[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
207.241.237.236





 

 

Serwis wyróżniony
tytułem Witryna Dnia
[Witryna Dnia]
miesięcznika
PC World Komputer

Środa, 01 V 2013

wersja do druku [print]

[7 IX 2006] Darmowe warsztaty antyspamowe

W witrynie Akademia Linuxa[pl] ukazało się ogłoszenie o mających się odbyć 16 września 2006, godz. 11.00 (ewentualnie również o 14:00) w Warszawie[pl] bezpłatnych warsztatach antyspamowych dla administratorów: (...)Opiekujesz się (mniejszą lub większą) siecią, zainstalowałeś zabezpieczenia antyspamowe, a twoi użytkownicy dalej skarżą się na śmieci o viagrze? My też mieliśmy ten problem. W końcu długą praktyką nauczyliśmy się, jak właściwie dostroić Spam Assassina, odpowiednio go nauczyć, skonfigurować go tak, aby stosował greylisting itp. Udało się. W porównaniu z instalacją prosto z pudełka ilość spamu zmniejszyła się kilkadziesiąt razy.(...) Na listopad zapowiadane są warsztaty na temat blokowania niestosownych stron www.
Więcej » (akademia.linuksa.pl [pl])

[20 VI 2006] List od entuzjasty

Łukasz Kozicki

Napisał do mnie jakiś Entuzjasta, choć nie całkiem wiem czego entuzjastą jest ów ktoś. Może mojej witryny, może tylko wysyłki ofert handlowych[nospam-pl.net]swojego produktu, a może tak bardzo spodobała mu się moja wypowiedź krytykująca spam rozsyłany przez mBank[pl] (jako że list otrzymałem wkrótce po owej wypowiedzi). A może chodziło o zupełnie co innego - nie wiem, mój Korespondent nie zechciał mi tego wyjawić. W każdym razie, poinformował mnie, że jeśli nie będziemy uważali (czyżby pluralis maiestatis?), to "W przeciwnym wypadku wpadniecie pod samochód na ulicy. Albo przejedzie Was rower".
Więcej » ([nospam-pl.net])

[4 VI 2006] Spam z ICIC - i jak dać w kość spamerowi

Łukasz Kozicki

Zapewne wielu z czytelników tej strony spotkało się ze spamem rozsyłanym przez ukraińskie "Międzynarodowe Centrum Informacyjno-Konsultingowe ICIC"[pl](to nie jest strona tej firmy). ICIC regularnie organizuje konferecje w Warszawie lub na Ukrainie, a informacje o tych konferencjach rozsyła - oczywiście - za pomocą spamu. Najwyraźniej osoby uczestniczące w mailingu monitorują usenetową grupę antyspamową pl.internet.mordplik[pl], bo publikowane nowe sposoby filtrowania tego spamu wciąż znajdują odbicie w modyfikacji metod wysyłki. (a przy okazji wiadomości te stają się coraz bardziej nieczytelne i coraz bardziej "wyglądają" na spam...) Wpłynięcie na firmę metodami prawnymi jest niestety trudne: jest zarejestowana na Ukrainie, gdzie spam nie jest karalny, a w Polsce działa przez pojedyńcze osoby, bez rejestracji działalności. Spam jest wysyłany poprzez sieć zombie[nospam-pl.net] lub open-proxy.

Jeden z internautów nękanych przez ICIC cotygodniowymi porcjami spamu wpadł na pewien pomysł: centrum "informacyjno-konsultingowe" musi przecież korzystać ze współpracy z innymi firmami aby te swoje konferencje organizować. Co się więc stanie, jeśli te firmy zostaną poinformowane o spamerskich metodach stosowanych przez ICIC[pl]? Co się stanie, jeśli w Internecie znajdzie się na tyle dużo informacji o spamie, że będą one pokazywane przez wyszukiwarki internetowe w sąsiedztwie informacji o firmie? Być może potencjalni kontrahenci zechcą zrezygnować ze współpracy. Jak pomyślał, tak zrobił. Na efekty nie trzeba było czekac długo - większość informowanych o tych faktach firm przestało promować ICIC na swoich stronach internetowych. Przy okazji ICIC zaprezentowała się ze swojej "najlepszej" strony: dopisując do list adresatów spamu firmę która zerwała współpracę[pl], mailbombing[pl]osób które się zaangażowały w tę akcję (nie pierwszy zresztą[pl]), czy joe-job[pl]i "bombardowanie zwrotkami"[pl], a nawet groźby[pl](chodzi z pewnością o ICIC). Nawiązując do tytułu - no cóż, metoda okazała się chyba skuteczna, ale walcząc z nimi samemu też można oberwać od firmy, która najwyraźniej nie przebiera w środkach. I ja publikując tę informacje też narażam się na zemstę ze strony ICIC - jednak i Was, drodzy czytelnicy, zachęcam do włączenia się w tę akcję. Nie można w końcu dać się bandziorom zastraszyć.

Więcej na ten temat » (spam.jogger.pl [pl])
I o wynikach akcji » (www.lemat.priv.pl [pl])
Jeszcze więcej » (groups.google.pl [pl])

[12 IV 2006] O spamie na Uniwersytecie Gdańskim

20 kwietnia 2006, o godzinie 13:00 w Audytorium C Wydziału Prawa i Administracji UG na ul. Bażyńskiego 6 w Gdańsku-Oliwie (budynki przy hali Olivii) odbędzie się spotkanie pt. "SPAM, SPAM, lovely SPAM...", organizowane przez Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego[pl]. Prelegentami będą: Dr Wojciech Wiewiórowski (WPiA UG[pl]), Justyna Kurek (UOKiK[pl]) oraz Piotr Waglowski[pl] (Instytut Nauk Prawnych PAN[pl]). Tematyka spotkania, jak można się domyśleć, będzie zdecydowanie zorientowana na prawne aspekty spamu. Program spotkania znajduje się w witrynie Piotra Waglowskiego:
Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])

[21 III 2006] UOKiK koncentruje się na spamie w Miesiącu Przeciwdziałania Oszustwom

Łukasz Kozicki
Jak zawiadamia komunikat[pl]prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów[pl], UOKiK "weźmie udział w międzynarodowej akcji Miesiąc Przeciwdziałania Oszustwom, mającej na celu edukację konsumentów w zakresie przysługujących im praw w handlu elektronicznym. Tegoroczna edycja odbywającego się przez cały marzec przedsięwzięcia skoncentruje się na zwalczaniu niechcianej korespondencji elektronicznej.". W ramach tej Akcji UOKiK zorganizował i organizuje szereg spotkań i konferencji.

  • 7 III odbyło się spotkanie polskich dostawców usług internetowych[pl] (ISP). Wedle relacji organizatorów, niemal wszystkie zaproszone do udziału firmy delegowały na to spotkanie swoich przedstawicieli, zaś dyskusja na temat możliwości stworzenia "kodeksu dobrych praktyk", który w sposób sprawniejszy i łatwiejszy niż regulacje prawne mogłyby przyczynić się do ułatwienia walki ze spamem - była dość burzliwa. Oby również owocna. Relację[pl] z tego spotkania opublikował na swojej stronie Piotr Waglowski.
  • 14 III odbyła się konferencja naukowa na temat bezpieczeństwa w sieci[pl] - ze szczególnym naciskiem na walkę ze spamem. Relację[pl] z tego spotkania również opublikował już Piotr Waglowski, a moja relacja powinna też wkrótce się ukazać.
  • W bieżącym tygodniu w UOKiK odbędą się również warsztaty szkoleniowe dla prokuratorów na temat ścigania przestępców internetowych oraz zwalczania spamu.

"Kampania stanowi jednocześnie wypełnienie przez Prezesa UOKiK zobowiązań nałożonych we wrześniu 2005 roku przez Komitet Europejski Rady Ministrów" - mowa o dokumencie wspomnianym niżej. W związku z prowadzoną kampanią informacyjną, UOKiK uruchomił stronę z podstawowymi informacjami na temat spamu[pl] - szkoda tylko, że strona jest zrobiona w sposób uniemożliwiający jej wygodne czytanie... Poza tym zawiera pewne treści, z którymi mi osobiście trudno się zgodzić. Czytamy bowiem na tej stronie jak następuje: "Dopuszczalne jest zatem przesłanie na adres e-mail pytania, czy adresat zgadza się na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowej. Zazwyczaj nadawca podaje w e-mailu dane umożliwiające jego identyfikację oraz krótko opisuje, czego miałaby dotyczyć ewentualna informacja." Nie bardzo można stwierdzić co dokładnie ma ten zapis oznaczać - nie ma bowiem na stronie przykładu jak takie pytanie powinno wyglądać - są tylko przykłady jak nie powinno wyglądać. Jednak, biorąc pod uwagę, że komunikaty o treści "Firma X oferuje towar Y" stanowi lwią część wszelkich komunikatów marketingowych, trudno nie zauważyć, że w praktyce (tj. takie zapytania jakie do tej pory miałem nieprzyjemność czytać... ) tego rodzaju zapytania już zawierają w sobie niezamawianą informację handlową - za którą, jak stwierdza art. 2 ust. 2) ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną[nospam-pl.net] - należy uważać "każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy (...)". Z drugiej strony, biorąc pod uwagę iż w MTiB[pl] trwają prace nad nowelizacją "ustawy antyspamowej" (przepraszam za skrót myślowy), mam nadzieję że w końcu wszelkie wątpliwości na ten temat zostaną ostatecznie rozwikłane.

Więcej » (www.uokik.gov.pl [pl])

[19 III 2006] "Walka ze spamem już wypowiedziana"

Łukasz Kozicki
5 III 2006 w Rzeczypospolitej[pl] opublikowany został artykuł Sławomira Wikariaka na temat zmian w polskim prawie, które doprowadzić mają do zwiększenia kontroli nad spamem. Artykuły w archiwum Rz są niestety, dostępne za darmo jedynie przez kilka dni - ale jeśli ktoś dysponuje abonamentem lub chce zapłacić SMS-em - oto odnośnik do tego artykułu[pl]. Dla pozostałych, pozwolę sobie na zacytowanie kilku fragmentów tekstu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma ścigać osoby, które rozsyłają niechcianą korespondencję w Internecie, ale nie potrafi ich zidentyfikować. Nowe przepisy mają to zmienić. (...) Do tej pory skarg na nadawców niepożądanych treści jest niewiele, bo drogą sądowa jest długa i wyboista a kary niewielkie - zaś, jak mówi Łukasz Wroński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skarg do UOKiK jest niewiele: (...) Ludzie chyba nie wierzą w ich skuteczność. Nic dziwnego, skoro (...) wyroki, jeśli już zapadają, opiewają na kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset zł. (...) Większość spraw w ogóle nie dociera do sądu. Kończy się umorzeniem ze względu na niską szkodliwość społeczną lub postępowaniem mandatowym. (...) Niebawem jednak to się zmieni. W Ministerstwie Transportu i Budownictwa[pl] powstaje program, który będzie koordynować walkę ze spamem. Zewnętrzna firma zajmie się zaś ustalaniem danych nadawców.
Więcej » (www.rzeczpospolita.pl [pl], dostęp płatny)

[19 III 2006] Podział kompetencji w sprawie zwalczania spamu

Łukasz Kozicki
29 IX 2005 Komitet Europejski Rady Ministrów przygotował Projekt decyzji w sprawie wskazania właściwego organu odpowiedzialnego za koordynację działań w zakresie zwalczania spamu, który w ostatnich dniach został opublikowany na stronach UOKiK. Decyzja ta zobowiązuje UOKiK i URItP, czyli od niedawna Urząd Komunikacji Elektronicznej do przeprowadzania akcji informacyjnych, zarządza utworzenie ogólnopolskiego punktu kontaktowego w sprawie spamu oraz "spamboxa" do raportowania spamu i określa procedury współpracy między MTiB[pl], GIODO[pl], UKE[pl], UOKiK[pl], CERT Polska[pl] oraz MSWiA[pl] (czyli de facto Policją). Pełen tekst decyzji jest dostępny, niestety, tylko w formacie *.doc.
Więcej » (www.uokik.gov.pl [pl], DOC)
(Kopia lokalna) »

[19 III 2006] "Społeczne i prawne aspekty spamu"

Pod koniec lutego Piotr Kucharski, administrator w Centrum Informatycznym Szkoły Głównej Handlowej[pl] w Warszawie, opublikował esej Społeczne i prawne aspekty spamu[pl]. Esej przystępnie napisany, nie nużący dłużyznami, znakomity jako materiał edukacyjny. Jako mottem, Autor posłużył się cytatem z Antoniego Słonimskiego: "jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie".
Więcej » (akson.sgh.waw.pl [pl])
(kopia lokalna - PDF) »

[19 III 2006] "Anti-spam regulation" w OECD

Łukasz Kozicki
W listopadzie 2005 Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD[en]) opublikowała[en]raport "Anti-Spam Regulation"[en](PDF; dostępna też lokalna kopia), przygotowany przez Grupę Roboczą d/s Spamu (Task Force on Spam[en]). Raport obejmuje przegląd regulacji prawnych dotyczących spamu w państwach członkowskich OECD (wprawdzie Polska należy do OECD od roku 1996, ale polskie regulacje nie zostały przez ten raport objęte). Raport ten listę zagadnień i punktów decyzyjnych które należy brać pod uwagę przy tworzeniu ustawodawstwa antyspamowego. Jak podkreślają autorzy, celem opracowania nie jest wskazywanie czy rekomendowanie jakichkolwiek rozwiązań, a są one referowane tylko jako przykłady. Dokument podkreśla też rolę współpracy pomiędzy rządami a dostawcami usług internetowych. Zaś do podstawowych wyborów przy tworzeniu legislacji antyspamowej zalicza wybór między metodą opt-in (lansowana przez organizacje konsumenckie i antyspamowe) a metodą opt-out (lansowaną przez marketingowców). W Polsce, jak się wydaje, twórcy aktualnie obowiązującej ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie byli do końca pewni jaką metodę wybierają - w przeciwnym wypadku ustawa nie budziłaby tylu wątpliwości "czy można wysłać zapytanie o zgodę na wysyłkę informacji handlowych - czy nie można"...
Więcej » (www.oecd-antispam.org [en])

[18 III 2006] Pierwsza aktualizacja w roku 2006

Łukasz Kozicki
Witryna przez kilka miesięcy nie była uzupełniana o nowe wiadomości, za co czytelników przepraszam. Niestety, moje prywatne sprawy i obowiązki zawodowe skutecznie zniechęcają mnie do ciągłego dbania o aktualizowanie wiadomości. Jednak w ostatnich dniach i tygodniach w Polsce i na świecie miało miejsce kilka wydarzeń o których - jak sądzę - należy wspomnieć choć kilka słów. W związku z tym, postaram się choć częściowo pouzupełniać braki.

[18 III 2006] Słone kary za wysyłkę spamu...

Kary, niestety, nie w Polsce. Na początek - mały skrót wiadomości z serwisu prawo.vagla.pl[pl]:

  • W sierpniu 2005, w Phoenix, USA, trzy osoby zostały oskarżone o naruszenia ustawy CAN-SPAM Act. W związku z wysyłką pornograficznego spamu z zastosowaniem różnych technik ukrywania danych nadawcy, Jennifer Clason, Jeffrey Kilbride i James Schaffer są zagrożeni karą do 6 mln USD oraz do 5 lat więzienia. Dodatkowo, za oszustwa finansowe dwóm z nich grozi do 20 lat więzienia. Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])
  • Również w sierpniu, Jason Smathers, były pracownik AOL, został skazany na piętnaście miesięcy pozbawienia wolności za wyniesienie z firmy 92 milionów adresów klientów i sprzedaż tej bazy[en] spamerom - dostał za nią 28 tys. USD. Jego kupiec sprzedał ją już wiele razy... Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])
  • Znów w sierpniu 2005, w Prior Lake (USA) aresztowano Christophera Williama Smitha[en] stawiając mu zarzuty związane z nielegalna sprzedażą leków przez internet oraz reklamowanie tych leków za pomocą spamu. Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])
  • W styczniu 2006 firma Media Logistics UK zapłaciła 300 GPB odszkodowania ofierze wysłanego spamu. Nigel Roberts[en] zaskarżył spamera, ale strony dogadały się poza sądem. Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])
  • Również w styczniu James McCalla z Florydy dostał nakaz zapłacenia 11.2 mld USD (tak, miliardów) odszkodowania za bezprawne wykorzystywanie infrastruktury firmy CIS Internet Services[en]do wysyłki spamu. Więcej » (prawo.vagla.pl [pl])

[18 III 2006] Polskie przewodnictwo w ICPEN

Łukasz Kozicki
Od sierpnia 2006 polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[pl] przewodniczył będzie pracom Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów ICPEN[en]. Wyboru następnej po obecnej, koreańskiej prezydencji dokonano w listopadzie 2005 i od tej chwili UOKiK stał sie członkiem tzw. Trójki, czyli prezydium, liczącego przedstawicieli prezydencji poprzedniej (Anglia), aktualnej i następnej. Do zadań ICPEN należy wymuszanie zmian na stronach internetowych które prowadzą nieuczciwe formy marketingu (braki wymaganych informacji, oszustwa czy inne naruszenia prawa) - poprzez prośby, groźby, a w razie potrzeby działania sądowe. Jednym z programów ICPEN jest prowadzona od maja 2005[en]wraz z FTC[en], akcja "Operation Spam Zombies"[en]
Więcej » (www.icpen.org [en])
Jeszcze więcej » (www.egospodarka.pl [pl])

 

Aktualności z listopada 2005 »»
Aktualności z października 2005 »»

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 07 IX 2006

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--


 
Reuters
The Register
Wired News
CNET News.com
Digital Media Europe Internet Week
the Inquirer
Europa - Information society ..
Europa - Fighting Spam
News FindLaw ..
NewsNow .
NewsForge
FTC news
Out-Law.com
Slashdot .
News.Google .
NewsNow .


Dziennik PAP ..
VaGla.pl
7thGuard
NoweMedia
IDG.pl .
PCWorld.com ..
IPsec.pl
CERT.pl
spam.jogger.pl


OpenRBL
WhoisProxy


MKS_vir
Symantec S.R.
SecurityFocus
MessageLabs
Anti-Phishing.org
SpamBlogging


Spybot-S&D
Ad-Aware


Wikipedia (pl)
Wikipedia (en)
Webopedia


FAQ pl.internet.pomoc


John Graham-Cumming
Paul Graham

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy