacji w reklamie, zabieganie o powszechną akceptację kodeksów i norm, nadzór nad ich wdrażaniem i przestrzeganiem

    • pobudzanie profesjonalnego rozwoju reklamy przez edukację i szkolenia w dziedzinie komunikacji marketingowej

    Fundacja Instytut Jakości w Edukacji tworzy w Polsce platformę do koordynacji inicjatyw promujących nauczanie języków, promuje narzędzia i rozwiązania, które gwarantują wysoką jakość w nauczaniu języków oraz dostarcza wsparcia w dokonywaniu ewaluacji przedsięwzięć związanych z nauczaniem języków, zarządzaniem w edukacji i wprowadzaniem rozwiązań systemowych na skalę lokalną, krajową i europejską.

    Więcej dowiesz się na stronie www.

    W 1993 Stowarzyszenie PASE utworzyło system inspekcji i akredytacji szkół językowych. Instytucjom, które spełniają nowoczesne standardy nauczania języków obcych, przyznaje znak jakości PASE. Podczas inspekcji sprawdzane są między innymi metody i warunki nauczania w szkole językowej, a także sposób zarządzania placówką, który również wpływa na standard usług świadczonych słuchaczom.

    Więcej dowiesz się na stronie www.

    Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy (IAA) zostało założone w 1938 r. w Nowym Jorku. Obecnie ma niemal sto oddziałów na całym świecie. Oddziały IAA w poszczególnych państwach tworzą własne programy, promując odpowiedzialność reklamy i broniąc swobody komunikacji marketingowej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy w Polsce powstało w 1993 roku.

    Więcej dowiesz się na stronie www.

    Wydarzenia

    W związku z rosnącą potrzebą uczenia się języków,  już ponad 150 prywatnych szkół językowych - przystąpiło do Kampanii "Język to podstawa". Wśród partnerów kampanii znalazły się szkoły zrzeszone w Stowarzyszeniu PASE, działające pod marką Empik i Speak Up, oraz pr...
    Film z gali 26 września, w 10. rocznicę europejskiego dnia języków, w auli politechniki warszawskiej odbyła się gala językowa, inaugurująca ogólnopolską kampanię społeczną JĘZYK TO PODSTAWA. UCZ SIĘ JĘZYKÓW. Obecni byli reprezentanci władz oświatowych i samorządowych, insty...
    Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł - Victor Marie Hugo

    Inicjatywy

    Cele kampanii Język to podstawa realizujemy w praktyce za pomocą inicjatyw skierowanych do samorządów, firm, uczelni wyższych, szkół i nauczycieli.

    ETYKIETKI DLA BIZNESU I SAMORZĄDÓW "TU MÓWIMY W JĘZYKACH OBCYCH" Akcja polega na audytowaniu personelu i przyznawaniu poszczególnym punktom usługowym etykiet potwierdzających znajomość języków wśród ...
    Konkurs dla wyższych uczelni na najlepszą uczelnianą politykę językową miał na celu zaktywizować środowiska akademickie do wdrażania innowacyjnych rozwiązań dotyczących organizacji lektoratów językowych dla studentów wszystkich kierunków. W konkursie wyłoniliśmy przykłady dobry...
    Aby wziąć udział w konkursie wystarczy z literek tworzących logo kampanii  utworzyć jak najwięcej słów w wybranym języku: angielskim, niemieckim, francuskim lub hiszpańskim; lub ułożyć z nich najdłuższe słowo w wybranym języku angielskim, niemieckim, francuskim lub hiszp...
    "BEST PRACTICES IN MOTIVATING STUDENTS TO LEARN ENGLISH" - konkurs zakończony Cele konkursu, skierowanego do nauczycieli języka angielskiego: Zachęcanie do tworzenia dobrej praktyki szkoleniowej w zakresie kształcenia językowegoStymulowanie działań edukacyjnych popr...

    Partnerzy

    Partner strategiczny:

     PEARSON

     

    Partnerzy Kampanii:

    Cambridge University  British Council Gpethe Institut Osterreich Institut Empik SchoolSpeak Up

    Ambasadorzy

    Do naszej Kampanii dołączyły znane osobistości ze świata biznesu i mediów. Osoby te wspierają ideę wielojęzyczności, ponieważ ich własne doświadczenia są najlepszym przykładem na to, jak ważna we współczesnym świecie jest znajomość języków i otwarcie się na inne kultury.

    Radek Brzózka - prezenter telewizyjny, więcej informacji znajdziesz na stronie www.radekbrzozka.com

    Marek Kościkiewicz - muzyk i kompozytor, więcej informacji znajdziesz na stronie www.marekkoscikiewicz.pl

    Henryk Sawka – rysownik, satyryk, więcej informacji znajdziesz na stronie www.sawka.pl

    Instytucje wspierajace

    Szkoły językowe, które wspierają, promują oraz inicjują działania kampanii w całej Polsce.

    Znajdź szkołę w twojej okolicy
    uczestniczącą w Akcji

    Kontakt

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samej kampanii oraz inicjatywach z nią
    związanych, napisz do nas: fijed@fijed.pl