Click here to view page content
TÜRK TELEKOM & GRUP ŞİRKETLERİ

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu

Mohammed HaririOttowa Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Hariri, 30 yıldan uzun bir süredir Saudi Oger Ltd.’nin yönetiminde yer almaktadır. Telekomünikasyon, inşaat, enerji ve havacılık alanlarında yatırımları bulunan şirketin çeşitli ülkelerdeki iştiraklerinde halen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Mohammed Hariri, Kasım 2005’te Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiş; Haziran 2008 ile Nisan 2009 arasında Türk Telekom Denetim Komitesi Başkanı olarak görev yapmıştır. Hariri, Nisan 2008’den bu yana Yönetim Kurulu Başkanı ve Nisan 2009’dan bu yana İcra Komitesi Başkanı görevlerini sürdürmektedir. Hariri, Oger Telecom Limited, Avea ve TTNET A.Ş’nin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

İbrahim Şahin1962 yılı doğumlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan İbrahim Şahin İçişleri Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuş, Ulaştırma Bakanlığı Danışmanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yapmıştır. İbrahim Şahin Türk Telekom’da 31 Aralık 2002 ve 1 Haziran 2007 tarihleri arasında Denetim Kurulu Üyeliği, 1 Haziran 2007’den bu yana Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve 9 Nisan 2009’dan bu yana İcra Komitesi Başkan Vekilliği görevlerini yürütmektedir. 16 Haziran 2008’den 9 Nisan 2009’a kadar da Denetim Komitesi Üyesi olarak görev yapmıştır. 21 Kasım 2007 tarihi itibariyle TRT Genel Müdürü olarak atanmış ve halen bu görevi yürütmektedir.

(Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesidir)

Abdullah Tivnikliİstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede işletme yüksek lisans programını tamamlamıştır. Kamu otoritesinin daveti üzerine Türkiye’de katılım bankacılığı modelinin yasal altyapısının hazırlanmasında görev üstlenmiş, ardından aktif bir biçimde Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer almıştır. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. Halen Eksim Grubu’nun da yönetimindedir. Kasım 2008’den bu yana Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Nisan 2009’da da İcra Komitesi Üyesi olarak atanmıştır. Abdullah Tivnikli halen Türk Telekom’un grup şirketleri olan TTNET ve Avea’nın yönetim kurullarında Yönetim Kurulu Üyesi; Argela, AssisTT, İnnova ve Sebit’in yönetim kurullarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev üstlenmiştir.

Hakam KanafaniHakam Kanafani Türk Telekom Grubu’nun CEO’su ve aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesidir. Türk Telekom Grubu’nun geniş bant iletişim şirketi TTNET ve mobil iletişim şirketi Avea’nın da yönetim kurulu üyesi olan Kanafani, Türk Telekom’un iştirakleri Pantel International Grubu, Argela, AssisTT, Innova ve Sebit’in Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Daha önce Filistin’in ilk özel mobil şebekesi olan JAWWAL’ın Genel Müdürü olan Kanafani, kariyerine NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde başladı. Beta Gamma Sigma onur derecesine sahiptir ve Maryland, College Park’tan mezundur. Genç Global Liderler ve Genç Arap Liderler kurucu üyesi olan Kanafani, SAMENA, ETNO ve GSMA Yönetim Kurulu Üyesidir. Kanafani GTB’nin dünyanın en güçlü 100 telekom yöneticisi listesinde yer almaktadır ve 2012 yılında Yatırımcı İlişkileri alanında Türkiye’nin En İyi CEO’su seçilmiştir.

Al-Harbi, 5 yıldan uzun bir süredir çalıştığı Saudi Telecom Company'de (STC) Ev Hizmetleri Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. 2007 yılında STC’ye katılan Al-Harbi, STC’den önce Huawei ve Lucent Technologies firmalarının yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır. 2007 yılından beri STC bünyesinde farklı alanlarda önemli roller üstlenmektedir. Al-Harbi Kral Saud Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunudur.

Kanada McGill Üniversitesi’nin Finans ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede İşletme Yüksek Lisansı (MBA) eğitimini tamamladı. Aslan, 2005 yılında Saudi Oger’e katılmadan önce Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Asya’da Metlife, TD Bank ve Citi’de 12 yıldan fazla görev yapmıştır. Rami Aslan telekom ve bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere Saudi Oger Grubu’nun tüm kurumsal finansman ihtiyaçları konusunda Mohammed Hariri’nin Kıdemli Danışmanı olarak çalışmaktadır. Saudi Oger Grubuna katıldığından bu yana, Oger Telecom’un birçok iş girişimine, fon ihtiyaçlarının karşılanmasına ve ortaklıkların kurulmasına öncülük etmiştir. Ayrıca Oger Telecom Ltd. ve diğer bağlı ortaklılarının kuruluşuna katılan ana ortaklıklar, pay sahipleri ve müşterek yatırımcılar ile olan ilişkileri de yönetmektedir. Rami Aslan, görevinin bir parçası olarak, Oger Telecom ve Türkiye ve Güney Afrika’daki iştiraklerinin büyük finansman ve sermaye piyasası faaliyetlerine liderlik etmektedir. Aynı zamanda, ilgili CFO ve kurumsal finansman ekipleri ile birlikte Grubun kilit bankacılık ilişkilerini yönetmektedir. Aslan Oger Telecom Ltd., Türk Telekom, Innova, Sebit, Cell- C, 3C Communications, ve MedGulf (Ürdün) dahil Grubun birçok şirketinde yönetim kurullarında üye olarak görev yapmaktadır.

Mazen Abou Chakra Oger Telecom Limited’de icracı yönetim kurulu üyesi ve hukuk başkanı olarak görev almaktadır. Ayrıca 3C Telecommunications PTY Limited, Güney Afrika’daki Cell C (Pty) Ltd., Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş.ve Assistt Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesidir. Mr. Abou Chakra Paris’teki DePardieu Brocas & Maffei hukuk bürosunda stajer olarak başladığı kariyerine Shearman & Sterling hukuk firmasında devam etti. Oger Telecom’a katılmadan önce Beyrut’taki Nabil Abdel-Malek hukuk bürosunda çalıştı. Beyrut Barosuna kabul edildiktan sonra yine Beyrut’taki Saint Joseph Üniversitesinde hukuk alanında mastır derecesi almıştır. Ayrıca Paris’teik Sorbonne Üniversitesinde Uluslararasu İş Hukuku alanında mastır derecesi almıştır.

Mehmet Habib SolukYıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur. Denizcilik Bankası ve Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı tersanelerinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yatırım Planlama ve İzleme Şube Müdürü, Denizcilik Müsteşarlığı APK Dairesi Başkanı, PTT Genel Müdür Yardımcısı, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmaktadır. Mehmet Habib Soluk, Kasım 2008 - Mart 2011 arasında Türk Telekom’da Yönetim Kurulu üyeliği ve Nisan 2009- Mart 2011 arasında Denetim Komitesi üyeliği görevlerini yürütmüştür. Temmuz 2011 tarihinde tekrar yönetim kurulu üyeliğine atanan Habib Soluk, halen bu görevini sürdürmektedir.

1956 yılı doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden mezun oldu. 1981 yılında İTÜ Makine Fakültesi'nde Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayarak, Makine Yüksek Mühendisi unvanını kazandı. 1979-81 yılları arasında; özel sektör tarafından üretilen ilk Türk traktörü ve ziraat makineleri konusunda prototip çalışmaları ve iyileştirme faaliyetleri ile uygunluk testlerinin yapılmasında görev aldı. 1981 yılında İTÜ Makine Fakültesi'nde Asistan olarak göreve başladı. 1984 yılına kadar Doktora çalışmalarının yanı sıra aynı Fakülte'de Yardımcı Öğretim Görevlisi olarak teknik resim ve makine bilgisi dersleri verdi. 1984-1994 yılları arasında ise, otomotiv yan sanayinde sırasıyla; İşletme Müdür Yardımcısı, İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 1994 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT (İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri) Genel Müdürlüğü'ne Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Toplam Kalite Yönetimi, Sürekli Gelişme, Sinerjik Yönetim gibi seminerlere katıldı. Ayrıca, I. ve II. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu'nun düzenlenmesinde görev alarak tebliğ sundu. 2001 yılında İETT'de Genel Müdür Danışmanı olarak atanan Süleyman Karaman, 2003 yılında TCDD İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atandı.Karaman, TTNET Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Net Ekran Televizyonculuk ve Medya Hizmetleri Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdürmektedir.

(Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesidir)

1965 yılı doğumlu İstanbul Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Yerel idarelerde çeşitli düzeylerde görev aldıktan sonra Ordu, Tunceli, Batman ve Diyarbakır illerinin valiliğini yapmıştır. İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Müdürü, Turizm Bakanlığı Eğitim Dairesi Müdürü ve Turizm Bakanlığı danışmanı olarak hizmet vermiştir. 2007 yılından beri Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde bulunmaktadır. Efkan Ala 12 Mart 2008’den bu yana Türk Telekom’da Denetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.

(Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesidir)

1954 yılında Sakarya'nın Pamukova ilçesinde doğdu. 1974-1975 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü’nde, 1975-1982 yılları arasında İ.T.Ü. Elektrik-Elektronik Fakültesi’nde öğrenim gördü. 1982 yılında İ.T.Ü.’den Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1980 yılından itibaren serbest piyasada iş hayatına başladı. Uluslararası düzeyde petrol, bilgisayar ve biyomedikal ürünlerinin ticareti konularında mühendislik ve yöneticilikler yaptı. 1989-1990 yılları arasında Marmara Üniversitesi Çağdaş İşletme Enstitüsü’nde 1 yıl İş İngilizcesi eğitimi aldı. Daha sonra Londra’da EF College’da 2 ay İngilizce dil eğitimi gördü. 1994-2003 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.'de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu esnada 2002-2003’te TDİ (Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde) Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2003 - 2004 yıllarında İstanbul Ulaşım A.Ş.'de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Temmuz 2004’ten Mayıs 2011’e kadar İstanbul Enerji Sanayi ve Ticaret. A.Ş.'de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

(Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesidir)

Türk Telekom'un 12 Yönetim Kurulu üyesi bulunmaktadır.

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin

Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.